Bea ​konyhája 2. 7 csillagozás

Gáspár Bea: Bea konyhája 2.

Gáspár ​Bea előző könyvéből megtudhattuk, hogyan lett az egyszerű vidéki roma lányból országosan ismert, közszeretetnek örvendő Bea asszony, akitől receptjein keresztül elleshetjük életszeretetét, azt, hogy hogyan lehet az asztal örömeivel a családot összetartani, a gyerekeket és Győzikét jó útra terelgetni.

Új könyvében is hasonló lendülettel kínálja nekünk kedvenc receptjeit, természetesen Bea módra. Elsősorban a magyar konyha klasszikusait veszi sorra, és formálja át a tőle megszokott szenvedéllyel. Hagyomány és modern konyhatechnológia remekül megférnek a jól követhető ételleírásokban, mint ahogy a receptek közt is megtaláljuk a múltat idéző Gundel-palacsintát és a sült libamájat vagy a manapság oly kedvelt házi hamburgert. A három nagy fejezetben – levesek és előételek; főételek és saláták; édes és sós sütemények, kelt tészták – ott sorakozik a libatepertőtől a főzelékek, pörkölt húsok és grillételek javán át egészen a mákosguba-tortáig a házias ételek… (tovább)

Boook, Budapest, 2020

IrodalMacska P>!
Gáspár Bea: Bea konyhája 2.

Mi mutatná jobban egy szakácskönyv sikerét, ha nem az, hogy az ember lánya egy ültő helyében felfalja (nem, nem úgy!), majd úgy dönt, hogy a szenteste felszolgált menü a könyvben szereplő receptekből fog összeállni?! Így történt, hogy a család a hasát simogatva töltötte még a 25-e délelőttöt is. A főétel egyébként csirkemell sajtmártással, sonkába tekert burgonyagombóccal és majonézes krumplisaláta volt off, desszertként pedig mákosguba-torta került az ünnepi asztalra.

Ugyan szívesen kipróbálom más nemzetek ételeit is, szeretek a fűszerekkel kísérletezni, léleksimogató ovációt mégis inkább a hazai, hagyományos ételek elkészítésével érek el a család körében.
Ami miatt beleszerettem ebbe a szakácskönyvbe, az elsősorban az volt, hogy a hozzávalók könnyen beszerezhetőek (Jamie Olivert például nagyon csípem, de amikor zúzmara ágyon érlelt rénszarvasagancsot kell beszereznem a 16 óra utáni tülekedés közepette a Lidl-ben, akkor tudnám a serpenyőjével tarkón csapni…), szinte kivétel nélkül mind megtalálható egy átlagos család konyhájában.
Szimpatikusak Bea rövid bevezetői is, betekintést nyerhetünk a receptek titkos életébe, abba, hogy Bea asszony mikor szokta elkészíteni az egyes fogásokat, honnan nyer inspirációt a receptekhez, illetve honnan szerezte meg azokat.

A képek csodálatosak, a pavlovi reflex garantáltan beindul a könyv lapozgatása során. Fontos továbbá megemlíteni, hogy ugyan vannak benne összetettebb, nehezebb receptek is, a leírások mégis olyan részletesek és logikusak, hogy egy kezdő szakácsnő sem vall szégyent a nagyérdemű előtt, mert képtelenség elrontani az egyes lépéseket.

Summa summarum: ugye lesz Bea konyhája 3. is? :)

Boook, Budapest, 2020
Danadia>!
Gáspár Bea: Bea konyhája 2.

Hagyományos ételek, amit „mindenki” szeret. Semmi flancolás. Külön tetszik, hogy hasznos tippek vannak egyes receptek után. Nem gondoltam volna, hogy Bea asszony ilyen jó szakácskönyvet ír.