Gáspár András ezen korai regénye közeli rokonságot mutat az Ezüst félhold blues című, szintén korai könyvével. Hasonló a főhős, és vastagon árad belőle a korszak hangulata.
Vogel Zsigmond, a „kefehajú” – ez a megnevezés a narrációban több tucatszor szerepel, és már az első említésnél idegesítő – főhős megjárta a galaktikus háborút, és most lassan itt az ideje, hogy kezdjen valamit az életével itt a Földön. A háború jellege (egymással nem kommunikáló emberiség vs idegenek) és a Földre való visszatérés mutat némi rokonságot Joe Haldeman Örök háborújával, és ez hasznos lehet az olvasónak olyan szempontból, hogy betöltse magában az információs lyukakat – a szerző ugyanis nem viszi túlzásba ezen háborús háttér leírását. Vogel ehelyett ebben a furcsa, kiberpunk-weird-hungarikum keverék világban kavarog össze-vissza, egy viszonylag sablonos, világmegmentős sztoriban.
De a történetnél fontosabb a világépítés, amiben az összefüggések nem túl erősek, viszont az egyes elemek eléggé ötletesek magukban. A társadalmi ranglétrán való előrelépésre kidolgozott szabályok vannak, és az életben való boldogulásodat ügynök is segíti. Repülő autók és mutánsok is vannak, de ennél már elvontabb az egyik főszereplő, a világ számos pontján megjelenő, a semmiből előburjánzó plazma, amelynek láttán még Miéville és Vandermeer is elégedetten bólogatna. Erre tesz rá még egy lapáttal a budapesti környezet, ami hiába jár a 21. század végén, igazából mégiscsak a rendszerváltás előtti-környéki Magyarországot mutatja be.
Ekkor még nem volt Gáspár András akkora sztár, hogy ne merték volna szerkeszteni, illetve viszonylagos kezdőként nem uralkodott el rajta a tőle megszokott modorosság, így rajongás nélkül is élvezhető a regény. Ugyanakkor bizonyos elemek már felismerhetők, így például a „kefehajú”, mint állandó és egyetlen jellemzője főhősünknek, vagy éppen azok a segítők, akik tényleg mindent képesek érte feláldozni, holott semmi okuk nem lenne rá.
A Delta Vision kiadásában helyet kapott még néhány novella is, amelyek nem kifejezetten világbővítő jellegűek, hanem inkább korábbi, alternatív változatai azoknak a történeti- és világelemeknek, amelyekből később a két regény született.
A korról nyújtott keresztmetszetként, valamint a magyar sci-fi fontos műveként legalább egy olvasást megér.