Végre ​egy nyelvet beszélünk 5 csillagozás

Kommunikáció és intimitás a házasságban
Gary Chapman: Végre egy nyelvet beszélünk

A házasságnak számos buktatója van, melyekkel a pár rendszerint csak az együttélés első hónapjai, évei után találkozik. Különbözőségek, káros kommunikációs beidegződések, harag, neheztelés, zárkózottság, védekező vagy támadó hozzáállás – és számos egyéb probléma állhat férj és feleség közé. Chapman a házasság keresztény felfogásából kiindulva mutatja be, hogyan alakíthatók ki a hatékony kommunikációhoz és mélyebb intimitáshoz szükséges készségek, hogy a házasság kölcsönös elégedettséget nyújtó kapcsolat legyen.
A szerző párterápiás praxisából vett esetekkel és bibliai hivatkozásokkal illusztrálja gondolatmenetét. A könyvében kifejtett témák mindenki számára hasznosak lehetnek, aki változtatni és javítani szeretne a társával való kapcsolatán.

Harmat, Budapest, 2015
206 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632880754 · Fordította: Cseke Zsuzsa Anikó
Harmat, Budapest, 2011
206 oldal · ISBN: 9789632880754 · Fordította: Cseke Zsuzsa Anikó
Harmat, Budapest, 2011
206 oldal · ISBN: 9789632884844 · Fordította: Cseke Zsuzsa Anikó

ritusss
Gary Chapman: Végre egy nyelvet beszélünk

Gary Chapman: Végre egy nyelvet beszélünk Kommunikáció és intimitás a házasságban

Jó könyv, érdemes elolvasni.

Gary Chapman: Végre egy nyelvet beszélünk

Nagy újdonságokat nem mondott, de alapjában véve jó könyv. Stílusa egyszerű, érthető, könnyen olvasható. Alapigazságokat oszt meg velünk a házasságról, és tanácsokat ad a buktatók elkerüléséhez.
Chapman a vallást is bevonja a témába, rendszeresen hivatkozik a keresztény tanításokra és a Bibliára. Szerintem ez nem „viszi félre” a könyvet; aki nem vallásos, nyugodtan átugorhatja ezeket a bekezdéseket – a könyv többi része viszont nekik is hasznos.

Gary Chapman: Végre egy nyelvet beszélünk

Hogyan ne bántsuk meg társunkat a meggondolatlan, dühös szóbeli kijelentésekkel, amik valójában verbális bántások lehetnek, és öntudatlanul is alááshatják a kapcsolatot, és hogy miért fontos, hogy mindig tiszteletteljesen szóljunk a egymáshoz – ez a könyv lényege. Chapman stílusát kezdtem megszokni, a példákat sem siklottam át, a sok bibliai utalás sem zavart. A jó párkapcsolathoz a jól működő kommunikáció elengedhetetlen, ehhez pedig két ember kell…

Coffee I

A bizalom olyan, mint egy törékeny növény. Valahányszor visszaélünk vele, sorvadni kezd. A gondoskodó szeretet hatására azonban a növény idővel újjáéledhet és kivirágozhat.

159. oldal, 18. fejezet - Majd jött a rejtőzködés (Harmat, 2015)

Coffee I

Mosógép, ruhaszárító, garázsajtónyitó, mikrohullámú sütő, személyi számítógép, elektromos kapu, duplafalú sütő, varrógép, távirányító, üzenetrögzítő, mosogatógép – valamennyinek az a rendeltetése, hogy időt takarítson meg nekünk. De mit teszünk azzal a rengeteg megspórolt idővel? Egyes szociológusok szerint a fejlett technika az emberek individualizálódásához és elszigetelődéséhez vezetett. Egyre több erőfeszítést teszünk azért, hogy egyénileg sikeresek legyünk, és már nem is tudjuk, mit jelent például a közös családi boldogulás fogalma.

101. oldal, 12. fejezet - Ki osztja be az időnket? (Harmat, 2015)

maneki_neko

Azokat, akik úgy érzik, nem elég jó szülők, ha nem végeznek el mindent a gyerekeik helyett, emlékeztetni szeretném, hogy a gyerekek nem tizennyolc évesen válnak felelősségteljes felnőttekké – hanem azzá nevelődnek életük első tizennyolc évében.

maneki_neko

Érzelmi intimitás akkor jön létre, ha a házastársakat az összetartozás tudata köti össze, és kölcsönösen szeretik, tisztelik és értékelik egymást. Hogyan őrizhetjük meg vagy éleszthetjük újjá az intimitást? Mindenekelőtt el kell határoznunk, hogy igyekszünk betölteni egymás érzelmi szükségleteit, melyek közül a legalapvetőbb a szeretet, tisztelet és megbecsülés iránti vágy. Abból tudhatjuk, hogy társunk szeret, ha érezzük, hogy igazán törődik a jólétünkkel. Abból tudhatjuk, hogy tisztel, ha érezzük, hogy elismeri a gondolatainkat, képességeinket, személyiségünket. És abból tudhatjuk, hogy megbecsül, ha érezzük, hogy értékeli mindazt, amivel hozzájárulunk a kapcsolatunkhoz.

maneki_neko

A szeretet nem csupán érzelem, hanem magatartásmód is.

Aemitta

Velem is megtörtént egy alkalommal, hogy nem abba a templomba mentem esketni egy párt, ahol a házasságkötés volt – mivel valamit félreértettem. Mire végül odaértem a valódi helyszínre, az orgonista már kétszer is végigjátszotta a tarsolyában lévő összes zeneszámot, és a vendégek azt találgatták, hogy vajon a vőlegény gondolta-e meg magát.

Aemitta

A jó házasságot nem a kisebb-nagyobb elbukások teszik tönkre, sokkal inkább az, ha nem vagyunk hajlandók szembenézni a kudarcainkkal, és megújítani a szövetségünket.

pertita

Ha figyelmünket inkább a pozitív vonásaira fordítjuk, és megerősítést adunk társunknak, sokkal valószínűbb, hogy fejlődni fog.

50. oldal, Harmat, 2011

pertita

Meggyőződésem, hogy a feleségem sok mindent azért ért el az életben, mert én vagyok az első számú szurkolója és legfőbb bátorítója. És biztosan tudom, hogy én sem tudtam volna annyi mindent megvalósítani az életemben, ha ő nem bátorít és támogat az erőfeszítéseimben. Biztos vagyok abban, hogy együtt többet érhetünk el, mint külön-külön.

60. oldal, Harmat, 2011

pertita

A szeretet hozzáállás, gondolkodás- és viselkedésmód – azaz döntés – kérdése.

158. oldal, Harmat, 2011