A ​szerelem pszichológiája 21 csillagozás

Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Vajon Ön és házastársa mindig azonos nyelvet beszélnek?

Nem szükségszerű, hogy szerelmünk felőrlődjön a hétköznapok taposómalmában. Mint ahogy az sem, hogy szeretetünk megnyilvánulásai ne érjék el a kívánt hatást. Hiába főzünk csodálatos vacsorát a férjünknek, ha történetesen bátorító szavakra, nem pedig húslevesre volna szüksége. Hiába viszünk drága rózsacsokrot hitvesünknek, ha ő többre értékelne egy csendes, meghitt beszélgetést.
Kötetünk olvasója gyorsan megérti, hogy a párkapcsolatokra – saját érdekünkben – nagyon kell vigyázni, és hogy kellő „nyelvi" ismeretekkel tartósan ráhangolódhatunk egymás hullám-hosszára. Jutalmunk a viszonzott szerelem lesz: az élet talán legszentebb értéke.

Dr. Gary Chapman az Egyesült Államok egyik legtekintélyesebb házassági szakírója; pszichológus, tanár és népszerű televíziós személyiség. Házaspárok tízezrei köszönhetik neki, hogy ma is együtt élnek.

Megjelent Egymásra hangolva címmel is.

Eredeti megjelenés éve: 1992

Network Twenty One, Budapest, 1997
140 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630483394 · Fordította: Szakälos Mihály
Network TwentyOne, Budapest, 1997
272 oldal · ISBN: 9630483394 · Fordította: Kállai Tibor

Dorci19>!
Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Egészen véletlenül ismerkedtem meg ezzel a könyvvel. A szobatársam mondta, hogy hoz nekem valamit, mivel szeretek olvasni, és a szerelem szóról én jutok eszébe. Sokáig ott állt a polcomon… amíg egyik nap végül felvettem, és el nem kezdtem olvasni.
A folyóson ültem, és teljesen magával ragadott… a felismerés.
„… a romantikus megszállottság átlagos élettartalma mindössze két év. Kinyílik a szemünk, és elkezdjük észrevenni a másik 'szépséghibáit'. Fölfedezzük, hogy egyes jellemvonások kifejezetten idegesítőek. Az első téveszme, hogy a szerelem állapot örökké tart.”
Boldog voltam, de közben fájt ez az egész. Minden megváltozik.
Nem szeretem a változást, de ez a könyv ráébresztett arra, hogy ezt nem kerülhetem el. Nem maradhat minden ugyanúgy, mint a megismerkedésünk nyarán, hiszen az élet zajlik tovább. Változunk, és minden más is változik.
A könyv öt szeretetnyelvet taglal. Örömmel véltem felfedezni az enyémet, és a páromét is. Igyekszem ezen a nyelven kimutatni neki, hogy szeretem, és miután már ő is olvasta a könyvet ő is így tesz.
Azóta már megvettük a párommal a könyvet. Kell ez a könyv. Egyszerűen kell, és kellett, hogy megtudjam nem velem van a baj… a kapcsolatok is megváltoznak… de ettől még kilehet alakítani egy szeretetteljes kapcsolatot.
Ajánlom mindenkinek!

cintiatekla P>!
Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Fontos könyv, a szeretetnyelvek leírása azt hiszem, mindenkinek hasznos lehet, és ezért is olvastam. A többi része nem igazán hozott lázba, ezeket átlapozgattam – ezért a kevésnek ható csillagszám az értékeléshez képest.

Könyvesboltban átlapozgatva, a szeretetnyelv-leírásokat elolvasva már rengeteget lehet belőle tanulni, és innentől igyekszem majd én is odafigyelni erre.

Adrienn_Kerek>!
Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Mindenkinek ajánlom, aki fényt akar deíteni a kapcsolatában felmerülő problémákra, stb.

dorcy01>!
Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Olvassa mindenki aki valaha is volt már szerelmes, aki élt már kapcsolatban, akinek romlott már meg kapcsolata, aki érezte már úgy hogy nem szeretik eléggé, aki felismerte már és aki még nem ismerte fel a másik szeretetnyelvét, és egyébként is, olvassa mindenki mert ez a könyv zseniális.

Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Igazán elgondolkodtató és tanulságos könyv a szeretetről és a kapcsolatokról.
Válaszokat kaphatunk, hogy egy kapcsolat éppen miért működik vagy éppen mik lehetnek azok a problémák amik miatt kisiklik/kisiklott.
Mindenkinek ajánlom, érdemes elolvasni!

PerczeneNiki>!
Gary Chapman: A szerelem pszichológiája

Tanulságos könyv! Ennek a konyvnek a segitsegevel ismerkedtem meg a szeretetnyelvekkel. Rengeteg példával szemleltetett, nagyon érdekes könyv. Ez is alapmű lehetne, hogy kicsit jobban ismerjük és megértésük egymást! Mindenkinek nagyon tudom ajánlani!

Nyufymano>!

Az igazi együttlét legfontosabb eleme az egymáshoz tartozás. Nem a közelségről van itt szó. Az egymáshoz tartozás lényege az egymásra koncentráló figyelem.

Nyufymano>!

A szeretet célja nem az, hogy az ember megkapjon valamit, amit kíván, hanem az, hogy tegyen valamit azért az emberért, akit szeret. Ugyanakkor az is tény, hogy ha elismerő szavakat kapunk, akkor sokkal erősebb késztetést érzünk a viszonzásra.

Nyufymano>!

A gyermekpszichológusok határozottan állítják, hogy minden gyereknek vannak bizonyos alapvető érzelmi szükségletei, amelyeket ki kell elégíteni, ha nem akarjuk, hogy később érzelmi instabilitás lépjen fel. S e szükségletek között messze a legfontosabb a szeretet és a gyöngédség iránti igény, vagyis az embernek már kicsi korától éreznie kell azt, hogy ő tartozik valakikhez, s azok számára ő fontos. Az a gyerek, aki sok szeretetet kap, valószínűleg felelősségteljes felnőtté fog válni. E szeretet nélkül viszont érzelmeiben és kapcsolatteremtő képességében „fogyatékos” lesz.
Ha a gyerek azt érzi, hogy őt igazán szeretik, akkor normálisan fog fejlődni, de ha üres marad a szeretettank- ja, akkor ennél a szegény gyereknél viselkedési zavarok lépnek fel. A viselkedési zavarok fő oka az üres szeretettank.”

Nyufymano>!

A szeretet kér, nem pedig követel. Ha követelek valamit a házastársamtól, akkor megint „szerepet osztottam”: magamra a szülő, őrá pedig a gyerek szerepét. Mert valóban a szülő az, aki megmondja a hároméves gyereknek, hogy mit csináljon, s azt annak tényleg meg is kell csinálnia.
[…]
A házasságban azonban két egyenrangú, felnőtt partner él. Az kétségtelen, hogy nem vagyunk tökéletesek, de akkor is felnőttek és akkor is partnerek vagyunk. Ha bizalmas, bensőséges viszonyt akarunk kiépíteni, akkor ismernünk kell egymás kívánságait és elvárásait. Ha szeretni akarjuk egymást, akkor tudnunk kell, hogy mit akar a másik. Sorsdöntő jelentősége van azonban annak, hogy miképpen fejezzük ki a kívánságainkat és elvárásainkat. Ha ezek követelőzés formájában jelennek meg, akkor lehetetlenné tesszük a bizalmas viszony kialakítását, és csak eltávolítjuk magunktól a házastársunkat. Ha viszont kérés formájában adjuk elő őket, akkor nem ultimátumként, hanem afféle tájékozódási lehetőségként fognak szolgálni.

Nyufymano>!

Az ajándék a szeretet vizuális szimbóluma.
[…]
A szeretet látható jelei vagy jelképei nem egyformán fontosak mindenki számára.
[…]
Válságos helyzetben a fizikai jelenlét a leghatásosabb ajándék, hű a házastársunknak a kapott ajándék a szeretet-anyanyelve.

Nyufymano>!

A kérések irányt mutatnak a szeretetnek, de a követelések megszakítják a szeretet szabad áradását.

Nyufymano>!

Ha érthetően és hatékonyan kívánjuk kifejezésre juttatni a szeretetünket, akkor kénytelenek vagyunk felülvizsgálni és megváltoztatni a sztereotípiákat. Mert ne feledjük: a sztereotípiákhoz való ragaszkodásból semmi hasznunk nem származhat. Ezzel szemben óriási előnyökkel jár, ha sikerül kielégítenünk a házastársunk érzelmi szükségleteit.

Enikő_Rácz>!

Az élet mélyebb értelme nem a ranglétrai teljesítményekben, hanem az emberi kapcsolatokban rejtőzik.

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme
Nyufymano>!

A lelkünk mélyéből valami állandóan szeretetért kiált. A magányosság, az elszigeteltség tönkreteszi az ember lelkét. Ezért eszelték ki a legkegyetlenebb büntetésfajtaként a magánzárkát. A sajátosan emberi létezés legbensőbb lényegéből fakad az a vágy, hogy mások szeressenek bennünket, s hogy meghitt, bizalmas viszonyban legyünk valakivel.

Enikő_Rácz>!

A mások általi kihasználás vagy manipulálás megengedése nem azonos a szeretettel. Inkább elárulása annak a személynek, akinek ezt megengedjük. Lehetőséget teremtünk ugyanis számára, hogy embertelen szokásokat alakítson ki magának.