Szellemlovas: ​A kárhozat útja 54 csillagozás

Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

A Szellemlovast a Pokolba taszították! A rejtélyes Malakiás azonban szabadságot ígér neki, de mindennek ára van. Megváltásáért cserébe a Szellemlovasnak le kell győznie Kazannt, a démon nagyurat, és milliárdos csatlósát, Earl Gustavot. Az egyensúly a Pokol és a Mennyország között felborulni látszik, és csak a bosszú élő szelleme elég erős ahhoz, hogy visszaállítsa a rendet.

A gyűjtemény a Ghost Rider (4. széria) 1-6. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

168 oldal · keménytáblás · Fordította: Mogyorósi Zoltán · Illusztrálta: Clayton Crain

Johnny Blaze (Szellemlovas / Ghost Rider)

Texas

Razor P>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Apum nincs igazán oda a szuperhősös filmekért, ha ilyet nézek, akkor max. pár percig odaül, aztán otthagy. Egy meglepő kivétel van, a Szellemlovas, amit ha elkap a tévében, akkor általában – legalább az első reklámig :D – ott ragad előtte, de többször látta már az egész filmet is. Én ugyan csak részleteket láttam mellette, de magához a karakterhez itt-ott már volt szerencsém, így nagyon vártam az önálló kötetét, főleg hogy egy komplett minisorozatot tartalmazott.
A sztoriért lásd a fülszöveget, ahhoz sokat nem tudok hozzátenni. Azt mindenképp megemlíteném, hogy igen sok idő megy el az egyéb karakterekkel (Gustavval, az angyalokkal, vagy épp a Menny és a Pokol fejvadászaival), szóval ez nem igazán tiszta Szellemlovas-történet, inkább egyfajta Marveles természetfeletti all-in. De jó volt ez így, egyedül a katonából lett pap szerepét éreztem valahogy feleslegesnek.
Grafikailag elég vegyes képet mutat a kötet. Egyfelől vannak benne baromi szép képek, főleg ahol lángoló fejű barátunk repeszt a motorján, másfelől azért bőven akad itt fejvakarós, hát ez meg mi akar lenni kép is.

vicomte P>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Hát, mint a legtöbb Ennis képregény ez is brutálisan erőszakos és cinikus, van benne néhány igazán kifacsart sztorielem és fordulat, meg persze a Menny és a Pokol harcában is érvényesül a mindkét fél rohadék attitűd. off
Ennis úgy alapvetően ezekből szokott építkezni és nekem ugyan kevésbé jön be, úgy általában, de azt is megértem, hogy miért is vannak rajongói. A magyarul is kijött Hellblazer kötet például hasonló motívumokkal egy olyan sztorit rak össze, hogy az embernek elszorul a szíve.
Na, itt viszont ettől nem kell tartani. Minden elem megvan. Illeszkednek is egymáshoz. A grafika a maga extrém groteszk formáival és sötét árnyalataival passzol a sztorihoz off. Mégis, az egész nekem egy amolyan „összedobok valamit, gyorsan, nem rosszindulatból, csak a pénzért” melónak tűnt, aminek nincs túl sok veleje meg mondandója, de amivan, az a végén olyan durván elő volt rágva és az arcomba köpve, hogy szinte hátrahőköltem.
Ennyire didaktikusan és direkten kimondani valami ennyire nyilvánvalót, még egy félig-meddig mainstream képregényben is fura. El is gondolkoztam, hogy lehet-e esetleg valami más, mélyebb üzenete a dolognak.
De nem hiszem.

Th3DarkKn1ght>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Szellemlovassal először a régi Csodálatos Pókember Venom Szellemei című történetben találkoztam, azóta egy szimpatikus karakter a számomra. Így amikor megtudtam, hogy az NMK keretein belül megjelenik egy kötet melynek Ő a főszereplője, éreztem, hogy ez kell nekem. Pláne amikor megláttam Garth Ennis nevét, akinek nagyon bírom a stílusát! A történet szerint; a Pokolban sínylődő Szellemlovas kap egy visszautasíthatatlan ajánlatot. Ha végez egy a Földön elszabadult rendkívül veszélyes démonnal, kiszabadulhat a tüzes kárhozatból és újra ember lehet. Persze kiderül, hogy ez koránt sem olyan egyszerű és sokkal több van a háttérben, mint azt a csontfejű barátunk elsőre gondolta volna. Ami elsőre eltalált, az az Ennis-re oly jellemző morbid, fekete humor, amit itt olyan durva szinten űzött, hogy néha már egyenesen nyomasztóvá válik! Tetszett, hogy ez egy teljesen önálló történet, így szinte nulla előismerettel is élvezhető! Jók a karakterek, a dumák, vannak abszurd és humoros helyzetek, brutalitás és még egy-két csavarra is futotta. Ami miatt levonok félcsillagot, az az elkapkodott befejezés és a rajzok. Amikor a Szellemlovas szerepel, motoron, lángokkal, meg minden egyéb nyalánksággal, na azok eszméletlenül jól néznek ki! Viszont, amikor bármi más, az vagy átlagos vagy szörnyű! Nekem ez a műanyag digitális stílus nem fekszik. Szerencsére ez csak minimálisan vesz el az élvezeti értékből, mert ez egy baromira szórakoztató képregény! Akinek bejön a Spawn vagy a Preacher, az nem fog csalódni! Az erőszakossága és a humora miatt lehet el kellett volna egy 16-os karika. XD

FélszipókásŐsmoly P>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Johnny Blaze lángoló koponyás alteregójáról, a kemény motoros démonirtóról itthon keveset lehetett eddig olvasni. A legtöbben talán a pocsék filmből ismerhették ezt a hőst (Nicholas Cage igyekezett beleéléssel játszani, de nem rajta múlt). A vallási töltetű képregényekkel már bizonyított Garth Ennis történetében a Szellemlovas a Pokol és Menny háborújának játékszerévé válik. Malakiás angyal bűnbocsánatot ígér Blaze-nek, ha kézre kerít egy égő nevű lázadó démont, aki később elárulja, hogy ez a kozmikus hatalmi játszma miről is szól.

Noha a NMK első Szellemlovas kötete ez, szinte semmit sem tudunk meg a főhősről, a mozgatórúgói ledegradálódnak arra, hogy ha elvégzi a feladatát, akkor felmentik a pokoli kötelezettsége alól. Szereplőket tekintve a démoni figurák egyértelműen árnyaltabbak, és hamar világossá válik, hogy az embereket magasról lenéző, gyerekekkel kegyetlenkedő angyalok sem szentebbek náluk.

Olykor nehezen kivehető, mit akart ábrázolni a számomra a Valiant köteteiről ismert Clayton Crain. Tisztán digitális eszközökkel készíti a képeit, de többnyire túl sötétek, így az egyébként filmszerű látvány zavarossá válik. A főbb alakok egytől egyig förtelmesek, groteszkek, igazi pokolivadékok. Ezek engem nagyon taszítanak, szóval nehéz felfedeznem kedvelhető értékeket a humoros megjegyzéseken és az ügyes eszközhasználaton túl. De bizonyára megvan az oka az Ennis iránti rajongásnak.

Panda>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Imádom ezt a sötét ábrázolást, nagyon jó egy kicsit más stílusban olvasni a Marvelnél. Fantasztikusak a rajzok is.

Morn>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

A Szellemlovas története nekem eddig teljesen ismeretlen volt, a Cage-filmet (ő az, ugye? vagy csak valami mémet láthattam, hogy az ő feje lángol?) sem láttam. Határozottan nem volt rossz, ez az egész ördöggel lepaktálok dolog is a Supernatural sorozatot juttatta eszembe, annyira szerettem az első évadait (aztán azzal is lemaradtam, olyan béna lett, azt sem tudom, megy-e még). Maga a történet is szórakoztató volt, annyira hozta ezt a kicsit sötét, de elég humoros, morbid részekkel, nekem tetszett. Csak túl rövidnek találtam, valami mást vártam el. Pozitívum viszont, hogy a végén spoiler.
A grafika fura volt. Néhol úgy találtam, gyönyörű, néhol meg hogy túl mesterséges. Mindenesetre a sztorihoz szerintem illett.

Tót_Kálmán>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

A történet tetszett, és az angyalok viselkedése olyan, mint az Odaátban :D Viszont a rajzolás nem igazán jött be, mivel számítógépes grafika. Valahol nem igazán tudtam kinézni a dolgokat, de mondjuk voltak menő képek is.

JGabesz>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Felemás érzéseim vannak erősen ezzel a kötettel. Egyrészt nagyon beüt a Supernatural nosztalgia érzés, ami igazán jólesett, másrészt a történet meg nem volt se túl meglepő, se túl izgalmas. A kötet főszereplőjével meglepően keveset találkozunk, és akkor is inkább csak eszközként szerepel, mint mozgatórugóként. Egy menny és pokol párbaj, aminek a közepén valahol ott száguld a lovasunk, és ez az érzés teljesen helytálló erőviszonyok szempontjából, de mint bemutatkozó Szellemlovas kötet nekem így kevés.
A rajzolás igen különleges, viszont annyira csak a sötét palettával dolgozik, hogy nagyon nehéz kivenni a dolgokat egy nagy kavalkád közeppe, ami biztos pokoli ábrázolás a pokolfajzatokhoz, de az én szemeimet és szívemet nem sikerült megnyernie.

jardo>!
Garth Ennis: Szellemlovas: A kárhozat útja

Ennek a kötetnek egyértelműen a vizualitás a legnagyobb erőssége (még akkor is, ha egyébként a rajzok digitálisan készültek, de ez nem von le semmit belőlük), ami tökéletesen passzol egy ilyen pokoli kalandhoz. Az egésznek van egy nagyon erős, markáns hangulata, több panel is eszembe juttatott olyan valódi festményeket, amik a poklot, démonokat, az armageddont, stb. ábrázolják, illetve többször eszembe jutottak pl. a Spawn képregények (nem véletlenül, a rajzoló maga jelöli meg Todd McFarlane-t mint a legfőbb inspirációt a karrierjére nézve) vagy a Sam és Twitch, sőt, párszor még a Hetedik című film és a hét fő bűnt jelképező áldozatai is felsejlettek néhol.

A történet kicsit már problémásabb, nem mondom, hogy rossz, csak nekem olyan kurta-furcsa volt, mintha se eleje, se igazán vége nem lett volna, kicsit az egész sztori lóg a levegőben, karakterekkel, motivációkkal, okokkal és következményekkel, mindennel.

De mindent egybevetve nem egy rossz kötet ez, bőven az élvezhető és szórakoztató kategória.

Dávidmoly>!

Az igazság sava jobban mar, mint a leghamisabb hazugság.

Kapcsolódó szócikkek: hazugság · igazság
Dávidmoly>!

Van egy mese, amit a Pokol legmélyebb bugyraiban mesélnek. Egy szellemről, aki megolvasztja az acélt, felperzseli a gumit, féktelenül repeszt a hatalmas fekete rónaságon az Akherón és a Sztüx között. Addig húzatja a motort, mígnem teljes lóerővel bőg alatta a vas. A lelkéért száguld.

Dávidmoly>!

– Johnny és Crash véletlenül nem New Yorkban laknak két fickóval, akiket Flashnek és Bucknak hívnak?
– Szerinted én neveztem el őket, Malakiás?

Dávidmoly>!

– Mármint… apokalipszis, meg ilyesmi? Nem pont az ilyen dolgokért rajongtok?
– A fenéket. Öcsém, az a szar Jelenések könyve, az csak a fogyatékosoknak, meg a fanatikusoknak van. Bármelyik épeszű démon tudja, hogy így jó minden, ahogy van.

Kapcsolódó szócikkek: apokalipszis · Jelenések könyve
Dávidmoly>!

– Aha, nálatok meg kicsit máshogy megy ez, mi, véreb?
– A Mennyben épp megszorítások vannak.
– De ti kézben tartjátok a dolgokat.
– Még jó hogy. Szerinted hová kerülnek a milliárdosok, öcsi?

Dávidmoly>!

– Kíváncsi lennék, mégis mi járhatott a fejükben, amikor egy nőt választottak Isten haragjának…
– Gondolom, mert összeszedettebb, kevésbé csapongó, és csendes.