Prédikátor ​1. (Prédikátor 1.) 37 csillagozás

Garth Ennis: Prédikátor 1.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Kingpin, Budapest, 2019
116 oldal · puhatáblás · Fordította: Tősér Zoltán · Illusztrálta: Steve Dillon
Kingpin, Budapest, 2019
116 oldal · keménytáblás · Fordította: Tősér Zoltán · Illusztrálta: Steve Dillon

Rorki>!
Garth Ennis: Prédikátor 1.

Mérföldekkel jobb, mint a belőle készült sorozat. Modern, misztikus western, kb James Woods Vámpírok-ja óta nem volt szerencsém hasonlóhoz.

cyrussmith>!
Garth Ennis: Prédikátor 1.

Pár éve elkezdtem nézni a képregényből készült sorozatot, de 5-6 rész után kaszáltam, annyira zavaros, érthetetlen volt. Egyszerűen még azt sem értettem, hogy honnan indul és hova tart. A képregény ezzel szemben tökéletesen van megszerkesztve: több szálon futó, többszörös flashbackekből épül fel a sztori, és végig világos, jó átlátható a történet. Jó pár átolvasás után is folyamatosan rácsodálkozok, elképzelni sem tudom, ’95-ben milyen elementáris lehetett ez a cinikus, felforgató hozzáállás.

Ennis jellegzetes stílusát össze sem lehetne keverni senki mással: Seggarc mintha csak Flepnis Dave előképe lenne, a Balfékek szövetségéből, nála csúcsosodik ki igazán Ennis morbid humora, ahol még a morbid jelző sem fedi igazán a valóságot. Nem csak rohadt vicces, de mint képregény, mint papírmozi is tökéleten van megkomponálva. Dillon zseniálisan hozza a különböző western- és horror-toposzok beállításait, de az elkapott momentumok is felejthetetlenek, legyen szó a popkultúra legszórakoztatóbb vámpírjáról, vagy egy egyszerű kocsmatöltelékről. Nem csak jó, de szép képregény is. Egyedül a Glenn Fabry-féle borítókat érzem egy kicsit teátrálisnak.

Nem tudom, hány év alatt fogom végig olvasni a sorozatot, mert a borsos ára miatt csak morzsákban fogyasztom. Ha csak a legújabb, 9. részt nézem: Kingpin-méret, puha borítós, 118 oldalon, 3490 Ft. Ár-érték arányban ezzel gyakorlatilag a legdrágább hazai képregény. Persze jó, hogy így is van, meg itt is van HC (még drágábban, nyilván), meg a jogtulajdonoson is sok múlik, de az elmúlt évek megjelenéseinek tükrében igencsak túlárazottnak érzem a Prédikátort, ráadásul azóta már vannak normális méretű Kingpin-kiadványok is, ami miatt még jobban fáj a szívem a külcsín miatt.

Unstable>!
Garth Ennis: Prédikátor 1.

Sajnos sokszor el kell szomorodnom, mikor itt a molyon nézem egy általam nagyra becsült képregény kiadását, értékeléseit, mivel még a (külföldön) legnagyobb címeknél is alig-alig akad egy kósza (szöveges) értékelés. Bár az is lehet, hogy nem tudunk már mit mondani a Prédikátorról, amit az elmúlt negyed évszázadban nem mondtak el róla. Próbálkozzunk azzal, hogy ez a médiumának egyik csúcsa, ami minden igényes képregényes toplistán szerepel a valaha volt egyik legjobbként? Ha már a kezedbe vetted (és nem barlangban éltél eddig), akkor ezt tudod. Vérgőzös, vallási motívumokkal átitatott modern western, barátságról, szerelemről, árulásról és még ennél sokkal többről. Ha egy szóval kellene jellemeznem, csak azt mondanám: ($@!%) EREDETI. Ha valaki olyan korlátolt a mai világban, hogy az eredeti megjelenés után 25 évvel ez a történet megbotránkoztatja, csak sajnálni tudom, mert egy NAGYBETŰS élménytől fosztja meg magát. Amennyiben képregény-rajongónak vallod magad és eddig nem ismerted, nem szerezted be, tégy magadnak egy szívességet… szívesen!

Egyetlen (kisebb) negatívum, amit megemlítenék, az maga a kiadási forma, ami igényességben sajnos nem ér fel magához a sorozathoz. Ennél ez a képregény sokkal-sokkal többet érdemelt volna (és sokkal hamarabb), de az itthoni több évtizede tartó Pókember agymosás után örüljünk, hogy lett annyi közönsége, hogy megjelenhetett!

Paco_Queruak>!
Garth Ennis: Prédikátor 1.

„A Prédikátor a képregény médiumának egyik legnagyobb teljesítménye. Képregényrajongóknak alapvetően kötelező, de mindenki másnak is, akik kíváncsiak egy semmi máshoz nem hasonlíthatóan egyedi, okos, szórakoztató sorozatra.”

Teljes kritikám: https://roboraptor.24.hu/2020/01/30/predikator-kepregen…

Proud_Cody_Crybaby>!

Hűha. A Gyilkosok Szentje embereket öl. Ki hinné?

cyrussmith>!

– Ahogy látja, fegyvertelen vagyok, uram.
– Ja. Ahogy látja, én nem.

Prédikátor sorozat · Összehasonlítás