Egri ​csillagok 6 csillagozás

Gárdonyi Géza – Nógrádi Gergely: Egri csillagok Gárdonyi Géza – Nógrádi Gergely: Egri csillagok

Ez az a regény, amelyben egy hétköznapi parasztfiúból törökverő várkapitány válhat, s amelyben kétezer hazaszerető ember legyőzhet kétszázezer könyörtelen támadót.

De vajon visszakapja-e Jumurdzsák a szerencsét hozó gyűrűjét? Vajon Bornemissza Gergőé lesz-e a szépséges Vicuska keze? Sikerül-e kiszabadítani Török Bálintot a szultán börtönéből? Elkapják-e az árulót, aki fel akarja adni a töröknek Eger várát? És meglelik-e szülei az elrabolt kis Bornemissza Jancsikát?

Minderre választ kaphatunk Gárdonyi művéből, amelyet 2005-ben Magyarország legnépszerűbb irodalmi alkotásának választottak.
Ez a remekmű most könnyen olvasható, modern formában, de az eredeti regényt hűséggel és tisztelettel újramesélve kerül az olvasók kezébe.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Klasszikusok újramesélve · Klassz! Manó Könyvek

Manó Könyvek, Budapest, 2018
Manó Könyvek, Budapest, 2014
Manó Könyvek, Budapest, 2014

Kristin_M_Furrier IP>!
Gárdonyi Géza – Nógrádi Gergely: Egri csillagok

Abszolút egyetértek az író előszavával. Ezt el kell fogadnunk, hogy a mai fiatalok, nem értik a régi regények nyelvezetét. Így legalább élvezetessé válik számukra is, a kötelező olvasása. Senkit nem szeretnék megsérteni, de minden tiszteletem azon tanároké, akik ezt nyíltan elfogadják, hiszen gyermekeinknek segítünk vele. A könyv jól összefoglalja a történetet, vannak eredeti részletek, nagyon lényegre-törő.

Gárdonyi Géza – Nógrádi Gergely: Egri csillagok

Érdekes hibrid ez a könyv. Nem rövidített változat, nem az eredeti, hanem valahol a kettő között. Ami tetszett: az izgalmas részek, és az egész élvezhetősége megmaradt, inkább a hosszú leírásokat és a régies kifejezéseket vette ki az eredeti regényből az „újraíró” szerző. Ami nem tetszett: ugyan beékelt pár oldalt az eredeti regényből is, de az nem mond újat, legfeljebb látja az ember kétszer leírva szinte ugyanazt. Ráadásul teszi ezt úgy, hogy néhol a mondat felénél szúrja be az eredetiből vett lapot. Sokkal élvezhetőbb lenne, ha mondjuk nem ismételné, hanem kiegészítené egymást a kettő. Például úgy, hogy mondjuk egy szép leíró részt, vagy apró de fontos részletet emel be az átírt szövegbe. Első olvasásnak mondjuk nem ajánlanám, de olyan kölyköknek, akiket megrémít az eredeti nyelvezete és vastagsága, meg időhiányos magyartanároknak felelevenítő olvasmányként, végülis jó.

bcsbcs>!
Gárdonyi Géza – Nógrádi Gergely: Egri csillagok

Jobb, mint az eredeti, de sajnos még így sem elég jó. Értékelem a szándékot, hogy tegyük olvashatóvá a régi klasszikusokat, de valahogy meg kellene találni az egyensúlyt, hogy a tartalom lehetőleg ugyanaz maradjon. Ez most egy erősen lebutított változat, de javára legyen mondva, hogy legalább követhető.

Vaklarma P>!

– No, maga aztán eszes ember! – szólt őszinte elismeréssel a diák.
– Meghiszem azt! – felelte Tulipán. – Túljárok én még a feleségem eszén is!
De jónak látta hozzátenni:
– Mikor józan vagyok.

66. oldal, A végzetes tévedés (Manó Könyvek, 2018); 86. oldal (Holnap, 2020)

Vaklarma P>!

– Kapitány úr, maga nappal nem eszik, éjjel meg nem alszik. Ez nem mehet így tovább! Hogyha holnap se jön ebédelni, én magam hordom maga után az ételt, ameddig le nem ül megenni!
– Nem értem rá – felelte Dobó. – Az ágyamat megvetette?
– Három napja.
– No, akkor ma lefekszem.

231. oldal, Dobó koporsója (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

Bálint úr türelmetlen mozdulatot tett.
– A gonosz bűzét szimatolom – morogta.

96. oldal, Bálint úr haragszik (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

Az aga is vacsorázott. Puszta kézzel ette a rizses birkahúst. Kés, villa? Ugyan! Csak a tisztátalan, kutyahitű magyarok esznek evőeszközzel, asztalról.

144. oldal, Szökik a menyasszony! (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

Jumurdzsák szeme úgy szikrázott, mint a prédára leső kigyóé.
– Nem mutatott neked a pap egy gyűrűt? Egy török gyűrűt, amin hold van, meg csillagok?

75. oldal, A szultán fogságában (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

Ahmed pasa ott, a sereg színe előtt szidta a szakállát tépve Ali pasát.
– Alávaló nyomorult! – üvöltötte a szeme közé. – Rossz akolnak mondtad Eger várát! Most vidd te a császár elé ezt a gyalázatot!

297. oldal, Eger dicsőséges csillagai (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

A falon két nagy földtérkép lógott. Az egyik Magyarországot ábrázolta, a másik a három földrészt. Akkoriban még csak annyit ismertek.

80. oldal, A titokzatos rajzok (Manó Könyvek, 2018)

Vaklarma P>!

– A török is utálja a tatárokat. Lófejet esznek.
– Főzve vagy sülve?
– Nyersen. Még az emberek epéjét is kiveszik. Úgy tartják, hogy bármilyen fáradt legyen is a lovuk, ha emberepével kenik be az ínyét, a ló új erőre kap.

65. oldal, A végzetes tévedés (Manó Könyvek, 2018)