Földre ​néző szem 16 csillagozás

Gárdonyi Géza füveskönyve
Gárdonyi Géza: Földre néző szem

Kedves Fiaim! Ezeket a jegyzeteket nektek írogattam. Míg kicsinyek voltatok, arra gondoltam, hogy vezető kezet nyújtok a jegyzetekben; most, hogy már megnőttetek, arra gondolok, hogy erősíteni fognak a jegyzetek az ítéletben, okosságban. Az én gyermekségem csak 11 éves korig volt vigyázat alatt, azon túl mindig meg kellett előbb égetnem az ujjamat, ha okulásra volt szükségem. A felnőtt ember is sokszor áll tétován, tanácstalanul az élet egyes kérdései előtt, hát még az ifjú? Ha a halál elragad közületek, ezekben a jegyzetekben megtaláljátok az én intő, őrködő, javatokra gondoló lelkemet.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Füveskönyvek

Lazi, Szeged, 2005

Iustitia P

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Gárdonyi olyan ebben a füveskönyvben, mint egy ezerarcú lény. Sokkal közelibb, mint író egy regény alkalmával lehet; mintha egy beszélgetés keretei közt hangoznának el az adott mondatok, vélekedések, ahol néha eldönteni se lehet, hogy Gárdonyi éppen nekünk, vagy valóban a fiainak, akiknek a könyvet címezte, esetleg épp saját magának beszél.
Feltűnően ember- és istenszerető, a tisztelet meghatározó fogalma, néha mégis oda-odamondogat egy-egy rétegnek. Előfordul, hogy sztereotip, alkalmanként mégis meglepően egyedi. Van, hogy szinte már nőgyűlölő, máskor a férfi kárára magasztalja, eszményíti a gyengébbik nemet, önellentmondásokba és öncáfolatba keveredve.
Szól érzésekről, tárgyakról, szocializációs fogalmakról, szokásokról is. Olykor minden apró szavával a házasság ellen beszél, máskor szentségnek könyveli el, bár szerinte a papírt hozzá az ördög adja. Saját életéből, házasságából kiindulva bántja a polgári és egyházi kötöttség intézménye, jobban szimpatizál a korlátok nélküli szerelem gondolatával.
Ahány témába belekap, annyiféle módon teszi, de egy mindben közös: Gárdonyi általam eddig nem ismert, csendes, de kitartó humora.

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Nagyon jó gondolatok, aforizmák. Azt gondolom újra elő kell majd vennem, hasznos intelmek mindenki számára. Középiskolásoknak kötelezővé tenném az olvasását.

csillagka P

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Nagyon sokáig ellenálltam, nem szeretem a kiragadott tartalmakat és Lazi sorozata semmi más mint hírős írók kiragadott gondolatai, körítés nélküli „okoskodása” mai divatnak megfelelő Facebook idézetek stílusában.
Ha akarom bele magyarázom, hogy Géza egy nőgyűlölő, házasságellenes, rasszista, antiszemita fazon volt, ha akarom az ellenkezőjét, mind a kettőre tudok példát hozni mivel ő mondta.
Gondolkozni valót adott rendesen a könyv, akkor is ha nagyon nem szeretem az életnek leegyszerűsítését „férfi” szemre, mivel bizony tudok egyszerre beszélni, figyelni, sőt közben még a zene hallgatás és a főzés is megy. Nő vagyok, felneveltem egy gyereket és az ilyen dolgokat ösztönösen tanulj meg az ember(lánya) két-három kölyök mellett ezek a képességek még jobban kiteljesednek.
Ja és mellesleg ha csak a buták beszélnek és minden okos ember hallgatna, akkor be is lehetnek szüntetni az emberek közötti kommunikációt! (ki akarná, hogy butának nézzék?)
Na szóval nekem a most a legnagyobb bajom, hogy nem ülhetek szemben az íróval és nem vitázhatok egy jót ezekről a gondolatokról, mert elindítottak valami agyi reakciót :) ami teljesen felpörgetett, jobb mint egy dupla kávé.

Rebane SP

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Az Egri csillagok után érdekes megismerni Gárdonyi spiritualista oldalát is. Valami belső nyugalmat érzek attól, hogy a véleményem sok pontban egyezik a túlvilágról, a lelkekről Gárdonyiéval! :) Minél több könyvét olvasom, annál jobban szeretem!

padamak P

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Jó gondolatok a földi ("állati") dolgokról. Néha azt gondoltam, hogy be kellene szereznem, hogy néha elő-elővegyem. Aztán tanácsolja, hogy a Biblia mellé tegyük oda Buddhát, meg elég rossz véleménnyel van a házasság(kötés)ról is, úgyhogy inkább marad könyvtári. Meg amúgy is, a Bibliából csak 1-4Mózest, a költői könyveket és az Újszövetséget fogadja el. Sajnálom, pedig jó fej…

B_Bori P

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

„Ha a nők tudnák, hogy az okos szem mennyire szépíti az arcot – mindig hallgatnának.”

Mekkora provokátor! :D

A világ Gárdonyi Géza szemével vagy szeretnivaló intelmek a múlt század elejéről.

nrb P

Gárdonyi Géza: Földre néző szem Gárdonyi Géza füveskönyve

Nagyon tetszett az olvasmány. Roppant mód szeretem az ilyen könyveket, amelyek megmutatják, hogyan is élt, gondolkozott egy másik ember, aki mellesleg híres író is volt. Milyen volt a lelke. (bár ez inkább az Égre néző lélekből derül ki jobban) Mintegy betekintést nyerhetünk, hogyan is működött egy másik lény, ami szerintem csodálatos.
Meg kell mondjam, hogy kellemesen csalódtam, mivel teljesen másnak képzeltem a nézeteit, és többnyire egyezek a véleményével. (vagy csak az olvasás változtatott meg?)
Az élet minden területére van néhány jó tanácsa, figyelmeztet, bátorít. Abszolút rendben volt minden, csupán a zenei/művészeti részletek nem fogtak meg annyira, valamint a házassággal kapcsolatos gondolatait nem tudtam magamévá tenni. Összességében 4/5.

Bélabá P

Aki a gyermekét veri, önmagát veri. Aki embert üt meg, Istent üti meg.

Bélabá P

A könyv is emberi test. Papiros-test. A Földön élt lélek világító része maradt benne. S hangtalan beszéde, könnye, mosolygása – szíve dobogása.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Bélabá P

Legyetek takarékosak, de a szolgák iránt bőkezűek. Minden szolgálatot jól fizessetek meg. Aki szolgálatot tévő emberen spórol, nem úriember.

vigili

Három dolog, amivel soha ne siess:
1. halleves
2. borotválkozás
3. házasság

nadasdit P

Csakis angyalok ajkáról zenghetett ilyen ének:
Dicsősség mennyben az Istennek,
békesség földön az embernek.
Minden ház belsejében ott kellene ragyognia ennek aranybetűkkel, hogy akik keserű gondolatokat forgatnak fejükben, emlékezzenek az angyali szavakra.
Nem boldog az, ki a békességet kincsnek nem tekinti.

padamak P

Ha valamin mérgelődsz, bánkódsz, sírsz, egy hónap múlva nem úgy fogsz rajta mérgelődni, bánkódni és sírni. Hát még egy év múlva!
Haj, de bölcs ember volna, aki mindent olyan szemmel tudna nézni, ahogyan egy év múlva látja!

31. oldal - Érzékenység (Lazi Könyvkiadó, Szeged, 2005)

Iustitia P

Ne hajlongjatok senkinek csupán azért, mivel ő gazdagabb vagy wohlgeboren, – engedjétek át a hajlongást a szolgáknak és a szolgalelküeknek. Hajoljatok meg azonban az olyan embernek, ha szegény is, ha rongyos is, akinek a tettei előtt meghajolhattok.

Alázatosság

vigili

A hallgató ember – lepecsételt levél
a beszélő ember – kirakodó láda.

vigili

A múlt nem a tied csak az utána vonuló árnyék. A jövő nem a tied, csak az elédbe vetődő sugara.

Bélabá P

A hírlapírónak az a munkája a művelődésben, ami az első ekéé az ősparlagon.