Evangéliumi ​álmok 10 csillagozás

Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Ádventi vasárnapokon barátainkkal együtt készülünk az ünnepre, s gyertyagyújtáskor ma is dédapám e történeteiből, elbeszéléseiből elmélkedünk gyerekekkel, felnőttekkel.
Örülök és köszönöm a Szent István Társulatnak, hogy minden ádventos magyar embert ilyen szép ajándékkal lep meg. Örülök és köszönöm, mert ez a kötet akarva-akaratlanul több évfordulót is köszönt: idén nyolcvan éve annak, hogy dédapám már nem ír újabb meséket és legendákat, s kerek százhúsz évvel ezelőtt csendült fel a devecseri templomban a Fel nagy örömre, ma született… kezdetű karácsonyi ének, melynek szövegét és zenéjét Gárdonyi Géza szerezte.
Kívánom, hogy minden kedves olvasó örömét lelje ezekben a történetekben, melyek egy évszázad múltán is hűen tükrözik dédapám istenszeretetét.
Keller Péter

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szent István Társulat – Szépirodalom Szent István Társulat

Szent István Társulat, Budapest, 2018
Szent István Társulat, Budapest, 2009
Szent István Társulat, Budapest, 2004
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 963361631X

Kisanna >!
Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Igazán szép válogatás, télhez, karácsonyhoz illő novellák, ünnepélyes, fontos mondandóval. Nekem az Andorás körösztje tetszett a legjobban.

Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Az előző Gárdonyi kötetnél még gondolkodtam, most egyértelműen bekerült a kedvenc szerzőim közé.
Egyszerűen imádom a stílusát, a nyelvezetét. Azt a higgadt bölcsességet, néhol szarkazmust és kifinomult iróniát, ami átsüt a szavain, a szereplők jellemén.
Szerettem, hogy az egyszerűnek, már-már banálisnak mondható cselekmény mögött is akkora mondanivaló rejlik, hogy nem lehet csak úgy „falni” a novellákat egymás után, mert elmélkedni kell, megérteni kell, megemészteni kell. Ugyanakkor mégsem erőltetett, kicsit sem mesterkélt, hanem olyan, amiről elhiszem: így ahogy leírta, meg is történt.
Jössz te még az én kezembe!

Levenzia>!
Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Nagy kedvencem Fekete István Karácsonyi novella gyűjteménye. Valahogy ilyesmire számítottam ebben a kötetben is, de nem egészen ugyanazt az olvasásélményt kaptam. Ezek is szép történetek, de nem kifejezettem gondolnám csakis adventi olvasnivalónak. Nem megtartós,nem polcon maradós.

darkfenriz>!
Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Adventi időszakban kezdtem, Újévkor fejeztem be. Vegyes a kép, nem annyira a bibliai elemek uralkodnak benne, hanem inkább Gárdonyi gondoltai az Úrról, az emberekben lakozó jószándékról vagy annak hiányáról, pálfordulásokról és jelenésekről. Az első 3 novella kissé rövid, ezért nem is értékelem. A többi azonban több lélekemelő, gondolatébresztő elemet tartalmaz:
Statárium a másvilágon – Népmesei elemekkel, a mennyország megjelenítésével hívja fel a figyelmet a világégés borzalmára, a felelősök mentegetőzésére és a valódi okokra, mely a zsebekben lapul. 4,5
Két notesz – Nagyon különös történet keresztények kereséséről, melyre Szent Péter és a Sátán indulnak el. A világot bejárva borzalmak fogadják őket, de a világ végén néhány könnycsepp csak megkereszteli a pogányokat. 5,0
Egy kép története – Mintegy örök dicsőségként jelzi a Szűz Mária kép a csodák legyőzhetetlenségét, a hit diadalmaskodását az anyagias, ateista világképen. A dollárszemű bankár és a lefesthetetlen aureola kontrasztja. 5,0
Krisztus bankója – Már ismertem a történetet, de jó volt újra olvasni erről a szegény sorsú székely fiatalemberről, aki sokáig felküzdötte magát és igazán tudja értékelni az életet, valamint második születésnapját. 5,0
Andorás körösztye – Egyszerű tájfestészeti barangolásnak indul, de végül egy rablás kifundálásába futunk bele, ami – érdekes – pont egy zsidó ellen irányul. Hogy végül a komának balul sül-e el a terv, azt csak akkor tudod meg, ha elkíséred éjnek évadján az erdőbe. 4,5
Jancsi dádé – Ahogy már sokszor hallhattuk, nem a látszólagos földi tettek és nem a külsőségek, a hatalom az, amivel el kell az Úr előttszámolni, sokkal inkább a szív tettei, a jócselekedetek és a jószándék. 5,0
A kövirózsa – Van olyan gazdag, amit már semmi sem boldogít és van olyan szegény, aki rongyosan is gazdagnak érzi magát. A kövirózsa megkapaszkodik a falon, kősziklán, ugyanígy vannak emberek is, akik a nehézséget keresik akarva. Különös látomást követően ébred rá történetünk mesélője, hogy melyek a legfontosabb kincsek. 5,0
Csordásék karácsonja – Csodás álmot látnak Csordásék, mindannyiójuknak meg fog jelenni a Megváltó. Míg a 2 fiatalabb egy nagy szentkép formájában látja, addig az öreg András nem is gondolná, milyen alakban látogat el hozzá az Úr. Mire rájön, ő a legboldogabb hármuk közül. 4,5

Gárdonyi Géza: Evangéliumi álmok

Gárdonyi jól ír! Ilyen rövideket is (meg a 60 oldalasat és a két 30 oldalasat is). Az élettörténetek, illetve az életet meghatározó történetek különösen magukkal ragadóak, az ügyvédet és Andorást szinte én magam is biztattam, hogy „na, na és aztán, hogy volt már, mondjad már, a végét, a lényeget!” – mert annyira tudja húzni a végkifejletig. És annyira megkapó és vágyott az az életsors, amibe bepillantást enged az író, hogy mintha nekem is azt és úgy kellene élnem. Közben meg nem azt, hanem ezt, az enyémet. De úgy!
A fülszövegben adventi (f)elolvasásról beszélnek. Szerintem mindig adventben kell élnünk – e történetek által kicsit figyelmesebben. Olvasd!

ptagi P>!

– Istenem, ha lelátsz onnan a felhőrongyok mögül, csak legalább egy sugarát hagyd meg bennem a reménységnek!
(Krisztus bankója c. novella)

ptagi P>!

– Az én beszédem együgyű, mint a gyermekek beszéde, csak a mennyei igazságok azok, amelyek ragyognak benne.
(A legszebb prédikáció c. novella)

ptagi P>!

Milyen különös, hogy az a gyémántszem a kirakatban annyira hasonlít arra a könnycseppre, amely az éhező ember szemében csillog!
(Krisztus bankója c. novella)

Kisanna >!

– Hány esztendős kend Andorás bátyám?
– A szüretkor múltam hetven.
– Nem véltem annyinak.
– Pedig annyi vagyok, tekintetes uram.
– Nohát sokáig fog élni.
– Ameddig az Isten akarja, tekintetes uram.

Andorás keresztje

darkfenriz>!

Becsüljük meg a jó barátokat! Az élet javai közé tartozik az az öt-hat velünk érző lélek, akivel együtt utazgatunk a század hajóján a csillagokkal világított nagy végállomás felé.

171. oldal (A kövirózsa)

padamak>!

– A háború időnként kell. A háború épp olyan szükséges valami, mint a zivatar. Akármennyi a zivatart rombolása, utána erősebb, dúsabb, tisztább a tenyészet. Minden megújhodik, újraszületik. A természet tűzben és vízben születik újra. Az emberiség vérben és könnyben.

– Az egyes ember is így születik újra meg újra, hol vérben, hol könnyben. Ahányszor sírunk, a lelkünk utána tisztább, nemesebb, jobban megértjük és megbecsüljük egymást és az életet.

71. oldal - Krisztus bankója (Szent István Társulat, Budapest, 2002)

padamak>!

Gondókodok, hogy elmenjek-e én is a létániára? De mondok, nem megyek el mégse, mer akko a komámmal nem találkozhatok.
Pedighát jobb lett vóna, ha létániára megyek, hogysem a szőlőhegyre. Mer a létánián a jó Isten van jelen, a szőlőhegyen meg csak a komám. Ingyen se gondótam vóna, hogy a komám mellett az ördög is.

124. oldal - Andorás körösztje (Szent István Társulat, Budapest, 2002)

padamak>!

Brúgós? Vajon azt véled-e, hogy itt is csak brúgós vagy? Az Úr nem a brúgót nézi. Sem a koronát, sem a pásztorbotot. Sem a ruhát, amely rajtatok van. És sem a kezét nem nézi senkinek, hogy kérges-e vagy puha? És sem a fejét, hogy mennyi könyv van benne? Az Úr itt is csak a szíveket nézi, mint valamikor a Földön.

166. oldal - Jancsi dádé (Szent István Társulat, Budapest, 2002)

– Farkasverem?
– Az, tekintetes uram. Avvót az én iskolám. Írni-olvasni nem tanultam benne, csak számolni. Azt is csak lélökkel. Még egy nagy tudományt: hogy a szabad akarattyja megvan ugyan az embernek, de a jó Isten mégis csak zabolán hordozza. Azér mondom én mindig, ha nem úgy fordul a sor, ahogy én szándékoltam, azér mondogatom, hogy: ha a jó Isten akarja…
(Andorás körösztje c. novella)

ptagi P>!

– […] Csakhogy pénzér, nagy pénzér a csuda se kell. Ölég csuda a, hogy megvan a mindennapi kenyerünk ebben a szegény földi világban.
(Andorás körösztje c. novella)