Cifra ​mese 16 csillagozás

Mesék és hasznos történetek
Gárdonyi Géza: Cifra mese Gárdonyi Géza: Cifra mese Gárdonyi Géza: Cifra mese Gárdonyi Géza: Cifra mese

Meglepetés ez a könyv még Gárdonyi legjobb ismerői számára is: nagyobb részében eddig könyvben meg nem jelent írásokat, meséket és hasznos történeteket foglal magába. A kötet két szerkesztője, Z. Szalay Sándor és Tóth Gyula, korabeli lapokból, elfeledett gyerekkiadványokból merítette az anyag javát.
Hogy Gárdonyi milyen szeretettel gondolt az ifjú olvasókra, milyen lelkesedéssel és gonddal írt számukra, fölösleges bizonygatni az Egri Csillagok népszerűsége után. Ez a szép mesegyűjtemény mégis új vonással gazdagítja az ismert Gárdonyi-képet: a kisebb gyerekek számára találunk itt mesét, játékot, anekdotát, tanulságos és megható történeteket. Kitetszik belőlük, hogy a nagy író milyen mély hozzáértéssel, mennyi tiszta emberséggel tudta szórakoztatni, tudta magához emelni az olvasni kezdő gyermeket is. Meséinek, történeteinek egyszerű, világos nyelve a kifejező, szép magyar stílus egyik iskolapéldája.
A Cifra mese című kötetet Gárdonyi szellemétől ihletetten Kass János illusztrálta.

Eredeti megjelenés éve: 1967

Tankönyvkiadó, Újvidék, 1981
128 oldal · Illusztrálta: Faragó Aranka

Gáborr_Nagy

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

Nem nagyon értem a szerkesztők szempontjait, kinek is válogattak. A Zsákrágó történetek hogy jönnek egy kötetbe a tanítós életképekkel? Egész kicsi gyerekektől a felnőtt ínyencekig terjed a kötet tartalma. Nagyon vegyes a kínálat, sok elég bárgyú, sok történet nélküli szöveg, némelyik anekdota vagy feladvány. Néhány felett nagyon eljárt az idő. És némelyik nagyon etikátlan szöveg! ( Rossz voltál, kislányom, mert kétszer rád kellett szólnom órán. Én téged nem szeretlek!- nehogy már ezek tanulságos meg szép történetek legyenek!)

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

Ennél jobb párosítás nem is nagyon lehetne, Gárdonyi szövegek, Kass János rajzaival. Gyönyörű kötet.
Gárdonyi Géza több szerepkörben is bemutatkozik: mesélő és tanító. Meséi a kicsiktől a nagyokig mindenkinek kedves olvasmány lehet. A tanító pedig együtt él tanítványaival, azok gondjaival, bajaival. Odafigyelő szeretettel követi életük apróbb -nagyobb tragédiáit. Minden szavából érződik mennyire szereti a gyerekeket. Pár szóval, mégis nagy alapossággal jellemzi tanítványait, azok szüleit. Játékok leírása, furfangos matematikai feladvány is van benne.

Emmi_Lotta IMP

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

2012. dec. 10. (újraolvasás)
Kedves, állatmeséket és Gárdonyi tanítókorából származó történeteket tartalmaz a kötet. Szinte mind színvonalas, érdekes írás, amelyet áthat az író ember- és természetszeretete.

Móra, Budapest, 1967
218 oldal · Illusztrálta: Kass János
Arabmókus

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

Zseniális! Tartalmaz a kötet kedves tanmeséket, állatokról szóló mókás leírásokat, Gárdonyi tanítói éveit megidéző bájos és olykor drámai kis elbeszéléseket, sőt még történelmi ihletésű történeteket is. Hol nevettem, teli szájjal kacagtam, hol együtt sírtam a szereplőkkel. Gárdonyi oly nagyszerűen pergeti az ízes szavakat, hogy egyszerre mulattat és tanít! Kass János illusztrációi csak emelik a kötet színvonalát!

Chris_A

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

Az egerek voltak belőle a kedvenceim :)

Ryia

Gárdonyi Géza: Cifra mese Mesék és hasznos történetek

Kiskorom egyik kedvenc meséskönyve, imádtam :D

Alessana

– Ugyan, jelent az valamit a világ folyásában, ha egy kis pinty azt mondja egy nagy pontynak, hogy sárgombóc?

52. oldal - A ponty meg a pinty

leste,
mit süt kis szűcs
ezüst üstön, sütőn.
-Sült húst sütsz-e, szűcsöm?-
kérdi két pék s kék pap.
Szép sípszóval sípol
sült húst sütve kis szűcs:
-Kék pap! Kék pap! Kék pap!
Két pék! Két pék! Két pék!
Húst süt kis szűcs sütőn,
nektek pék, kék pap, -két nap.

olvasóbarát P

Mikor az első cserebogár végigkerengél a füvek és virágok fölött, mindig azt gondolom: íme, a vőfély. Mert a cserebogár a természet menyegzőjének vőfélye. A zöld szín uralkodik már a síkon és halmon mindenütt. Egyes fák tetőtől talpig hófehér csipkében. Azok a menyasszonyok. Más fák halavány piros selyemben. Azok a vőlegények.A lábuknál finom puha szőnyeg.

Alessana

– Én megkóstolom ezt a madarat – szólt ismét egy malac –, meglehet, hogy jó.
– Hozzá ne nyúlj, röf-röf – szólt az öregdisznó –, hátha harap, röf-röf. Én is meg akartam kóstolni egyszer a bundás kutyát, röf-röf, aztán harapott, röf-röf.

53. oldal - Mi újság, malac úrifiak?

Alessana

Boldogok és kevélyek voltak, mikor látták, hogy mindenki bámulja őket.

12. oldal - Komédiás egerek

olvasóbarát P

A kissünök ezután guruldozásba fogtak. Fölkapaszkodtak a domboldalra, összegörbültek, éy úgy guruldoztak lefelé a mélységnek. Az anyjuk meg komolyan figyelte őket, nem történik-e valami bajuk.

Alessana

Bizony nehéz dolog cicamamának lenni.

68. oldal - Hány az óra?

Alessana

– Tisztelt csirkék! Ti fiatalok vagytok. Látom, hogy nemrég keltetek ki a tojásból. Én tegnap keltem ki, tehát már sokat tudok. (…)
Tudjátok-e, miért jöttetek a világra?
– Csip-csip, nem tudjuk.
– Azért, hogy felnövekedjetek, és pecsenye legyen belőletek. Tudjátok-e, mi az a pecsenye?
– Csip-csip, nem tudjuk.
– Az, hogy levágják a nyakatokat, forró vízbe tesznek, megebédelnek az emberek. Tudjátok-e, mi az a forró víz?
– Csip-csip, nem tudjuk.
– A forró víz olyan víz, ami forró. Most már tudjátok?
– Most már tudjuk.

54-55. oldal - Mit beszél a csirke?

Alessana

Milyen szomorú tud lenni a madár! Egész testével szomorú.

89. oldal - Isten veled, gólyamadár!

Alessana

Ki tudná megmondani, ha nem a madár?

90. oldal - Isten veled, gólyamadár!