Az ​én falum 99 csillagozás

Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum Gárdonyi Géza: Az én falum

Az ​elbeszélésgyűjtemény alcíme: Egy tanító feljegyzései márciustól Decemberig. A cím és az alcím sokat elárul a kompozícióról; szubjektivitása, a falusiakat a pedagógus együttérző fölényével szemlélő nézőpontra, műfajilag pedig tárcaszerűségre utal és jelzi, hogy a kompozició az évszakok, a hónapok rendjét követi. Novelláiban az egyszerű emberek hétköznapi életéről mond történeteket, némi nosztalgiával a természethez közeli életforma iránt, sóvárogva a föld, a falu lelke után, idegenkedve a mesterkéltté vált „kövi emberektől”. Kortársaival ellentétben Gárdonyi nem regionalista, nem egyetlen tájegységre figyel, hanem az ország különböző részein szerzett tapasztalatait összegzi a faluról, a parasztról. Bár tematikáját és módszerét kötik szálak az irányzathoz, naturalistának sem mondható, eszményítő realizmusa szebbé stílizálja a nyers való tényeit, átkölti a bántó, rút dolgokat. Híresek a szellemi néprajz körébe vágó megfigyeléseket rögzítő novellák (A barboncás); Tolsztojnak a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1898

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Gárdonyi Géza válogatott művei, Legjobb könyvek II., Nemzeti Könyvtár

Magyar Közlöny, Budapest, 2013
Kossuth, Budapest, 2012
366 oldal · ISBN: 9789630972062

Gelso P
Gárdonyi Géza: Az én falum

Ez a könyv nagyon jó időben talált meg, és talán hozzájárult ahhoz, hogy segítsen egy felpörgetett időszakban lelassulni a karácsonyi ünnepekhez.
Micsoda naiv rácsodálkozás, amit tapasztaltam a természetről szóló leírásaiban! Valójában azok a novellái erősek és tetszettek nagyon, amelyben a szűk környezetének az embereiről ír: a falu lakóiról, szegény asszonyokról, kettőt alig szóló, pipát pöfékelő öregemberekről, szerelmes fiatalokról, zsörtölődő szomszédokról, beteg kisgyerekekről, okos tanítványairól, átutazókról, szomszéd faluból érkező kérőkről, a falu határában állatokat őrző pásztorokról. Hasonlóképpen az állatokról: a nyájat őrző, gazdájához hű Maros kutyáról, kölykeit az égő pajtából mentő Micó cicáról, vagy Petykó tyúkról. Talán igazságtalan dolog kiemelni, de emlékezetes marad a Kék pille, Haragosok, András meg a kutyája, Festő a falun, A gyerekek, Kevi Pál halála, A nagy eff, Megmutatás, Boriska, Bűntárgyalás, Egy dal története, A bor, Petykó, A paraszt leány.
Engem a Micó c. novella vitt vissza a gyerekkoromba, ezt a történetet a bátor Micó cica-mamáról másodikos könyvben olvastam először.
Most kifejezetten jól esett a régies nyelvezet, a vidéki falun játszódó történetek olvasásakor nekem Mikszáthot juttatták eszembe, a mindennapi hősökről szóló mindennapi történetek pedig, amelyekért „csak” le kell nyúlni a porba, Vámost.

Ahhoz, hogy sikerüljön @Mazsola_78 Az én falum c. kihívását is teljesítenem, még a könyvtárunk is nagyban hozzájárult, ui. egyetlen kölcsönözhető darab sem volt bent – így, az ünnepekre és a zárásra való tekintettel hazaadták az olvasótermi, számozott – az első kötet a 60. a második a 82. számú –, kétkötetes régi Dante-kiadást, kézipéldányt. http://moly.hu/kiadasok/226579 . Még sosem volt számozott könyv a kezemben…
Mint volt gárdonyis diák, itt is köszönöm @Mazsola_78-nak ezt a kihívást, neki köszönhetően ismét egy Gárdonyi művet – ill. sok novelláját – ismerhettem meg.

encus625 P
Gárdonyi Géza: Az én falum

Nagyon nehéz erről a könyvről írni. Ez csak az igazán jó könyvekkel fordul elő.
Gárdonyit is jobban meg lehet ismerni a mű által, véghetetlen nagy emberismeret, természetszeretet mutatkozik meg benne. Rövid, hosszú, tanulságos, vidám, szomorú történet is van benne, de mind emlékezetes marad.
Szeretnék egy saját példányt is mihamarabb, mert még a végére sem értem, a kedvenc gombot máris meg kellett nyomni! :)

jevus
Gárdonyi Géza: Az én falum

Ó! Hogy lehet ilyen szépen, ennyi szeretettel írni gyerekekről, állatokról (még a tyúkról is), növényekről, jégvirágról, falusi emberről és általában a falusi életről? Szinte sajnálom, hogy ez a kor már rég letűnt. Csodálatosak ezek a történetek! Ez a könyv egy igazi kincs!
Akinek elvette a kedvét Gárdonyitól az Egri csillagok, annak ajánlom ezt a kötetet. Ez egy másik Gárdonyi.

kratas P
Gárdonyi Géza: Az én falum

Csodás kötet, minden egyes történetből sugárzik a való élet minden örömével és bújával.
Nagyszerű megfigyelő a szerző, nem csak az emberek élnek a lapokon, hanem a táj is és miközben olvastam néha csodálkozva pillantottam fel, mert annyira magával tudott ragadni az elbeszélő, hogy olybá tűnt, hogy ott állok én is a tornácon, vagy nézek be az iskola ablakán vagy ülök a tűz mellett és hallgatom a történeteket.

Gárdonyi Géza: Az én falum

Micsoda történetek és micsoda hangulat! Megelevenedik a több, mint 100 évvel ezelőtti falu, ahol emberek születnek, szeretnek, megbetegszenek, meggyógyulnak, dolgoznak, összevesznek, kibékülnek, imádkoznak, meghalnak. Márciusban előbújnak a tulipánok első levelei, télen jégvirágot rajzol az ablakokra a hideg. Gárdonyi Géza, mint néptanító élt ekkor igen szerény életet a kicsiny faluban és jegyezte le egyik korai regényében a falu aprajának-nagyjának mindennapjait. Igazi kincs.

dokijano
Gárdonyi Géza: Az én falum

A kötet tulajdonképpen egy nagyon élvezetes novellafüzér. Az kapcsolja össze a történeteket, hogy a tanító úr elmeséli a falujában történteket az évszakokkal változó munkálatok kapcsán. Az emberi kapcsolatokon kívül a természeti jelenségek leírása is elvarázsolja az embert. A magam részéről egy teljesen új Gárdonyit ismertem meg.

pwz ISP
Gárdonyi Géza: Az én falum

Nagyon jó, a FALU által összefogott novellák! Több mint 100 évvel ezelőtti képet mutat a magyar faluról. Nekem a 80-as évek erdélyi magyar falvait juttatja eszembe.
Szépen és szépet ír Gárdonyi! Nyugalmas olvasmány, nem érdemes sietni vele. Ízlelgessétek! :)!
Legközelebb a kevésbé ismert meséi következnek nálam.

clarisssa P
Gárdonyi Géza: Az én falum

Ebbe a könyvbe már az első oldalakon beleszerettem, hiszen annyira szépen, olyan nagy ember- és természet-szeretettel ír Gárdonyi a falusi mindennapokról. A történetek témája vegyes, de az elbeszélő személye és a vissza-visszatérő szereplők egységessé teszik a kötetet. Sírós és mosolygós fejezetek váltják egymást és az ember igen hamar elkezd vágyakozni a vidéki életre – no nem annak nehézségei, hanem a természet közelsége, az emberek közvetlensége és bajban való összetartása miatt. És persze ne feledkezzünk meg arról a nyugalomról sem, amit egy dolgos nap végén a tűz mellé letelepedve, a lángnyelvek játékát elnézve és cicánk kedves dorombolását hallgatva érezhetünk…

Kossuth, Budapest, 2012
366 oldal · ISBN: 9789630972062
Szeitz_Éva P
Gárdonyi Géza: Az én falum

Nem is értem, hogy eddig miért nem került a kezembe a könyv. Nagyon-nagyon tetszett. Olyan volt, mintha a tanítóval ültünk volna egy fényképalbum felett, és egy-egy képről eszébe jutott volna egy történet és azt elmesélte. Csodálatos tájleírások, emberismeret, a falu szeretete árad a könyvből. Gárdonyi zseniális. Ezt a novellagyűjteményt most elolvastam, de biztos, hogy olyan lesz számomra, amit időről-időre előveszek és olvasgatok.
Kedvenccé vált!

kolika
Gárdonyi Géza: Az én falum

Olyan szépen ír Gárdonyi, hogy öröm olvasni. Szívet-lelket melengető írások sorakoznak egymás után a kötetben. Egyfajta időutazás, vissza a múltba, a régi falusi életbe. Gyerekfővel én is szívesen hallgattam az öregek meséit a régi nagy dolgokról, vagy éppen az adott élet ügyes-bajos dolgairól. Gárdonyi úgy tud beszélni, hogy csak olvasnám, mindegy, hogy éppen a ébredő természetről ír, vagy a gyerekekről, vagy éppen a halálra készülő embert történetét olvasom.
Örömmel fedeztem fel, hogy a novellák közül némelyiket ismerem már korábbról. A Bűntárgyalás címűt még kisiskolás koromban ismertem meg, de most újraolvasva nem vesztett szépségéből, mondanivalójából.
Azt hiszem fogok még olvasni más, számomra ismeretlen Gárdonyi műveket!

Mazsola_78 P

Mert olvasni is jó, meg aludni is jó. Mikor olvasok, úgy érzem, mintha egy másik embernek a lelke volna bennem, és ez gyönyörűség; mikor pedig alszom, úgy érzem, mintha az én lelkem volna egy másik emberben; és ez is gyönyörűség.

25. oldal, Kék pille (Unikornis, 1991)

anni_olvas

Mi a boldogság? Mikor a vágyak pihennek. Mikor az ember nem gondol a holnapra, csak bámulja a parazsat félálmos nyugovással, s lelke úgy leng a múltak fölött, mint a tó fölött a madár.

pwz ISP

Mert csak a gyermek mulat egész lelkével, magának teljes odaadásával. A felnőtt embernek már borba kell vesztenie a fele lelkét, hogy a másik fele mulathasson.

165. oldal, "Kék paradicsom, liliom..." (2010)

Vata

-A szobád nem szegény, mert te is benne vagy-, és nem kicsiny, mert én elférek a szívedben is.

anni_olvas

Szeretem a tüzet nézni. A tűz örök rejtelem és jóleső melegség. Aki a tüzet nézi, annak a lelke megcsöndesül; valami édes félálom szállja meg – édes félálom: nyugodalom. A tűzben történetek vannak. Mesehangú és mesének illő színes történetek, amiknek se eleje, se vége nincsen, hanem minden rend nélkül egyik egybefolyik a másikkal. Az ember nem tudja, valóban megtörténtek-e, vagy csak álmodja őket.

Nandi

A nőnek szerintem hetvenhét arca van. Más, ha komoly, más, mikor vidám, más, mikor mosolyog, mikor fél, haragszik, szomorú, türelmetlen, szenvedő, elégedett, elégedetlen; más reggel, más este, más minden órában és más minden ruhában.

robinson P

Újra csöndesség. Csak a falevelek susognak.
Az éj tele van titkos susogással és hajlongó árnyékokkal. A hold a fekete erdőből följebb és följebb emeli az égre aranyló szarvait.
Titok és rejtelem az egész világ.

clarisssa P

Itt vagyok a szentjánosbogarak birodalmában.
Leülök egy félig földbe süllyedt határkőre, és nézem, nézem a sötétségben világító parányi csillagokat, azt a két csillaglámpát, amellyel a vőlegényének világít a kis bogármenyasszony.
Mennyi epedés, mennyi izgalom a fűszálak és bokrok országában.
De íme, a vőlegények nem váratnak sokáig magukra. Fehérlő szikra kél útra a levegőben és fényes vonalat rajzol maga után a sötétségben. Azután a másik, a harmadik. Mindenki megtalálja a maga párját.
És bizonyára beszélnek is.
Mit beszélnek?
Bizonyára azt beszélik, amit az ember:
– Szeretsz-e, bogárkám?
– Szeretlek, bogárkám!

Tüzek meg árnyékok

Kapcsolódó szócikkek: szentjánosbogár
Nandi

Míg élünk, egyiknek tíz holdja; másiknak húsz holdja; mikor pedig meghalunk, mindegyikünknek egy négyszögöl kis birtoka.

robinson P

Koros ember már, noha nem tudja, hány esztendős. Nálunk bizony nem igen számolgatjuk, hogy hány esztendősek vagyunk. Mindegy az, akárhány esztendős az ember, csak éljen.