Arany, ​tömjén, mirha 22 csillagozás

Legendák, evangéliumi álmok
Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha

Gárdonyi ​Géza Arany, tömjén, mirha című kötete 1924-ben jelent meg először, Németh József Könyvkereskedése kiadásában. Az azóta eltelt évek alatt szinte feledésbe merültek ezek a novellák, amelyek egykoron az ifjúság számára íródtak. A karácsonyi ünnepkör hangulatát idézi valamennyi elbeszélés, és az adventi várakozásban telő időszak komoly tartalommal töltődhet meg általuk. „Az én aranyom nem a hegyek bányáiból való; Az én tömjénem nem Arábia illatfáin termett; Az én mirhám nem testi sebeket enyhít; De csak oda viszem, ahová a Napkeleti Három” – írja Gárdonyi az Előszóban.

Ennek szellemében, írói, emberi hitvallásának megfelelően sorakoznak a kötetben a két ciklusba rendezett, evangéliumi jeleneteket földolgozó, szép mesék. Bibliai történetek elevenednek meg az első rész írásai nyomán (Mária kincse; Karácsony a názáreti házban; Jézus és a gyermek; A szamaritánus álma), míg a második rész, huszadik századi meséi, az egykori csodák továbbéléséről adnak hírt (Két notesz; Egy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1924

Hermit, Miskolc, 2017
Lazi, Szeged, 2016
Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2013

Porcsinrózsa>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

A karácsonyi ünnepkör hangulati előkészítését kezdtem Fekete István elbeszéléseivel, folytattam Tamási Áron életképeivel a székely nép hétköznapjairól, ünnepeiről, most pedig méltó befejezéséhez érkeztem Gárdonyi Géza tömjénillatú soraival.
Ez a tetszetős küllemű kötet nem túl ismert, nem is annyira felkapott az olvasók körében, mint a többi. Pedig páratlanul szép, igazi „gárdonyis” csemege.
A tartalom három fő csoportban készíti elő szíveinket az ünnepvárásra. Az első részben az ismert bibliai történeteket nagyon is emberi módon közelíti meg a szerző, mert így talán mi magunk is jobban merünk közeledni a Biblia világához, jobban meg is értjük azt.
A második történetcsokor arról mesél, hogyan lehet jónak lenni. Minél kevesebb javunk köt bennünket ehhez a földi világhoz, a jóság gyakorlása annál egyszerűbb. Így aztán a legszegényebbek között a legtisztább a jóság. Az Istenhez vezető út ilyen egyszerű.
A befejező történetekben Gárdonyi arról töpreng, milyennek lát bennünket maga az Isten a Menny magasából. Itt az író moralizálása egy picit sok volt nekem, ám igen tanulságos.
Az „Utolsó fejezet” című katartikus záró gondolatsor után pedig mély megrendüléssel csuktam be a könyvet. Aztán hosszasan, szótlanul üldögéltem .
Gárdonyi Géza kedvelőinek ajánlom ezt a kiaknázatlan kincset, és mindazoknak, akik szeretik a szép, emberi gondolatokat.

dwistvan P>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

A mesélés nagymesterének történetei egyediek. Sok bibliai történettel találkoztam, de ilyen egyedi ízességgel, ilyen meglepően színezett mesemondással még nem. Az egyszerű emberekhez szóló közvetlenséggel és bájjal vannak teli ezek a történetek. Különös találkozni a második résszel, ahol már nem a klasszikus bibliai kor történeteinek sajátos feldolgozása, hanem a mai falusi élethez kapcsolódó csodák a mese tárgya. Nagyon kedves olvasmány volt ez a könyv. Gárdonyi népies őszinteségével teli.

encus625 P>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Lassan olvasós, elmélyülős könyv, nem az a megszokott Gárdonyi, de ettől függetlenül nagyon tetszett. Bibliai mesék és történetek, rövidek, de annál tartalmasabbak.
Van több karácsonyi történet is a kötetben, talán akkor érdemesebb újraolvasni.

Hermit, Miskolc, 2017
Ibanez P>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Mivel nem vagyok vallásos, ezért kevésbé tetszett, mint más, eddig olvasott Gárdonyi művek. Itt tényleg ömlesztve kapjuk a bibliai történeteket. Mégis négy csillagot kap, mert nagyon szép példázatok vannak benne és a huszadik századi történetek valóban gyönyörűek. A kedvencem nekem a Csordásék karácsonya lett, de a Jáncsi dádé és A két notesz is jó volt. A kötetet azonban inkább vallásos embereknek ajánlom.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 5
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 2
Érzelmek (ábrázolása): 5
Izgalom: 5

Ó, ez a kötet most úgy kellett a lelkemnek, mint egy falat kenyér. Pedig voltak előítéleteim Gárdonyival szemben… De feleslegesek voltak. Nagyszerű olvasmányélményt adott a könyv, nehezen bírtam letenni. Gárdonyi Géza remek író, kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történetfüzér, ami a karácsonyi ünnepkört járta körbe, olvasmányos, regényes formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából a történetek néhol – természetesen – nem igazán meggyőzők, de a könyv világa jól átélhető. Gárdonyi megfelelő hangsúlyt helyezett a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A kötet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Biró_Krisztina>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Biblikus mese nem csak felnőtteknek….!

gyuszi64>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Ez az értékelés @Gombolyag 500 karakteres kihívására íródott. Tabu szavak: szeretem, imádom, kedvenc, jó, tetszett, rossz, utálom, hosszú, rövid, unalmas, izgalmas.

Alábecsültem Gárdonyit. Lehet, hogy „második vonalbeli novellista”, de az írásaiban üzenet van, amit meg is tud jeleníteni. Szépen, ízesen ír, alkalmanként szándékolt régiességgel; stílusa talán Kiplingre vagy Conan Doyle-ra emlékeztet – bár az angolszász szerzők praktikusabbak, célratörőbbek. A kötetből szívmelengetők a vallásos tárgyú novellák is, de A huszadik század meséi az igazán sikerültek. Ha ide soroljuk az első részből pl. Az utolsó óriás-t, akkor hat-nyolc igazán kiváló bölcseleti-misztikus írást kapunk. Szórakoztató novellák, olvasásuk nekem felüdülés volt.

padamak>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Általában bibliai ihletettségű és témájú írások, de azért nem Biblia. Nyelvezete tudatosan régies, de követhető és magával ragadó. Vannak benne elgondolkodtató és megmaradó gondolatok, történetek, de ahogy az alcíme is mutatja: legendák és emberi képzelgések, melyek eszerint elvetendők.
A legjobban a Vérbizonyság (66-71. oldal) tetszett. Azt felolvasom majd, ha az Apcs 12:1-19-ről prédikálok. Mert borzongatóan megerősítő a tanúskodásra!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Decemberben napról napra olvastam egy-egy „mesét”. Érdekes módon a XX. századiak jobban tetszettek. Némelyik (az első részből) viszont nagyon nem. A befejezés elég „ütős”. – Ez az olvasás arra indít, hogy 2017-ben olvassak több Gárdonyit. Úgy érzem, hogy jelentős életműve számomra még sok meglepetést tartogathat.

Ikona>!

Gárdonyi Géza: Arany, tömjén, mirha Legendák, evangéliumi álmok

Kedves, vallásos történetek. Adventi időre szerintem nagyon jók. Ünnepi várakozásra késztetnek. Kicsit lelassíranak, elcsendesítenek. És elhiszed, hogy van jó a vilagban. :-)

Szelén>!

Aki nem kiván semmit, mindene van.

Zsucsima>!

Szenvedésben erősödik az emberi lélek.

Hét ajándék

padamak>!

Mert nemcsak az követ engem, aki árnyékomban lépked, hanem aki szívébe fogadja az én tanításomat.

65. oldal - A mezítelen ember (Kairosz Kiadó, Barnaföldi Archívum, 1999.)

Szelén>!

S könyörögnek az angyalok:
– Bocsáss meg nekik Uram! Gyöngék voltak!
Az Úr pedig felelé:
– Szenvedésben erősödik az emberi lélek.

Jesper_Olsen >!

– Ki fia vagy te, kedves?
Ő pedig elnyitván szemét, csodálkozón néze az asszonyra:
– Istené. Avagy nem tudod-é, hogy mindnyájan Isten fiai vagyunk?

Jesper_Olsen >!

Nem származhatik hit semmi dorgálásból.

– Nem imádkoztam…
– Csak a nyomtatott imádságokat nem imádkoztad te: a jócselekedet a legszebb imádság.

Lunemorte P>!

Beteg voltam és hívtam a Halált:
– Jer oltsd el ezt a mécsest, hiszen már úgyis alig pislog! Ha sorsunk a sötétség, legyen sötétség. Mindegy a mécsesnek: ég-e újra vagy sem? vagyhogy földhöz csapják és cserép marad!
Éjjel történt ez. Véltem: csak magam vagyok. A hold besütött a hallgató fák közt az ablakomon. Bámulva látom, hogy valaki ül az ágyam előtt. Valaki. Fehér ruhában. Nagy erős, vállas nő. Félkönyékre támaszkodik, s néz rám a szemöldökén át.
Apáca? Hát már annyira vagyok, hogy apácát híttak?!
De nem, ez nem apáca. A fején nem vélum az a fehérség: a haja látszik. Lecsüggő haj, mint a nőké fésülködés előtt. És az a fehérség a feje mögött, mintha nagy szárnya volna.
– Hívtál, – mondja, – itt vagyok.
S a hangja, mint a csipkekárpit susogása, mikor szellő lengeti a tárt ablakban.
Csak bámulom.
– Hívtalak? Ki vagy te?
– Akit hívtál.
– A Halált hívtam én.
– A földiek nyelvén az én nevem.
– Káprázat vagy te csak! Holdfényben kendő vagy mi a szösz.
– A kendő nem beszél, se szeme nincs.
S nyájas-nyugodtan nézett reám.
Tehát lélek, – gondoltam, – lelket látok. Tehát az én lelki valóm is bontakozik már a testemből. Másképp nem látnám. Valami nagy bizalmat éreztem iránta, mint a gyermek a dajkája iránt.
– Köszönöm, hogy eljöttél. Viszel? Vagy magam erejéből szállok majd veled?
A fejét rázta:
– Csak betértem. Ha vinnélek, itt volnának velem, akiket szerettél. Aki meghal, boldogan indul. A te szabadulásodról még nem lehet szó.
– Hát akkor…
– Mondom: csak betértem, mivelhogy gyakorta emlegetsz és hívsz. Pedig nem is ismersz. Hol jótevő angyalnak nevezel, hol átkozol…
– Csak ha gyermeket rabolsz…
– Rablok? Vajjon a gazda, ha letör a barackfájáról egy bimbógallyat, rákiálthat-e az a fa: Rabolsz! És ha az Isten lenyúl egy csillagocskáért s letöri a milliók közül, hogy feljebb vigye?… A Föld az enyém: a Föld gazdája én vagyok.
– Magyarázd ezt a síró anyának.
– Magyarázzam? Vajjon magyarázta-e ő a kisfiának, mikor az iskolába vitte, – és a gyermek rugódozott, sírt, sikoltozott, – magyarázta-e neki, hogy mi a tudomány? mire kell az életben? mi az iskola végen a matura? A gyerek belekapaszkodott az ajtófélfába: Nem, nem akarok!… De az anya megragadta és eltépte onnan.
– Mégis ha tudná minden ember…
– Hogy rabnak érezze magát a Földön? és mindig a szabaduláson járjon minden gondolata?
– Dehát nem élhetnénk-e mindig fenn az Égben?
– Nem éltek-e benne? A Föld úszó gyöngy abban a nagy tengerben, amelynek a neve: Ég.
– Dehát hogy testetlenül élhetnénk, mint te…
– Akkor az emberiség mind széjjelszáll, széjjel a világmindenségbe.
– S ha széjjelszáll?
A fejét rázta:
– Amíg a hernyó hernyó, a fán a helye.
Látszott rajta, hogy unja a kérdéseimet: mosolygott, fölkelt és oszlott, halványult. A két szárnyát fölemelte.
– Még egy szót, – könyörögtem, – azt mondtad: a Halál csak földi neved. Mi az égi?
Elmosolyodott. Hozzámhajolt, s a tenyerét oldalt az ajkához ernyőzte, mintha titkot súgna:
– Élet.

159. oldal, Kendő vagy mi (Kairosz, 1999)

ELŐSZÓ

Az én aranyom nem a hegyek bányáiból való;
az én tömjénem nem Arábia illatfáin termett;
az én mirhám nem testi sebeket enyhít.
De csakoda viszem, ahova a Napkeleti Három.

(oldalszám nélküli oldal)

Jesper_Olsen >!

Tudod a mi prédikációs irodalmunk afféle szobai. A mai papnak a mai életet kell szolgálnia a Szentlélek világosságával.