A ​Pöhöly család 6 csillagozás

Gárdonyi Géza: A Pöhöly család

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gárdonyi Géza válogatott művei Kossuth

Kossuth, Budapest, 2012

Dengezik>!
Gárdonyi Géza: A Pöhöly család

Nem ez a legjobb elbeszélés kötet a Gárdonyi sorozatból, de a címadó Pöhölyék ott van a szeren. Azt mindenképp érdemes elolvasni és a többi között is van 1-1 igazán jó.

Bece>!

Másnap reggel tehát kihajtódik a Riska. Nem valami különös tehén, csak amolyan parasztnak való, kurtaszarvú, téglaszínű kis barom. Az egyik szarva legörbült még kicsi korán, a járása meg totyakos, mint az öreg asszonyoké. De jó tehén, mert mindig sokat ad, és okosság tekintetében sem utolsó. Mikor tavaly a csordást megütötte az istennyila, ez az egy tehén hazajött maga a csordáról, és belebőgött a kerítésen.
(A Riska)

zil>!

A Misi gólya tavaly került a házhoz. Egy este kínosan csapkodó repüléssel beesett az udvarra, és ott vergődött a boldogtalan. Az egyik szárnya véres volt. Valami gonosz vadász meglőhette. Bizonyosan úr volt az a vadász. Szegény ember nem lövi meg a gólyát. Mert a gólya jó madár. Áldás a házon. Ahová fészket rak, oda nem üt a mennykő.

243. oldal; A Pöhöly család történetéből, Pöhölyék

Bece>!

A méltóságos úrnak persze azért nem kellett a kalap, mert egy kissé besározódott. Bezzeg, ha mi is eldobnánk a kalapot, mihelyest besározódik, akkor ugyan mindenki kalapos lenne a városban.
A méltóságos úr különben még fiatalkorú ember, noha kopasz. Az apja öreg ember volt, isten nyugtassa, de az is kopasz volt. Úgy látszik, a bárók mind kopaszok. A szegény ember csak akkor kopasz, mikor születik, meg mikor meghal. Máskülönben mindig van hajunk, és ez jó, mert a hajban van az embernek az ereje, mint ezt a szentírás is bizonyítja Sámsonnal.
(A falu pátrónusa)

zil>!

Mi az ösztön? Az Isten parancsa a csontunkban.

Ki ette meg a májamat?, 97. oldal

zil>!

A nagyapó az unokával ugyan egy időben jelentkezik a világ előtt; csak az a különbség van kettőjük között, hogy az unoka csupán egy kínai esztendőt élt a születése előtt, a nagyapó pedig derék hetven esztendőket, s mielőtt nagyapóvá lett volna, annyi fázison ment át, mint valami lepke. Így először ő is unoka volt, azután a papájának a fia lett, később a fiának a papájává változott, s csak így nyerhette el legvégül a boldog, nagyapai állapotot.

A nagyapó, 104. oldal