A ​bor 12 csillagozás

Falusi történet három felvonásban
Gárdonyi Géza: A bor Gárdonyi Géza: A bor Gárdonyi Géza: A bor Gárdonyi Géza: A bor Gárdonyi Géza: A bor Gárdonyi Géza: A bor

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1901

Új Idők Irodalmi Intézet, Budapest, 1914
144 oldal

encus625 P>!

Gárdonyi Géza: A bor Falusi történet három felvonásban

Nem olvastam még eddig Gárdonyitól színdarabot. Érdekes a mű nyelvezete, bár nekem kissé nehézkes volt emiatt olvasni. A lábjegyzetekben utasításokat osztogat az író a rendezőnek, ezek engem kizökkentettek az olvasásból időnként. „Figyelmeztetem a rendezőt, hogy…”
Az nem lep meg, hogy férj és feleség van a központban és hogy a nő lesz a „rossz”.

Művelt nép, Budapest, 1954
96 oldal
alaurent P>!

Gárdonyi Géza: A bor Falusi történet három felvonásban

Kicsivel többet vártam, régies a nyelve, a fordulatai, és a története is – nem értjük ma már ezeket az embereket. Tömörkény is róluk, nagyjából erről a korról ír, ő közel tudta hozni hozzám a célszörű szögény emböröket, Gárdonyinak itt ez nem teljesen sikerült. Emiatt didaktikusnak is tűnik – valószínűleg ez szándékos is az író részéről. Szerepelnek Kátsa, Göre, Durbits sógor, mindannyian a tanulságot támogatják a maguk módján és stílusában.
A tanulság pedig – a cím sugallatával ellentétben – nem az, hogy az ivás veszélyes, hanem az, hogy tudnod kell a helyed, és el kell viselned, ami azzal a hellyel jár. Vagy az én hangsúlyaim vannak másutt, mint Gárdonyi vélte.

Gárdonyi Géza: A bor Falusi történet három felvonásban

Még nem olvastam drámát Gárdonyitól, így nem tudtam nagyon, mire számítsak, de pont az a valami hiányzott nekem belőle, ami igazán „gárdonyissá” teszi más műveit.
Nem volt kellemes olvasni, már csak a téma miatt sem. Pont az a fajta történet kerekedett ki belőle, aminek csak keserédes befejezése lehet.
Úgy érzem, Gárdonyi kicsit túltolta a szerzői utasításokat is – sajnos vagy nem sajnos, de biztos vagyok benne, hogy a darabot azóta színre vivő rendezők fele sem tartotta be a figyelmeztetéseit és kéréseit.
De legalább végre kiviláglott előttem, mit is takar pontosan Durbints sógor kedvenc szavajárása, az „ö. m. a f.” – már ezért érdemes volt belekukkantani. Jól megleptek egyébként, nem számítottam rá, hogy tiszteletüket teszik a darabban a bíró úrral.

miss_eszti>!

CEGLÉDI: (..) Neköm nem szabad embört orvosolnom.
JULI: Az orvos messze lakik. Tögye mög majszter uram!
CEGLÉDI: Ez nem az én dógom.
JULI: Segítsön rajtunk, az Isten áldja mög. Hiszen ha azt a nagy marhát meg tudja gyógyítani, az ilyen kicsi fiú…

Első felvonás

Bogas>!

ROZI: Mit akar rajtam látni? Látott mán engöm elöget.
MATYI: Elöget? Nem löhet téged elöget látni, Rozikám! Ha én nagyúr vónék, ögyebet se tönnék, csak pipáznék mög tégöd néznélek.
ROZI: (Durcásan.) Nem vagyok én pannaráma!

Második felvonás

Bogas>!

15. Még akiktől láttam e szerepet, mind kétségbeejtően józanan csinálták. Külön figyelmeztetem tehát a szereplőt a részegségnek arra a nagy skálájára, amelyet ebben a felvonásban végig kell művészkednie.

Bogas>!

27. Vidéki színészektől láttam, hogy itt a Falu rosszából játszanak egy néma jelenetet. Nem tehetek róla.

Bogas>!

29. Kérem a szereplőt, ne köpjön, mint egy színésztől láttam.

kulturzaj>!

Harminc éves, szakáltalan, komoly ember. A nyaka rövid. Az arca piros. Gutaütésre predesztinált alak.

miss_eszti>!

BARACS: Úgy vagyok most, mint Illés próféta a pataknál.
ESZTER: Csakhogy nem holló táplálja kendöt, igaz-e, hanem…
BARACS: (Bután.) Özvegyasszony.
ESZTER: Galamb!… Galamb!… Azt illik mondani ilyenkor.

Második felvonás

kulturzaj>!

SZUNYOGNÉ: Hogy ficemödne ki a lába annak a cemöndének, mikor a templom küszöbét átlépi.
MIHÁLY: Verje mög a ragya a cudarját!

kulturzaj>!

DURBINTS: Az adófizetés, csak azt ki ne tanáták vóna! ö. m. a f.

Bogas>!

MIHÁLY: Nem jó, ha az embörnek a napa a háznál van.
GÖRE: Em mán szentigaz. Biztos, hogy benne van a bibliába is.
DURBINTS: A Salamony király bölcs mondásai között biztos, hogy mögvan ö. m. a f. mer annak sok felesége vót.

Első felvonás

Gárdonyi Géza: A bor Falusi történet három felvonásban

Ezt a könyvet itt említik