Hogyan ​halt meg József Attila? 26 csillagozás

Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila? Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Dr. ​Garamvölgyi László ötéves kutatómunkájának eredménye ez a kötet, mely bizonyíthatóan állítja, hogy József Attila nem öngyilkosság, hanem baleset áldozata lett. „Halálát nem lehet elegáns nagyvonalúsággal vagy lexikoni tömörséggel elintézni. Szomorúan tapasztaltam, hogy még az autentikus forrásnak vélt dolgozatok is kozmetikáznak, a felületesebbje pedig fenntartások nélkül fogadja el az öngyilkosságot. Holott már a halálakor – igaz, az egyszerű falubeli emberek – megfogalmazták a nikodémuszi szkepszist: lehet, hogy tényleg baleset volt?! (…) Eretnekségnek tűnhet, hogy zsaru létemre kotnyeleskedem, de semmilyen merényletre nem készülök az irodalomtörténet ellen, pusztán kriminalistaként iparkodom rekonstruálni a történteket, ami ilyen idő távlatában kevés sikerrel kecsegtet. Ám, ez most már nem is lényeges, mert – József Attila után szabadon – kutattam, de mit érdekel a kutatás maga! Gyermeki áhítattal vettem kezembe személyes tárgyait, lapozgattam noteszét, fecnikre írt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2001

Róla szól: József Attila

Pallas, 2005
Pallas Antikvárium, Gyöngyös, 2001

BabusM>!
Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Nagyon jó volt, bár az elején eleresztett pár olyan mondatot (pl. "A családi kohézió hiánya – stílszerűen – skizofrén helyzetet teremtett, amit nyilvánvalóan a respektábilis személy állandó kutatása során keletkezett szerepzavar indukált."), hogy majdnem komolytalanná vált a szememben. De amikor nem a műveltségét igyekszik fitogtatni, hanem a kutatásai eredményét, akkor sokkal emberibb nyelvre vált át, és ráadásként érezhetővé válik az elkötelezettsége is az ügy iránt. A hangulat is emberibb lesz.
Alaposan átrágta a József Attila-szakirodalmat, és külön öröm volt számomra, hogy a megemlített versekkel kapcsolatban nemcsak az ismert elemzések nézeteit, hanem a saját benyomásait is ismerteti.
Szintén örömre adott okot, hogy felhívta a figyelmet a Kozmutza-könyv és Jolán „visszaemlékezéseinek” visszásságaira. Én még csak az Illyésné által írottat olvastam, és amikor elmondtam a véleményemet róla, a magyaros munkaközösség asztalánál úgy nézett rám mindenki, mintha egy szentről rángatnám le a glóriáját. Pedig minden szentnek… Nagyobb baj, hogy a kutatók is készpénznek vesznek mindent, amit eléjük tárnak. Vagy ha tisztában is vannak az ellentmondásokkal, inkább felülemelkednek rajta, és mindenki azt idézi, ami a saját nézeteit támasztja alá. Ahogy szegény Attila haláláról is.
Ezért sem baj, ha néha valaki más szemszögből, másféle világlátással és háttértudással vizsgálja meg a dolgokat. Tudással és indulatok nélkül. Ahogyan azt Garamvölgyi is teszi.

Pallas Antikvárium, Gyöngyös, 2001
Zsuzsa_Czékus P>!
Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Ez a könyv nagyon jó választás volt. Köszönet érte @Madame_Truska! Aki megszerezte, kikölcsönözte a könyvtárból nekem.
Nem is tudtam, hogy alapműnek tekinti József Jolán és Illyés Gyuláné könyvét. Mind a kettőt olvastam, így nagyon könnyen érthetőek voltak a magyarázatok.
Elő jött belőlem a mindennap vonattal utazó vasutas, akivel szinte hetente egyszer megtörténik, hogy valaki öngyilkos lesz, vonat alá ugrik .
Ebből az aspektusból is rálátok a dologra.
Tisztán érthetően, minden oldalról megvizsgálva a történteket az író mégsem jelenti ki határozottan, hogy József Attila nem lett öngyilkos. Ezért minden tiszteletem az övé, viszont azt kijelenti, hogy baleset történt, amivel teljesen egyet értek.
Elő vettem lányom irodalom könyvét, amiben József Attila életrajza így zárul: „1937. december 3-án este Balatonszárszón, ahol nővérénél tartózkodott, egy tehervonat halálra gázolta.”
Megnyugodtam.

MezeiMarcsi>!
Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Ha nem lett volna olyan nyomorúságos élete József Attilának vajon akkor is olyan nagyszerű költő lett volna? A politikai részeknél kicsit elvesztem,mert elég hiányosak az ismereteim, de a többi nagyon részletesen mutatja be J.A. életét, és halálát.Nagyon jó a szerkesztés, és az állítások alaposan alá vannak támasztva. Köszönöm @Bur3sz molynak hogy kölcsön adta.
Ezután a könyv után érdemes elolvasni József Jolán-József Attila élete c. könyvet!

gellerfigergo>!
Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Először írok értékelést olyan könyvről, melyet nem olvastam végig (pontosabban ez esetben nem olvastam el a közepét), de ez egyúttal az értékelésem legfontosabb része is: a József Attila haláláról szóló rész igen alapos, és számomra meggyőző is volt, a szerző irodalmi elemzései nélkül viszont meglettem volna – sőt, bizonyos részegységekkel kapcsolatban az volt az érzésem, hogy a helykitöltést szolgálják, magával a halálesettel ugyanis aligha lehetett volna teleírni egy könyvet. A címben feltett kérdésre a könyv alapos, részletes és kielégítő választ ad, ettől függetlenül a mű egészével kapcsolatban bőven maradt bennem hiányérzet…

sandy8994>!
Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

Korrekt, bizonyítékokon (már amennyi ennyi idő után maradt…) alapuló kötet, mely számomra sok új és érdekes információt tartalmazott. Engem megvett :) Külön pozitív volt számomra, hogy Németh Attila könyvét is idézi, amit pont nemrég olvastam el, így frissek voltak az emlékek és a hivatkozások.

Cheril>!

Úgy érzem, jogilag kifogástalan az az álláspontom, hogy ha József Attila betegségét semmilyen, bizonyítékként értékelhető dokumentummal (tárgyi bizonyítás) nem lehet alátámasztani, akkor nem volt beteg, és egészséges embernek kell tekinteni, mindaddig, amíg ezzel ellentétes bizonyíték nem kerül elő, aminek semmi valószínűsége nincs!

Cheril>!

Senki nem mondta, hogy József Attila élete fáklyás menet, csupa móka, kacagás és méznyalás.

Cheril>!

A december 2-i pozitív élmények ellentmondanak ugyancsak az öngyilkosságnak. Mert miről van szó: új kötetre van kilátás, ami egy költő életében olyan, mint az oxigén, állást ígérnek, még íróasztala is lesz, ez egyfajta egzisztenciális biztonságot jelent, amit még megfejelnek a Baumgarten-nagydíjjal, s ez nem csak anyagi, hanem a hőn áhított erkölcsi elismerést is jelenti. A vendégek ezt mondják neki: Új élet kezdődik számára, munka, biztos megélhetés. Be van jelentve Miskolcon, kedden várják! Már most menne, de nincs a kocsiban hely, hétfőn utazik Pestre. Ez tehát egy reális, pozitív jövőkép, miért lenne öngyilkos?

Cheril>!

Nem történt tehát más, pusztán a hatalom leleményesen, jó taktikai érzékkel ötvözte a korábbi, kézzelfogható és bizonyítható előzményeket (a költő többszöri öngyilkossági kísérlete, mi több, abszolút autentikus forrásból való megerősítése és hitelesítése, emlékezzünk Eta vallomására) és az ebből való logikus, egyenes következtetés: öngyilkosság.