Bérgyilkos ​Budapesten 5 csillagozás

Black Jack – az első bűnmegelőzési krimi
Garamvölgyi László: Bérgyilkos Budapesten

Brezan ​alezredes élete nem egyszerű manapság. Feleségével egyre bonyolultabb a kapcsolata, két gyermeke is több figyelmet igényelne, miközben egy olyan ügy súlya nehezedik rá és nyomozói csapatára, melyhez foghatót a sokat tapasztalt főzsaru sem pipált még.

Egy amerikai bérgyilkos, szerb maffiózók, egy titokzatos özvegyasszony, egy bank aggódó biztonsági főnőke, egy kézicsapatra való fiatal lány,egy titkos játékbarlang. Minden jel egy nagyszabású bűncselekmény előkészületeire mutat.

Brezan összerántja legendás csapatát, Kocsistibit, a jobbkezét és egyben legjobb barátját, Flambárt, a bűnmegelőzési szakértőt, Stallonét, az informatikai zsenit, Verát, a fiatal nyomózónőt, Abszolút Májkit, a TEK kommandósát.
És a szupercsapat nekilát életük legnehezebb ügyének, ahol úgy kell eredményre jutniuk,hogy nincs megtörtént bűneset, azaz nem indulhatnak ki a bizonyítékokból.

Dr. Garamvölgyi László rendőr dandártábornok , az ORFK volt szóvivője letehetlenül… (tovább)

Művelt Nép, Budapest, 2019
Művelt Nép, Budapest, 2019

Tündérke >!
Garamvölgyi László: Bérgyilkos Budapesten

Garamvölgyi László: Bérgyilkos Budapesten Black Jack – az első bűnmegelőzési krimi

Hát ez valami hihetetlen szuper volt.*-* Hangulatra teljesen olyan volt nekem, mint annak idején az Európa Expressz című film. Még a jól hangzó becenevek is megvoltak, de nekem az tetszett leginkább, hogy igazi csapat voltak és nem csak rendőrök, hanem emberek is, érzésekkel. A szakzsargon meg a nyomozás lépései nekem csak hab volt a tortán. :) Nem tudom, tervez-e második részt ehhez az író, de én nagyon bírnám, ha lenne.

Gyetvai_Éva>!
Garamvölgyi László: Bérgyilkos Budapesten

Igazából tegnap késő este fejeztem be, csak akkor már nem akartam bíbelődni itt a moly-on. Azt kell mondjam, hogy egy kellemes csalódás volt, bár nem tudom megfogalmazni, hogy mit vártam ettől a könyvtől. Garamvölgyit ezer éve ismerjük, mint az ORFK szóvivőjét, de én ennél többet nem is tudtam róla. (különösebben nem is akartam tudni)
Adott a helyzet, hiszen ő aztán tényleg sokat tudhat a rendőrség működéséről, illetve hogy milyen bűnügyek vannak, léteznek ma Magyarországon. Naná, hogy könyvet ír róla. Tetszett a történet, bírtam, hogy apró részenként rakták össze az ügyet a csapat tagjai. Tetszett a pozitív felhangja az egésznek, hogy végre egy rendőr, akinek nincs romokban az élete, egy rendőrség, ahol nem a legszarabb technikákkal dolgoznak, ahol a csapat minden tagja olyan tudással bír, hogy így alkotnak kerek egészet. Ami miatt a fél pont levonást adtam, hogy engem baromira idegesít, hogy a pasik mindenkire ráakasztanak idióta beceneveket, itt sem volt másként. A másik ami zavart a szleng, nekem egy kicsit sok volt a főnyominger és hasonló szakszleng (van ilyen egyáltalán?), főleg ha hozzáképzelem Garamvölgyit, mint szóvivőt; valahogy idegennek éreztem ehhez a regényhez. A végén különösebb csavar nincs, hiszen kockánként összerakja a csapat az eseményt, de mégsem érezhető ennek hiánya. Örülök, hogy az utóbbi időben elég sok jó, magyar, új regénnyel hoz össze a sors, így ebben az esetben is szívesen vennék egy folytatást.

Garamvölgyi László: Bérgyilkos Budapesten

Garamvölgyi Lászlóval én is – mint gondolom a legtöbben – szóvivői munkája során találkoztam, mindig is nagyon szimpatikusak voltak a megnyilvánulásai és a személye is, úgyhogy nagyon kíváncsi voltam az általa írt könyvre.
Az első bűnmegelőzési krimi szakmai szempontból nagyon rendben van: sokat megtudhat az olvasó a rendőrségi eljárásokról, folyamatokról, annak szereplőiről, egyszóval kifejezetten informatív.

Ami viszont nagyon fájó, hogy kimaradt egy jó szerkesztés a könyvalkotási folyamatból. spoiler Mert sajnos a történetben még egy krimihez képest is túl sok a rendőri zsargon; túl sok a becenév; túl sok az idegen szavas kifejezés spoiler. De ez még a kisebb probléma. Sokkal inkább azért kellett volna a szerkesztés, hogy legyen aki jelezze, a #metoo korszakában nagyon nem szerencsés, ha az amúgy nős rendőri vezető pasinak ajánlkozik a beosztottja mellé „Ha pasi kell neked, itt vagyok én!”. De ugyancsak nem vicces, ha a rendőr a munkája során a vele kapcsolatba került nők mindegyikét abból a szempontból osztályozza, hogy mennyire jön be neki. Pl.: „Olyan titokzatos volt ez a fekete özvegy. Hoppá! Már el is nevezte magában. Kétségtelen, jelenség a bula. Milyen lehet az ágyban? Brezan a nőkkel kapcsolatban általában itt kötött ki, persze csak viccből. Ő mindig szerette a tréfás dolgokat.” spoiler vagy a kórházban: „Brezan arra gondolt, hogy a nővérek alkalmazásánál dönt szempont lehet a kinézet, ami teljesen természetes, hiszen a férfiszemnek gyógyhatású minden kellemes látvány”. spoiler Aztán a szerkesztő felhívhatta volna a figyelmet arra is, hogy ha egy ilyen mondatot adunk a TEK-es Májki szájába: „Nem a templomban történnek a gyilkosságok! Akit hazavágnak az is egy rohadék!” az nagyon nem fog jót tenni a kommandósok megítélésének akkor sem, ha aztán a nyomozás vezetője megpróbálja helyre rakni a gondolatmenetet (de pl. simán mondhatta volna az idézett szöveget valamelyik gengszter). Olykor nagyon furcsák az olvasónak címzett kiszólások is, teljesen kizökkentenek a történetből pl. „Mindazonáltal a felületes szemlélő átsiklik azon a nem kevésbé jelentős tényen, hogy történetünk péntek délután játszódik, és egy gombnyomásra megjelenik Stallone. Igen, Brezan csapata így működik!”

Nagyon sajnálom, hogy így járt ez a könyv, mert amúgy maga a történet, és kiemelten a bűnmegelőzési szemszög kifejezetten érdekes.

lilaköd P>!

… annyira sokoldalú vagy, hogy az már gömb …

Könyveslány P>!

Ne gyomorgörccsel gyertek be dolgozni, hanem várakozással! Milyen új feladatokkal kell szembesülnünk a mai nap, és azt hogyan kell megoldani? Ez a lényeg, gyerekek!

lilaköd P>!

– Ezzel egyetértek. A faszinak van valami kisugárzása.
– Akkor jó, ha veszel egy azbesztruhát.

Kapcsolódó szócikkek: azbeszt
Könyveslány P>!

A tudományra nemhogy a sajtó, de még a közvélemény sem vevő.

Könyveslány P>!

– Nos, tud titkot tartani? – lépett egyet vissza Brezan.
– Hát hogyne!
– Na látja. Én is.