A ​gazdi zenész (Ringató-mesék 1.) 33 csillagozás

Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Minden gyerek szereti a mesét, az állatokat, és kíváncsi, ha hangszert lát: milyen a hangja, hogyan lehet megszólaltatni, miből készült, és egyáltalán, mihez lehet kezdeni vele. Így volt ezzel valaha Gáll Viktória Emese is, aki a Ringató-mesék első kötetében a különböző muzsikusokat és kedvenc népi hangszereiket mutatja be kiskutyájának, Borsinak, tizenkét magával ragadó történettel.
A könyvhöz tartozó CD-n megszólalnak az egyes mesék hangszerei, ismert és kevésbé ismert magyar népdalok csendülnek fel, melyek kottája a történetek végén megtalálható.

Borsi mesék 5. – A hegedű, a duda, a furulya és a tekerő címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Kolibri, Budapest, 2017
84 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634372691 · Illusztrálta: Szert-Szabó Dorottya
Kolibri, Budapest, 2015
84 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155501722 · Illusztrálta: Szert-Szabó Dorottya

Bea_Könyvutca P>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Sajnos én a CD-t nem hoztam magammal a könyvtárból, mert nem olvastam el figyelmesen a fülszöveget, hogy az is tartozik hozzá. Biztos érdekes és nagyszerű lett volna ezeket a hangszereket meghallgatni, de talán majd bepótolom.

A könyv viszont igen újszerű és érdekes megközelítése volt a hangszerek bemutatásának, egy kis tacskó fülein és napjain keresztül. Édes volt Borsi a kutyus, és nagyon tetszett, hogy ennyire érdeklődő és zeneszerető kis jószág, mindent hangszert meg akart ismerni, és szívesen járt a gazdival a barátaihoz a közös zenélésekre, sőt egyszer még egy táncházban is részt vett. No nem a táncot ropta, de egy hegedűtokban meghúzódva csillogó szemmel figyelte a táncosokat, és hallgatta a már jól ismert zenéket. A könyv illusztrációi is éppen annyira finomak és harmonikusak voltak, mint a történet.

Juci IP>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

A könyv maga szép, a mesék inkább informatívak, mint jó történetek, a népzenében használatos hangszerekről egész sokat meg lehet tudni belőlük, de nem az a kétszer olvasós. Viszont a cédémelléklet az, ami miatt nehéz szívvel fogom visszavinni a könyvet a könyvtárba. Nincs otthon cédélejátszónk, már a számítógépben sincs, meg a DVD-lejátszónk is bekrepált, ezért kizárólag az autóban tudunk cédét hallgatni, és hát ezt hallgatjuk három hete nonsztop, a gyerekek már megismerik a nyenyere és a koboz hangját, meg tudják különböztetni a furulyát a tilinkótól, és tanultunk vagy húsz népdalt, és valami olyan elképesztően jó válogatás ez a magyar népdalkincsből, és olyan színvonalas előadásban, hogy azt mondom, minden háztartásban ott lenne a helye. Vannak dalok, amik sokadjára is megnevettetnek spoiler, van, amibe belefacsarodik a szív spoiler, van, amitől táncra perdülnél, és van, aminél az az érzésem, hogy akár már több ezer éve is ennek a dallamnak és szövegnek az ősével altatták az anyák a gyermekeiket spoiler.
Nem tudom megunni, és azt vettem észre, hogy nem bírok popzenét hallgatni, pedig szeretem különben, de a rádióban játszott zenék igénytelen, minden mélységet nélkülöző ricsajnak hangzanak ez után a lemez után. Ha ettől a mellékhatástól nem tartotok, akkor bátran hallgassatok bele :) A népdalok kottái a könyvben is szerepelnek, úgyhogy még könnyebb megtanulni őket.

meseanyu P>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Szerintem ez egy nagyon aranyos és informatív kötet, megjelenésében is szép, igényes. Kellenek az ilyen könyvek, mint ahogy a Ringató is kell nagyon ebben a mai világban.

Uzsonna>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Nem tudtam elképzelni, mi az a gazdi szó a címben, a könyv elolvasása után esett le a tantusz. (Azt hittem, hogy egy néprajzi kifejezést takar…:-)). Ennyit az én tudatlanságomról, ami nincs annyira hasznára másoknak, mint a könyv főszereplőjéé, Borsi kutyáé. Így a gazdi megmutogathatja a különböző hangszereket neki (és nekünk), és a mellékelt CD segítségével meg is hallgathatjuk a hangjukat és a történetben szereplő dalokat. (Sajnos nem teljesen úgy szerepelnek a CD-n, mint ahogy a könyvben le van írva: más a sorrend, kevesebb versszakkal éneklik).
A CD-n mindenféle dal található a szomorútól a táncraperdítőig. Azt sajnálom, hogy a könyvben a CD adatainál nem adták meg a dalok címeit, csak a fejezetekét, így például nem tudjuk meg a tilinkós nóta címét sem pl. (és nagyon füleltem, hátha meghallom Borsi kutya hangját is, de sajnos „nagyon csendben volt”.)
Bár a mesék feledhetők, a könyv eléri célját: megismerhettem egy csomó hangszert és meghallgathattam sok jó dalt is.

Gelso>!

Tündéri könyv!
Nagyon kedves, aranyos – Borsi, a tacskólány nagyon édes, ahogyan zenerajongó partnerként beszélget a gazdijával.
Azt mondom, hogy ez lehetne egy olyan alapkönyv, amit minden óvodában, (minden csoportban kettőt: egyet kézbe véve lapozgatva nézegetni a gyerekeknek és egyet az óvónőnek mesélésre) alsós osztálykönyvtárban kötelező tartozéknak írnék elő.
Nagyon fontos a gyerekek zene felé való orientálása, mert a zene szeretete, ismerete és értékének ismerete a későbbiekben csak hasznára lehet a gyerekeknek.
Minden részlete visszarepített a gyerekkoromba: nekünk is volt egy Vackor nevű tündéri tacskófiúnk, akinek szintén lebegtette a szellő/szél a fényes fekete, gyönyörűen (mintha olló vágta volna) formált füleit; és a Cimbora műsoraihoz, és Sebő Ferenchez – akit rajongva néztem és hallgattam, a falusi ünnepségekhez, ahol mindig fellépett a helyi citerazenekar, (megjegyzem, csodálatosan szól a citera) Mandel Róberthez, és általa készített hangszerekhez – hányszor kivettem a könyvét a könyvtárból és hittem azt, hogy én is készíthetek majd vmilyen hangszert vagy affélét!), visszavitt a legutóbbi Sebestyén Márta koncerthez, ahol hallhattam tilinkót, és a táncházhoz, ahol sajnos, csak nagy ritkán fordultam meg…
Szóval őszintén és szívből gratulálok Gáll Viktória Emesének, mert felemelt a porból egy rég elvesztett értéket. Remélem, felvette és sosem hagyja újra leesni, vagy ami még rosszabb – örökre elveszni.
A rajzok is igen szépek – általában nagyon kedvelem a vízfestéket gyerekkönyvekben – annyira közel visz az általuk is kedvelt rajzeszköz hozzájuk és kis világukhoz. Szert-Szabó Dorottya munkáit figyelemmel fogom kísérni.

@meseanyu Merítés-díj / gyermekirodalom (2015) c. kihívásához.

Sicc>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Csodaszépek az illusztrációk! A történet nekem kicsit döcögött, nagyon „alárendelődött” a célnak, így sokszor erőltetettek lettek a párbeszédek is. Pedig jó az alapötlet! A CD viszont teljesen elvarázsol! Jó kis népzene/népdalok!

anesz P>!

borító + ill.: 5
tartalom: 4
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Nagyon bájosak ezek a valóságtól csak kicsit elrugaszkodó mesék. A cél természetesen világos: a hangszerek és a népzene népszerűsítése. A kis tacskó nagyon jó választás a lelkesedésével és az állandó kíváncsiságával. A különböző találkozók közül nekem a hangszerkészítős lett a kedvencem. Úgy gondolom, hogy nem sok népdalt ismerek, de itt azért akadt 1-2 ismerős, ami kellemesen meglepett. Sajnálom, hogy a CD-t nem kértem el a könyvtárostól, úgy biztosan még nagyobb élmény lett volna a könyv. Az illusztrációk is az én ízlésemhez méltóak: szépek, kicsit különlegesek.
Ötletes ez a sorozat, a kicsik biztosan nagyon élvezik!

Tímea_Bernadett_Lőrinczné_Molnár P>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Borsi történeteit nagyon szeretem, a hosszabb lélegzetűeket be is fogom szerezni, mert szeretném a könyvespolcomon tudni őket. Az írónő nagyon jól építette fel az írását, mert mesélve, történetekkel tele szinte észrevétlenül csöpögteti a hasznos ismertetőket a zene, a hangszerek világából. Az ismeretanyag nincsen túltolva, pont jó arányban van a mese és a „tanítás”. Én nagyon élveztem az olvasását és közben élmény volt a történéseket követni az illusztrációk által, ami szintén nagyon szép és kidolgozott.

Kolibri, Budapest, 2017
Chöpp >!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Számomra egy kicsit „szakirodalom” jellegű volt. Az irodalmi díjon kívül is elolvastuk volna, mert Kislányom ének-zenei általános iskolába jár és hangszeren is játszik. A tacskólány nagyon édes volt!

Honey_Fly P>!
Gáll Viktória Emese: A gazdi zenész

Gáll Vikivel eddig csak pár alkalommal volt szerencsénk együtt énekelni. Olyan energia lengi őt körül amiből az ember napokra fel tud töltekezni. A zene és általában az élet szeretete sugárzik az egész lényéből. Emellé még rengeteg hangszeren is nagyon szépen tud játszani. Ebből a tudásból kapuk ízelítőt első -és nagyon remélem, hogy nem utolsó- könyvében. Kedves ötlet ahogy kutyájának, Borsinak mesél a hangszerekről. A történetek nincsenek túlcifrázva. Aranyosak, játékosan informatívak, kicsiknek (3+) is befogadhatóak. A könyv kiadása igényes, illusztrációi nagyon szépek. Csodásan meleg, sötét, mégis vibráló színekkel. A mellékelt CD-t is mindenképpen kiemelem. Szuper válogatás a könyvben szereplő hangszerekhez, főként dunántúli népdalokkal. De akad köztük erdélyi és moldvai is. A legjobb ajánló szerintem az, hogy a 3 éves gyerekem egyből táncra perdült, ahogy elkezdtük hallgatni :) Mindenkinek jó szívvel ajánlom ezt a könyvet aki szeretne kicsit a népi hangszerekkel ismerkedni. Aztán jöhet a táncház!

Ringató-mesék sorozat · Összehasonlítás