Kölcsönkért ​kovász 8 csillagozás

Gáll Tímea: Kölcsönkért kovász

Egy jó szakácskönyv sokkal több, mint egy receptes gyűjtemény. Gáll Tímea könyve pedig pontosan ez: szeretettel teli, apró finomságokkal átszőtt beavatás egy sokunk által visszavágyott régi világba. Kedves családi történetek gyűjteménye és egy régi „kosztosfüzet” házassága ez a több, mint 220 oldalas, Ádám Gyula pazar fotóival megtűzdelt kötet.

Magánkiadás, Csíkmadaras, 2016

DTimi
Gáll Tímea: Kölcsönkért kovász

Ez a könyv tele van szeretettel. Melegen emlékszik az elmúlt időkre és emberekre. Csodálatosak a fényképek, finomak az ételek, zamatos a nyelvezet, kedvesek a történetek.
Mintha hazautaztam volna én is oda, ahol valójában sose éltem.

Nienna001 MP
Gáll Tímea: Kölcsönkért kovász

Még sosem sírtam szakácskönyvön. A receptek mellett történetek és emlékek vannak, egy letűnőben lévő világról. Nagy kegyelem, hogy Erdélyben időzve olvashattam. Itt tanultam meg mi a murok, ami így már ismerős volt a szövegből, még ha voltak így is szokatlan, ismeretlen szavak. Ajánlom!

princess_christie
Gáll Tímea: Kölcsönkért kovász

Élmény volt visszamenni az időben.
Nem sok szakácskönyv van, amit az ember egy ültében el tud olvasni, ez olyan.
Erdélyi származásúként ráadásul jót nosztalgiáztam a nyelvezeten.
Szép volt.

Pronamel

A paplanokat kettétűrtük, és az ágy belső felére fektettük, egészen neki a piros falvédőnek, aztán jöttek a hálóköntösök, a nagymama báránybőr derékmelegítője, tetejükre a felrázott tollpárnák. Laskacsináláskor nem a szürke pléddel terítettük le, hanem a szép dánfalvi piros szedettes terítővel. Tetejére jött a sárga díszpárna, eléje a kancsi játékbubám. Ilyenkor már nem lehetett csak úgy beléheppenni az ágyba, hogy még a buba is megborított, s reá a díszpárna. Az a piros terítő csak laskacsináláskor volt látható, nem is ágyterítő, inkább laskaszárító szőtemény volt. Erre jött a nagy fehér abrosz, ide teregettük a nagy tábla sárga laskákat.

Biszak Enikő – Fülöp Magdolna (szerk.): Székely hagyományos ünnepek és finomságok
Gergely Éva: Erdélyi ízek
Gagyi Biró Katalin: Székely népi szakácskönyv
Nagy Antalné Ferencz Regina: Bukovinai székely konyha
Tamási Piroska: Az erdélyi és székely konyha legismertebb receptjei
Kövi Pál: Erdélyi lakoma
Ambrus Gizella – Kútvölgyi Mihály: Ízes Erdély
Hantz Lám Irén: A torockói konyha, ízek, szokások
Fagyal Hajnalka – Gál Edith – György Ottília – Hegyi-Gál Zsuzsa – Jánossy Alíz – Péter Judit – Sütő Edith – Gergely Edó: Fél óra és tálalva!
Novák Mária: Marcsa néni erdélyi szakácskönyve