Érzelmi ​örökség 22 csillagozás

Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?
Galit Atlas: Érzelmi örökség

Akiket ​szeretünk, és akik felneveltek minket, bennünk élnek. Megtapasztaljuk a lelki sérelmeiket, látjuk az emlékeiket álmainkban. Családi traumáik tudattalanul is összeköthetnek minket a múlttal. Bár többnyire nem vagyunk ennek tudatában, a titkok, a múltban elszenvedett traumák befolyásolják az életünket és meghatározzák a cselekedeteinket a jelenben.
A neves pszichoanalitikus, Galit Atlas átütő erejű könyve saját életútján és páciensei történetein keresztül mutatja be, hogyan következnek a hibás döntéseink és megakadásaink az érzelmi örökségünkből. Ugyanakkor abban is segít, hogy tudatosítsuk és feloldjuk ezeket, és elinduljunk végre a gyógyulás útján a kiteljesedett élet felé.

A szerző
A New Yorkban magánpraxist folytató Galit Atlas PhD pszichoanalitikus és klinikai szupervizor. Tanít a New York-i Egyetem Pszichoterápiás és Pszichoanalitikus Posztdoktori Programjában, a Nemzeti Képzési Programban és a New York-i Nemzeti Pszichoterápiás Intézet négyéves… (tovább)

Eredeti cím: EMOTIONAL INHERITANCE: A Therapist, Her Patients, and the Legacy of Trauma

Eredeti megjelenés éve: 2022

256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635652327 · Fordította: Ballai Mária
256 oldal · ISBN: 9789635653034 · Fordította: Balli Mária
Felolvasta: Schmidt Andrea

Suba_Csaba P>!

Galit Atlas: Érzelmi örökség Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?

Minden család múltja hordoz magában traumát, amik érzelmi nyomot hagynak azokban is, akik még meg sem születtek. A kötet történetei olyan elhallgatott élményekről szólnak, amelyek megakadályozzák a szereplőket önmaguk kiteljesítésében. Az izraeli származású pszichoanalitikus terápiás történetein keresztül világít rá a múltat, a jelent és a jövőt összekapcsoló kötelékekre, és felteszi a kérdést: hogyan lépjünk tovább? A pácienseivel együtt nyomozói módszerekkel próbálja követni a jeleket, gyerekkori emlékeket, kimondott és megtett dolgokat gyűjtenek a felszín alatt megbúvó igazságot keresve. Azon vannak, hogy kiderüljön, kivel mi történt és ez milyen hatással van az alanyra.
A transzgenerációs traumákkal foglalkozó ismeretterjesztő kötet nemcsak a páciensek elbeszéléseit, hanem a New Yorkban magánpraxist folytató szerző személyes történeteit is tartalmazza. Bemutatja, hogy mennyiféle eszközünk van ahhoz, hogy megtaláljuk a múlt szellemeit, amelyek visszatartanak bennünket, és akadályokat gördítenek elénk.
Örökölt traumák, érdekes emberi sorsok, izgalmas történetek és lebilincselő elbeszélésmód. A téma iránt fogékonyaknak feltétlenül ajánlom!

256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635652327 · Fordította: Ballai Mária
FélszipókásŐsmoly P>!

Galit Atlas: Érzelmi örökség Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?

Sajnos a magyar alcím eltér az eredetitől és félrevezető. A könyvben történetek szerepelnek nemzedékeken átöröklődött traumákról, nem pedig módszerek a feloldásukra. Eredetileg ugyanis az a cím: Egy terapeuta, a páciensei és az átélt traumák öröksége. Számos idegen ember életébe, gondjaiba, szenvedéseibe nyújt betekintést, és bár sokszor rámutat arra, hogy a korábbi nemzedékektől eredő minták feloldhatóak, amint tudatosítják és feldolgozzák őket, ennek mikéntjére azonban már nem tér ki. Olykor megtörténik spontán egy felszabadulás (sírás, meggyászolás), olykor a szerző mint terapeuta megemlít valami általános elképzelést tanácsféleképp, de nem éreztem, hogy eszközt adna ahhoz, hogy a saját mintáimmal érdemben foglalkozzak. Ez a könyv mások történeteit tartalmazza, s bár változatos példákkal mutatja be az transzgenerációs hajlamok sokféleségét, úgy éreztem, nem nekem, az olvasónak szól. Gyakorlati megoldásokat inkább az Örökölt családminták című könyvben találtam, de az meg főként a családállítás módszerével közelítette a témát.

Konrád_Viktória>!

Galit Atlas: Érzelmi örökség Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?

Ha tetszett Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című műve, akkor Galit Atlas Érzelmi örökség című könyve is elnyeri majd a tetszésedet! Az amerikai szerző kötetében a praxisában előforduló eseteken, az élettörténeteken van a hangsúly. Nagyon sok nehéz sorsot követhetünk nyomon nemzedékeken át, ugyanakkor nagyon olvasmányos a könyv, és sokat lehet tanulni belőle.

timcsigirl>!

Galit Atlas: Érzelmi örökség Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyve után találkoztam ezzel a kötettel, mely által még inkább elmélyedhettem a témában. A különböző esetek mind különálló fejezetekben kaptak helyet a pszichológusnő gondolataival és észrevételeivel kiegészítve közben.
A Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat? -félrevezető alcím volt számomra, mert az alapján vártam a HOGYAN-t, amit nem kaptam meg. Az esetek során beszélgettek a terápia keretében, majd jött egy adott pont, ahol az egyén megvilágosodott és elkezdte máshogyan látni az élet(helyzet)ét.

megerkeztunk>!

Galit Atlas: Érzelmi örökség Hogyan oldjuk fel a transzgenerációs traumákat?

Kicsit más szemszögből mutatja meg a szerző a generációs traumákat és hatásaikat. A címmel ellentétben nem derül ki, hogyan kell/lehet feloldani ezeket a traumákat, ha rájövünk, a mi életünket is egy ilyen befolyásolja. Persze el kell menni szakemberhez, viszont így a cím félrevezető. Összességében a téma iránt érdeklődőknek ajánlom, mert újfajta megközelítéssel és további példák segítségével ismerhetjük meg a könyv által a generációkat ért hatásokat.

ZolB>!

Jó embernek lenni annyit jelent, mint lemondani a haragról.

ZolB>!

Sokan tapasztalják, hogy mintha a halottal együtt ők is meghalnának, és küszködnek az elvesztett személlyel való melankolikus azonosulással.

ZolB>!

Az a gyermek, aki az elhagyatottságtól retteg a leginkább, mindenáron kapcsolatot akar teremteni az anyjával, és bármit megtesz annak érdekében, hogy közel kerüljön hozzá, akár annak árán is, hogy a saját szükségleteit elhanyagolja. Amikor végül feladja a próbálkozást, hogy visszahozza az anyát az életbe, úgy kísérli meg helyreállítani a kapcsolatot, hogy lemond a saját életerejéről. Az anya élettelenségéhez igazodik, így előbb-utóbb érzelmi értelemben maga is halottá válik.

ZolB>!

A gyász időszakában a világ szegényesnek és üresnek tűnik, míg melankóliában a személy saját magát érzi szegényesnek és üresnek. Elveszti a külvilág iránti érdeklődését, már nem tud szeretni, és csökken az önbecsülése. Freud szerint a melankolia tudattalan folyamat, amelynek során a személy a halottal való azonosuláson keresztül megőrzi és saját magán belül életben tartja a halottat ahelyett, hogy leválna róla, és visszavonná a rá fordított érzelmi befektetést. Ha az elvesztett személy én vagyok, és én pedig ő, akkor nincs veszteség. Ha legbelül kalitkába zárjuk az elvesztett személyt, akkor egyfelől kiiktatjuk a veszteséget, másfelől viszont örökre a foglyaivá válunk. Következésképpen a melankolikus személy elveszti az életbe és az életerőbe fektetett energiái egy részét.

LiloHari>!

Mindig próbálom megérteni a páciensem élettel kapcsolatos nagy döntéseit: miért választják, hogy szexuális viszonyt kezdenek, kapcsolatot, családot, karriert építenek, vagy éppen mindezek ellenkezőjét. Ahogy kibontakozik a történetük, nyilvánvalóvá válik, milyen hézagok tátonganak aközött, amit a magukénak akarnak, és aminek a birtoklását el tudják viselni. Sokan vágynak a szerelemre, de nem találják meg. Karriert szeretnének, mégsem sikeresek. Tovább akarnak lépni, de újra és újra ugyanabba a helyzetbe kerülnek. Miért?
Gyakran előfordul, hogy az emberek képtelenek kezelni vagy elviselni valamit, amiről azt hiszik, hogy akarják. Az egy dolog elérésére vagy elkerülésére irányuló késztetés mögött általában jelen van egy másik réteg. Van egy nem látható, tudattalan részünk, amelyik éppen a tudatos céljainkkal szemben munkálkodhat, és akár még meg is támadhatja vagy alááshatja őket. Igazából bármi képes átvenni az életünk irányítását, olyasmi, amivel tudatosan nem vagyunk tisztában. Ezt úgy kell elképzelni, mint a felszín alatti áramlatokat, amelyek valójában az óceán legnagyobb erői.

ZolB>!

Egy fel nem ismert veszteséget lehetetlen meggyászolni, a gyászolás folyamata nélkül viszont a személy életét foglyul ejti a halál.

ZolB>!

Az emberek kiszámíthatatlan és hatékony módszerekkel képesek félelmet kiváltani másokban anélkül, hogy ennek tudatában lennének. Ez a tudattalan erő az egyik oka annak, amiért olyan könnyen terjednek az összeesküvés-elméletek – és a félelem. És ezért tudnak a vezetők olyan könnyen ráijeszteni az emberre azáltal, hogy előbb rámutatnak az ellenségre, majd védelmet és biztonságot ígérnek.

ZolB>!

Alice a kezébe veszi a vizespalackot, és visszateszi a táskájába.
– A terápia kimeríti az embert, tudja? – jegyzi meg mosolyogva. – Soha nem gondoltam volna, hogy ennyi mindent ki kell beszélnem magamból. Vannak hozzám hasonló páciensei, akik csak beszélnek és beszélnek, és nem lehet mellettük szóhoz jutni?
Elmosolyodom. Kedvelem Alice-t, és tudom, milyen nehéz neki beszélnie a gyerekkoráról és megkérdőjelezniea saját narratíváit.
– Erősebbnek érzem magam – jelenti ki, én pedig egyetértően bólintok. – Mintha saját magamat szülném meg – mondja büszkén. – És ön a bábám.

Jon nagy levegőt vesz.
– Jól vagyok – mondja. – Nem furcsa? Megerősítést nyert a legrosszabb, amitől tartottam, de ahelyett, hogy rosszul érezném magam, jobban vagyok. Emlékszik, többször mondta, hogy csecsemő vagyok, akinek nincs semmilyen története. De most már van. Lehet, hogy ez a történet nem
örömteli, de igaz, és az enyém.

ZolB>!

Azon kapom magam, hogy egy csapat fiatalt bámulok, akik egy felkapott, új étterem előtt várnak asztalra. Nagyon távolinak tűnnek azok a napok, amikor én is közéjük tartoztam. Vágyakozással nézek rájuk, és csak tisztaságot, őszinteséget, ártatlanságot látok bennük. Mind olyan boldognak és elbűvölőnek tűnnek, mintha még soha senkit nem vesztettek volna el, soha nem törtek volna össze, soha nem jöttek volna rá, hogy a rák bármelyik pillanatban felbukkanhat az életükben: még nem tudták, hogy mindenüket elveszthetik egy pillanat alatt.
A hasítás, a mindent vagy semmit kezdetleges védekezési mechanizmusa ismét felüti a fejét, mint a legkétségbeesettebb pillanatokban. Jóra és rosszra osztja a világot, és csak két embert különböztet meg: a szenvedőket és azokat, akikről azt hisszük, nem tudják, mi a fájdalom. Csodálattal és irigységgel nézünk ezekre az egészséges emberekre, akikről azt feltételezzük, hogy nem ismerik a bánat ízét.