Emberek ​a világűrben 7 csillagozás

Az űrhajózás krónikája
Galambos Tibor: Emberek a világűrben

Gagarin ​1961. évi úttörő űrrepülése óta mintegy félszáz űrutazás híre járta be a világot. Bátor szovjet és amerikai úrhajósok megkapóan érdekes, izgalmas útjáról olvashattunk, sőt láthattunk eredeti fényképfelvételeket, tévéközvetítéseket, filmeket. Sok űresemény már elhalványult emlékezetünkben, és nagyon sokat nem a jelentőségének megfelelően értékelünk. Gagarintól a szovjet-amerikai közös űrvállalkozásig terjedő időszak teljes űrutazási krónikáját első ízben Galambos Tibor könyve adja. Az eseményeket időrendi sorrendben, tömören, mégis minden fontos részletre kitérően és teljes tárgyilagossággal taglalja. Leírásait olvasva bárki maga utasíthatja el az ún. űrversengés jelszavát, amelyet bizonyos körök mesterségesen éleztek ki, mert érdekükben állt a két nagy űrhatalom közötti együttműködés megakadályozása. A cél valójában közös: a több tudásért, a természet jobb megismeréséből folyó szebb, kényelmesebb életért. Ezért áldozott és áldoz mindkét fél milliárdokat, és ezért… (tovább)

>!
238 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633201551

Kedvencelte 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

Marcus>!
Galambos Tibor: Emberek a világűrben

Galambos Tibor: Emberek a világűrben Az űrhajózás krónikája

Az űrhajózás, illetve azon belül az asztronauták története a kezdetektől nagyjából 1975-ig. Azaz nem a Szputnyikkal, hanem Gagarinnal indít, majd viszonylag tényszerűen végigmegy a Szojuz és Vosztok, valamint az Apollo űrhajókon.
Az oroszok ezen időszakban az űrállomás létesítésére koncentráltak, míg az amerikaiak a Hold elérésére. Mai szemmel az űrállomás praktikusabbnak tűnik, mindenesetre érdekes látni például azt, hogy néhány órányi körözés a Föld körül, vagy éppen egy félresikerült küldetés is milyen sok adatot tudott szolgáltatni a tudósoknak és mérnököknek.
Mindeközben látjuk a Nemzetközi Űrállomáshoz vezető első közös lépéseket, és az író szerencsére nem különösebben elfogult egyik oldallal szemben sem (csak egy kis „kötelező” van benne, bár az is csak annyit jelent, hogy a szovjeteket dicséri, és nem azt, hogy az amerikaiakat leszólja).
Fényképből és ábrából viszonylag sok van benne, sajnos a kor nyomdatechnikája miatt a (fekete-fehér) fényképek nem mindig túl jó minőségűek.
Összességében érdemes elolvasni, eléggé rövid is, de ha van kéznél egy frissebb, teljesebb űrhajózás-történet, akkor inkább azt válaszd.


Népszerű idézetek

Szilvia_B P>!

„Láttuk nagy távolságból a Földet.
Bolygónk szépsége felülmúl minden képzeletet. Nem szabad, hogy annyi gyönyörű alkotás bölcsője elpusztuljon.
Örök életűnek kell maradnia planétánknak, ahonnan kifürkészni indulunk a világűr titkait.”
Pavel Beljajev,
a Voszhod-2 parancsnoka

Galambos Tibor: Emberek a világűrben Az űrhajózás krónikája


Hasonló könyvek címkék alapján

Tim Peake: Csillagközi kérdezz-felelek
Chris Hadfield: Egy űrhajós tanácsai földlakóknak
Gábris Gyula – Marik Miklós – Szabó József: Csillagászati földrajz
Abonyi Ivánné – Szentesi György – Mihály Szabolcs: Űrhajózási lexikon
Makra Zsigmond: Űrhajózás holnapután
Vida Péter: Az űr megismerése
Dala László (szerk.): Élet más bolygókon
Hédervári Péter – Marik Miklós – Pécsi Tibor: A Vénusz és a Mars ostroma
Bill Bryson: Majdnem minden rövid története
Arthur Koestler: Alvajárók