Roxfort ​titkai 103 csillagozás

Útmutató a Muglik és varázslók világához az első négy regény alapján
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Ha úgy gondolod, hogy Miss Rowling sorozata csupán gyerekmese, messze jársz az igazságtól! E világhírű regényciklus valódi kincsestára a rejtélyeknek, sokkal több titok bújik meg a sorok között, mint azt bárki gondolná. Ez a könyv sorra veszi és elemzi a talányokat, rejtvényeket, és fellebbenti a fátylat mindazokról a titkokról, amikre már régóta keresed a megoldást. Ha soha többé nem akarod elolvasni az első négy könyvet, akkor jobb, ha ki se nyitod ezt az útmutatót! Megtaláltad az összes nyomravezető jelet, amely felfedezésre vár? Vajon milyen titkai lehetnek Mrs Figgnek és Piton professzornak? Ebből az útmutatóból mindezekre a kérdésekre választ kaphatsz.

Eredeti mű: Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Ultimate Unofficial Guide to the Mysteries of Harry Potter (Analysis of Books 1-4)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Szukits, Debrecen, 2004
470 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634970125 · Fordította: Baittrok Balázs

Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai Útmutató a Muglik és varázslók világához az első négy regény alapján

Kedves Gyűrűk-Urás-Álnév-Mögé-Rejtőzködő-Alkotópáros!

Évek óta körözöm a könyvüket, sajnos a helyi könyvtár egyetlen példányát valaki örökre magához vette pár éve. Nagy szerencsémre sikerült hozzájutni egy becses példányhoz. Most végre az első négy könyvet ezzel a könyvvel együtt olvastam el.

Az az igazság, hogy a 7. rész ha jól számolom már nyolc (8!!) éve jelent meg, Önök pedig még nem vették a fáradtságot, hogy az első 4 könyv alapján íródott könyvet kiegészítsék. Vagy talán ennyire lassan halad a munka, hogy még mai napig is dolgoznak rajta?!
Mivel Önöknek csak négy kötet állt rendelkezésükre az elemzéshez, fogalmuk sem volt, hogyan végződik majd a sorozat. Így is meglepően ügyesen rátapintanak a végső igazság egy-egy morzsájára, de sajnos többször lőnek mellé. Ha ezeket a hibákat kijavítják, felturbózzák az elmúlt években napvilágra került olvasói észrevételekkel, kiegészítik a másik 3 kötet tartalmával, akkor vevő leszek a bővített kiadásra is.
Ugyanakkor tetszettek a nevek, varázsszavak és egyéb kifejezések magyarázatai. Ebből többet kérek a következő könyvben. :)
Arra is megtanítottak, hogy egy-egy apró, akkor még jelentéktelennek tűnő mozzanatra is nagyon figyelni kell, mert később mindennek jelentősége lehet.

Üdvözlettel: Egy Olvasójuk

Szukits, Debrecen, 2004
470 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634970125 · Fordította: Baittrok Balázs
Algernon +SP
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Megdöbbentő, mennyire lerágott csont és túl van magyarázva.
Lehet, ha az „internet gyermeke”-ként nem olvastam volna sokat a filmekről, jöttek volna szembe velem a listák az elmúlt 10 évben, akkor talán nagyobb élvezettel forgattam volna. Akkor nem éreztem volna úgy, mintha egy agyonismételt, időről-időre felbukkanó facebook/kiskegyed/tumblr-post volna az egész, számomra nagyjából semmi újat nem adott, 1-2 sztorit leszámítva.
Túl sok a volna és a ha.
Ezt a könyvet 10 évvel ezelőtt kellett volna olvasni.
Rajongóknak csemege, illetve igazi míves kiadás, melynek ott a helye minden magára valamit is adó varázslótanonc polcán. Apropó, a Szukits-nak azért valaki szólhatna, hogy dobja ki újra (csillagászati összegekért látom csak), illetve az második négy film apróságai is ugyanúgy megtöltetnének egy ilyen vaskos kötetet. A kettő együtt már talán kiállná az idő próbáját, de önmagában ez a kötet sajnos nem. És még a jól ismert HP-utánérzést sem hozta, főleg, hogy pont az első filmek nem sikerültek annyira jól, és a kötetekben is az első egész soványka, a másodiktól kezd beindulni a sztori.
Négy csillag, mert négy filmről szól, és azért mégis csak harrypotter.

Light_House
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Én kis naív azt gondoltam, hogy ez lesz az a könyv, amiről Hermione mindig annyit mesél. Tényleg a Roxfort (az iskola, az épület, az alapítók) története lesz, mindenféle információkkal, esetleg térképpel stb.
Hát így lett nagy csalódás. Az összeesküvés elméletekért rajongók imádhatják ezt a könyvet. Némelyik elmélettől égnek állt a hajam… Az is igaz, hogy én már az egész sorozatot olvastam, többször is… így már a kérdések özöne nem igazán volt érdekes számomra.
Ha valaki olvasni akarja, akkor az első 4 rész után tegye meg.

Jessei
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Azt hiszem itt az ideje másfél év után levenni a profilomról,hogy még mindig olvasom:D
Ez nem egy olyan könyv amivel leülsz és egyszerre elolvasod, vagy hurcolászod magaddal suliba és tömegközlekedésre, egyszerűen csak rád jön a Harry Potter varázslatos világa hiány és felcsapod; ősrajongóknak ez egy Biblia.Kár, hogy a befejező 3 kötethez nem készült, ilyen, le a kalappal akik ezt kikutatták, néha én is rácsodálkoztam dolgokra najó sokra.Olyan jó visszatérni Harryék közé, és belefúrni magam az apró részletekbe, felidézni, mintha simogatna a mágia és a szereplők:D
5 csillagnál kevesebbet adni sem mernék!

lena91
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Legeslegkedvencebb Harry Potter könyvekről íródott könyvem. A többi a közelébe se ér, még a kisujjához se. Annyiszor olvastam, hogy már látszik rajta, de nem bírom megunni. Ez tényleg a sorozatról íródott és annyira jó dolgokat tár fel. Emlékszem, hogy Intersparban vettem, egy darab volt belőle és se azelőtt, se azóta nem láttam soha sehol se, se könyvesboltban, se netes áruházban. Ezt a darabot nekem tették oda, ebben biztos vagyok.:)

Frank_Spielmann I
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Ezt is olvastam vagy ötször… és nagyon örülök, hogy megtettem, mert nem jöttem volna rá magamtól, hogy milyen zseni is Rowling néni.

Noncs21
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Ez az első kiegészítő könyv, ami tetszett. Egyszerűen nem tudtam letenni. Biztos vagyok benne, hogy valaki beragasztózta a lapokat. :)

Hippoforaccus

Hatalmas csalódás volt.
Azt feltételeztem, hogy Rowling által közölt tényeket fogok kapni az iskoláról, a szereplőkről és az eseményekről. Ehelyett egy pár összeesküvéselmélet hívő Gyűrűk ura szereplő találgatásait toltak az arcomba. Ezek nagy része nem is az eseményeket boncolgatja, csak feldob egy kérdést, amit azután nem válaszol meg senki. Vannak benne ezen kívül téves következtetése, amiket a későbbiekben tényként adnak elő, spoleres, jóslásnak szánt utalások, amik csak azért jönnek be, mert már előre olvasták a könyveket, és elvétve egy-két olyan találgatás, ami valóban be is jön az ötödik utáni részekben. És rengeteg olyan bugyuta megállapítás, amiket, az első négy könyv ismeretében, nem szabadott volna benne hagyni, mivel semmik közük a történethez.
Biztosan nagyon szórakoztató volt ennek a két embernek leírni a gondolataikat a könyvekről, de hogy ezt egy kiadó megg is vette… El nem tudom képzelni, hogy miért.
Az egyetlen pozitívum, hogy viszonylag jól összefoglalja egy olvasónapló féleségbe az első négy könyvet.

zsebtigris P
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Jó kis olvasmány volt és ahogy a könyv is írja, meghozta a kedvemet a sorozat újra olvasásához.
Meglepő módon a mű nyújtott még nekem is újdonságokat. Ilyen volt például az első részben az az esemény, amikor Bolyhoska nem támadta meg hőseinket, amikor az éjféli párbaj után Frics elől véletlenül a harmadik emeleti folyósón bújtak el. Ugyanis a háromfejű kutya hallotta Hóborc éneklését! Már többször olvastam az első könyvet, de te jó ég nekem ez soha nem esett le!
Emellett a rovlingvisztikai részek – ahol egyes szereplők beszélő neveit és egyéb dolgokat mutattak be – is elég érdekesek voltak.
Viszont mivel ez a könyv, akkor íródott mikor az ötödik részt éppen írta J.K. Rowling, így néhány akkori feltevés a sorozat lezárta után, már bődületes nagy baromságnak tűnik. És a szabályok folyamatos ismételgetése is idegesítővé vált egy idő után. Mondjuk nálam még az is kicsapta a biztosítékot, hogy a Hugrabug címerállata a könyvben HÓDként van megemlítve…
Viszont összességében jó kis könyv volt, de az olvasónak fontos észben tartania, hogy az írók még nem ismerték a sorozat végét és nem tudhatták, hogy egyes feltevéseiknek marhára nincs igazság alapja.

Panni777
Galadriel Waters – Astre Mithrandir: Roxfort titkai

Köszönöm @patriczja-nak, hogy kölcsön adta a könyvet! :)

Nagyon érdekes, kicsit tömör, de jó érzés volt végigolvasni. Sok újdonságot mondott, amire nem figyeltem fel, illetve tetszett a nevek elemzése is. A könyv megszületése is alátámasztja, hogy mennyire átgondolt világ, amit J. K. Rowling alkotott. Szinte mindenre van előre utalás, illetve utólagos magyarázat. A könyv alkotói sok lényeges dologra rátapintottak az utolsó részeket illetően, a végső magyarázatra persze lehetetlenség rájönni. Néha már szőrszálhasogató kérdéseket tettek fel, ami a végére zavart. Nem mindenre van magyarázat! Szerintem is van összefüggés a hosszú ujjak és a varázstehetség között, de kit érdekel, hogy mi? Nem hiszem, hogy J. K. R. valaha erről egy anatómiai előadást fog tartani… :P
A végén felsorolja a megoldatlan kérdéseket, amiknek a jelentős részére magyarázatot kapunk az 5-6-7. kötetekben, de sok olyan mágiával kapcsolatos kérdés van benne, amiről csak sejtésünk lehet és szerintem ez így is van jól. Jó elgondolkodni néha egy-egy dolgon anélkül, hogy bebizonyítanánk, hogy egy sejtésünk igaz-e vagy sem. A könyv sok gondolkodni valót ad és ez egy HP-rajongónak pont elég. :)
Ja és tetszett az írók humora: kissé szarkasztikus, de nem kiégett. :D

encus625 P

Hermione vezetékneve, a Granger, Ray Bradbury 451 fok Fahrenheit című könyvében bukkan fel. Így hívják a regényben azon személyek vezetőjét, akik szóról szóra agyukba véstek egy-egy könyvet, hogy megmentsék egy olyan társadalomban, ahol a tudást a könyvek elégetésével üldözték. Kiváló név a könyvkukac Hermione számára, habár nem lehetünk biztosak benne, hogy az írónő valóban a Bradbury regényből kölcsönözte.

Kapcsolódó szócikkek: Hermione Granger
Kiss_Melinda_Éva P

A mozifilmben Piton (Alan Rickman alakításában) sokkal kevésbé visszataszító, mint amilyennek a könyv alapján elképzeltük.

Kapcsolódó szócikkek: Alan Rickman · Perselus Piton
encus625 P

A rejtély sokkal szerteágazóbb és bonyolultabb, mint egy Agatha Christie krimi.

Kapcsolódó szócikkek: Agatha Christie
Panni777

Első szabály: Dumbledore-t nem lehet átverni. Második szabály: ha mégis sikerülne, az első szabály lép érvénybe.

encus625 P

Malkin névvel ruházati boltot vezetni elég rossz reklám, ugyanis a „malkin” szó az angol szlengben rosszul öltözött nőt (madárijesztő) vagy porrongyot jelent. Létezik egy másik nevezetes Malkin is: Irad Malkin professzor, a görög mitológia tudósa.

encus625 P

Szent Mungo a skóciai Glasgow védőszentje, és állítólag rokonságban áll Arthur királlyal.

Elisorne

Hermione kedvenc eszközei – a lehető legnagyobb szótár, amit csak találsz, valamint a teljes városi (esetleg megyei) könyvtár.

Pandalány P

Néha olyan érzésünk van, hogy az Alice Csodaországban című könyvet olvassuk. Alice mindig nyulakkal, mormotákkal és egyéb kis állatokkal találkozott. Majd meglátjuk, fog-e Harry nőni vagy zsugorodni…

Pandalány P

(..)az ember semmiben sem lehet biztos, ha belép J. K. R. rejtélyekkel teli világába.

Pandalány P

Sem eső, sem vihar, sem Vernon bácsi nem állíthatja meg a bagolypostát. Ez aztán a kézbesítés!

Említett könyvek