Lejáratás ​és bomlasztás 3 csillagozás

Tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörében
Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás

A ​Kádár rendszer politikai rendőrségének tevékenységéről jó néhány mű jelent meg az utóbbi időben. Ez a kötet kiemelkedik közülük azzal, hogy különlegesen érdekes ügyeket dolgoz fel, és azzal is, hogy itt egy kitűnő történész szól az olvasóhoz. Noha személyesen és közelről érintették a kötetben leírt események, mentes minden elfogultságtól; objektíven, kiegyensúlyozottan számol be a történésekről, és részrehajlás nélkül értékeli azokat.

A kötetben olvasható tanulmányok a politikai rendőrség forradalom utáni megtorló tevékenységének néhány jellemző mozzanatát, konkrét egyedi esetét mutatják be, korábban hozzáférhetetlen, szigorúan titkos dokumentumok alapján.

Az első, legrészletesebben feldolgozott ügy Mérei Ferenc és társai „ellenforradalmi szervezkedése". Ennek az ügynek a dokumentumanyagában tárultak fel a kutató számára az államvédelemnek a „belső ellenség" ellen folytatott küzdelmében alkalmazott gátlástalan, aljas, körmönfont módszerei. A hosszabb-rövidebb… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

>!
Corvina, Budapest, 2013
378 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631361384

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 7


Kiemelt értékelések

jaspi>!
Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás

Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás Tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörében

Mérei Ferenc és V. Binét Ágnes neve sokak számára ismerős lehet. Nevükhöz fűződik például az Ablak-Zsiráf és a gyermeknevelés egyik alapműve a Gyermeklélektan című szakkönyv. A híres tudósokra azonban nemcsak a diákok voltak kíváncsiak, hanem a titkosrendőrség is. A Corvina kiadó kötetéből megismerhetjük például a „Mérei-ügy” részleteit is.

Sokak számára talán ma már hihetetlen, hogy volt olyan idő, amikor a titkosszolgálat mindent bevetett mások gondolatainak, véleményének felderítése érdekében. Hogy volt olyan idő, amikor egy napló rejtegetéséért börtön járhatott.
Gál Éva könyvében olvasmányos módon, eredeti dokumentumok és fotók másolatával illusztrálva mutatja be, hogy a Kádár-rendszer politikai rendőrségének miért volt fontos tudósokat, tanárokat megfigyelni. Miként szervezett be híres tudósokat, tanárokat és munkatársaikat ügynöknek, hogyan igyekezett, kompromittálni, a tudományos életből kiszorítani, börtönbe vetni olyan embereket, akiket ellenségnek tekintettek.
Ajánlom ezt a kötetet azoknak, akiket érdekel a közelmúlt története, a politikai rendőrség működése, vagy éppen a tudósok élete a III/III-as tisztek és ügynökök szemével.


Hasonló könyvek címkék alapján

Aczél Endre: Acélsodrony – A hetvenes évek
Csatári Bence: Az ész a fontos, nem a haj
Aczél Endre: Acélsodrony – A nyolcvanas évek
Romsics Ignác: Erdély elvesztése – 1918–1947
Bódy Gábor: Végtelen kép
Schlett István: A szociáldemokrácia és a magyar társadalom 1914-ig
Szabó Miklós: A jó kommunista szilárdan együtt ingadozik a Párttal
Sándor Iván: Leperegnek a nyolcvanas évek / A kilencvenes évek és Bibó hagyatéka
Benoschofsky Ilona – Karsai Elek (szerk.): Vádirat a nácizmus ellen 1-3.
Borvendég Zsuzsanna: A Cég megnyertjei – a megnyertek cégei