Miért ​lettem pesszimista? 1 csillagozás

Gádor Béla: Miért lettem pesszimista? Gádor Béla: Miért lettem pesszimista?

Mennyire ​nehéz a magyar humoros irodalomban Karinthy Frigyes után új stílust kezdeni!
Először Gádor Bélának sikerült ez, a felszabadulás után induló humorista írónemzedék egyik legtehetségesebb tagjának.
Gádor 1906-ban született Nyíregyházán. Gyermekkorának, ifjúságának világát a „Néhány első szerelem története” című líraian humoros novellaciklusból ismerheti meg az olvasó. Budapestre került, szerény kistisztviselői életet élt. A háború előtti években viszonylag keveset írt: egy folytatásos újságregényt, néhány humoreszket, karcolatot, de a nagy tehetségű szatirikus ekkor még csak ígéret.
Az 1945-ös esztendő Gádornak a szó mindenféle értelmében felszabadulás. Felszabadul a fasizmus fenyegető szorításából és ennek következtében minden bénító emberi és írói gátlása alól. Beleveti magát a közéletbe: 1947-től a Ludas Matyi vezető munkatársa, nagy szerepet van a szocialista tartalmú, a legszélesebb tömegekhez szóló szatirikus publicisztika megteremtésében.
Gádor… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1966