A Világépítők egy újabb könyv, amit csak és kizárólag a NIOK miatt olvastam el és ha Szabados Ági nem választja a februári közös könyvnek, egy órási olvasmányélménnyel leszek szegényebb.
A történet két főszereplője Sadie és Sam, akik egy kórházban ismerkednek meg gyermekként. Barátságukat kisebb-nagyobb félreértések, konfliktusok tarkítják és mintha csak programozva lenne, a kettejük közötti kapocs bizonyos időközönként megszakad, de az egymás iránt érzett szeretetnek köszönhetően mindig visszatalálnak egymáshoz. Amikor az egyetemi éveik során újra találkoznak, közös fejlesztésbe kezdenek, számítógépes játékokat kezdenek közösen írni. Csatlakozik hozzájuk Marx, Sam lakótársa, aki szintén a történet emblematikus szereplőjévé válik és az ő nevéhez kötődik az NPC címet viselő fejezet, aminek az olvasása közben konkrétan hangosan zokogtam.
Kétségtelen, hogy a könyv fontos részét képezik a számítógépes játékok, a virtuális valóság, mégis könnyen emészthetőek ezek a részek. Nem a játékokon van kifejezetten a fókusz, hanem a fejlesztésekkel járó nehézségeken, az emberi tényezőkön, a különféle ötletek összeegyeztethetőségén és az azoknak az emberi kapcsolatokra gyakorolt hatásukon. A szerző szépen belemossa a szereplők életébe a játékokat, azok sokkal inkább kísérői az emberi sorsoknak, mint központi témája.
A történetet csalódások, barátságok, szerelmek, betegségek és veszteségek, tragédiák tarkítják, nem egy habos-babos, rózsaszín tündérmese, mint amit a borító egyébként üzen. Komoly, megterhelő olvasmány, ami ugyanakkor a nyelvezetének és a dinamikájának köszönhetően meglepően könnyen és gyorsan olvasható. Az olvasót hajtja a kíváncsiság és a remény, hogy végül minden jól alakul.
Minden hibájukkal együtt szerettem a szereplőket, akik egyszerre voltak kreatívak, de olykor elveszettek, sikeresek és mégis elégedetlenek, okosak, de érzelmek terén olykor teljesen balgák.
Aprólékosan felépített történet a Világépítők, amely tartalmát tekintve roppant szerteágazó és összetett, szívből ajánlom mindenki figyelmébe!