Egy ​ördögűző tapasztalatai 29 csillagozás

Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Nagy örömmel írok néhány szót Gabriele Amorth atya könyve elé, aki számos éven át volt értékes segítségem az ördögűzői szolgálatban. Néhány itt leirt történetet együtt éltünk át, és osztoztunk az aggodalmakon, a fáradságon, a reménykedésben és a hozzánk forduló szenvedő emberek szolgálatában.
Azért is örülök e könyv kiadásának, mert bár az utóbbi évtizedekben rengeteget írtak a teológia csaknem minden területén, az ördögűzésről mégis csaknem teljesen megfelejtkeztek. Talán a témával foglalkozó írások és az érdeklődés hiányára vezethető vissza az a tény is, hogy még a szertartáskönyvben is az idevonatkozó fejezet az egyetlen olyan rész, amit nem igazítottak a zsinat utáni előírásokhoz.
Ugyanakkor az „ördögök kiűzése” szolgálatának fontossága egyértelműen áll előttünk az evangéliumok, az apostolok működése és az Egyház története alapján.

Eredeti cím: Un esorcista racconta

246 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633633434 · Fordította: Domonkos György
Ecclesia, Budapest, 2005
246 oldal · ISBN: 9633632889 · Fordította: Domokos György

Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

„Ha elpalástoljuk az ördög létezését, a megváltás lényegét hallgatjuk el; aki nem hisz az ördögben, az az evangéliumban sem hisz.”

Vallásomat gyakorló katolikusként ki merem jelenteni, hogy ez a kötet igazi hiánypótló. Noha maga Gabrele Amorth atya lefekteti írása elején, hogy ezt a művet elsősorban papok számára készítette, úgy vélem, minden keresztény ember haszonnal forgathatja. Akik csak kíváncsiságból, hitbeli meggyőződés nélkül veszik kézbe ezt a könyvet, talán nem is fogják igazán értékelni, mivel helyenként számukra száraz és unalmas lehet.
Amorth atya nevével már jóval korábban találkoztam (és ami először felkeltette a figyelmemet, hogy Pietrelcinai Pio lelki gyermeke volt) , tudtam is e könyv létezéséről, de sokáig nem tudtam megszerezni. Ez is azt mutatja számomra, hogy a témával kapcsolatban nagyon óvatosan nyilatkozik a Katolikus Egyház, nem dagonyázhatunk a kiadványokban.
Az atya számomra hiteles személy, mondandójának tartalmával pedig maximálisan egyet is értek. Úgy gondolom nem volt hiába az ő munkája sem, hiszen úgy tűnik, végre próbál valamennyire nyitni és tenni is Egyház a témával kapcsolatban.
Számomra a kötet legfontosabb mondanivalója, hogy legyünk éberek és adott esetben ne félkünk segítséget kérni. (Nos, igen, a témában jártas papok vannak hazánkban is.) Másrészt viszont a sátán tagadása és létének elbagatelizálása Krisztus megváltó halálának és feltámadásának megkérdőjelezése, vagyis a keresztény értékrend semmisé tétele, lefejezése.
Úgy gondolom, ezt a könyvet minden hívő embernek érdemes és hasznos egyszer elolvasnia, esetleg a végén található imák közül szemezgetnie.

Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

„A tudománynak meg kell állnia azon tényekkel szemben, amelyeket nem tud bizonyítani és megmagyarázni a maga eszközeivel. Ezeket a korlátokat nem lehet pontosan megjelölni, mert nem fizikai jelenségekről van itt szó. Azt hiszem, hogy minden felelős tudós érzi, hogy a maga eszközeivel csak egy bizonyos pontig tud eljutni és onnan tovább már nem."

Talán azzal kezdeném értékelésem,hogy a szerző nézőpontjával természetesen abszolut nem értettem egyet. De más szemszögből névze úgy gondolom, hogy voltaképpen sikerült lefektetnie az olvasó elé oly alapvető tényeket, melyek tagadásához társadulmunk számos tagja görcsösen ragaszkodik. Számos eset kapcsán igen hitelesen sikerült szemléltetnie bizonyos nem e világi ráhatások működését az emberi lények pszichés, illetve fizikális állapotát illetően. Ha a téves képzettársításoktól elvonatkoztatva szemléljük a művet, javarészt érdekes dolgokat figyelhetnek meg a laikusok is a soraiban.
Hogy ajánlom e, magam sem tudom -mindenesetre számomra érdekes olvasmánynak bizonyult.

Voorhees>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Régóta szerettem volna egy olyan könyvet elolvasni, mely gyakorlati szemmel mutatja be az ördögűzést, és egy gyakorló pap tapasztalatainál nincs semmi értékesebb ezen a téren.

Ne tévesszen meg senkit a téma jelentősége! Az ördögűzés ma aktuálisabb téma, mint valaha, és nem csak a nagy sikerű mozifilmek nyomán (amelyek, egyébként, meglepően sok igaz dolgot tartalmaznak). Az egyre inkább liberalizálódó nyugati társadalom, a saját kényelmébe süppedt polgári réteg, a változtatni képtelen politikai vezetés, és a bürokraták útvesztői miatt a civilizált világ vesztésre áll. Az ördög ténykedését mindenhol fel lehet már fedezni, és olyan nagyon nem is igyekszik rejtegetni magát. Manapság szinte divattá vált valamilyen szekta tagjának lenni, a vallás visszaszorult. Mindezek a tények miatt Amorth atya írása megdöbbentő, sokkoló, gondolatébresztő és félelmetes.

Megdöbbentő, mert olyan gyakorlati tapasztalatokat mutat be, amiket eddig leginkább hollywoodi filmeken láthattunk. Sokkoló az adatok miatt, egyszerűen elborzasztó, milyen méreteket ölthet az ördög ténykedése. Gondolatébresztő az egyház és azon kétkedők számára, akik szerint a Sátán pusztán irodalmi alak, nem létezik vagy csak kitaláció. Félelmetes, mert az ördögtől gyötört emberek kínjai borzalmasak. A szerző pedig kendőzetlenül ír minderről.

Aki arra számít, hogy a könyv hemzsegni fog a különböző ördögűzések bemutatásától, az ne vegye a kezébe. Bőségesen tartalmaz leírásokat különböző imákról, és a Szűzanyáról, Krisztusról, a szentekről, ami természetesen hit dolga. A szerző komolyan, mégis könnyen olvashatóan meséli az általa megélteket, kiegészítve vallási dogmákkal, előírásokkal, körlevelekkel, egyéb véleményekkel, és bizony, egy korábbi megszállott elbeszélésével is.
Néhol tényleg hihetetlen, de többször reménykeltő.

A horror irodalom nagy kedvelője vagyok, a való élet azonban messze felülmúlja még a legkeményebb regényeket is. A két évvel ezelőtt elhunyt Amorth atya hihetetlen tettet vitt véghez. Elmondása szerint élete során több, mint hetvenezer ördögűzést végzett el, persze nem mindet emberen, hanem helyiségen is. Ez önmagában elképesztő szám. Megemelem a kalapomat az atya tevékenysége előtt. Isten nyugosztalja!

Andriska>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Nagyon jó stílusú, olvasmányos könyv. Az atya figyelmeztet arra, hogy a jelenségek nagy része valóban kizárólag ideggyógyászati, orvosi eset, ezen felül sok szenzációhajhász csaló is van, viszont az ördögtől való megszállottság létezik.
Amellett, hogy szakszerűen körüljárja a témát, a szerző is felhívja a figyelmet a teológiai racionalizmus veszélyeire, arra az alattomos irányzatra, ahol már mindent az észérvekkel és a tudománnyal akarnak megmagyarázni, így ezek szerint lassan már nincsenek is csodák, a természetfeletti már nem is igazán természetfeletti, a hit folyamatosan gyengül, majd sokszor meg is szűnik. Ebből kifolyólag az Egyházon belül is sokak számára az ördög csak egy szimbólum, nem egy valós létező, a rosszra alkalmazott megszemélyesített fogalomként van már csak csupán jelen. Sok pap elméletben elfogadja az ördög létezését, mert nem akar eretnekké válni, de amúgy nem hisz benne. Ez a jelenség miatt a papok többségét nem érdekli az ördögűzés, illetve nem is mernek ilyet vállalni.
Pedig a Bibliában több eset szól az ördögűzésekről, csak hát ide vezetett, hogy egyesek elkezdtek szelektálni és egyes részeket figyelmen kívül hagyni a Bibliából.
Pedig meg van írva: „Ha pedig valaki elvesz e prófétai könyv igéiből, attól az Isten elveszi osztályrészét az élet fájából, a szent városból és mindabból, ami meg van írva ebben a könyvben.” (Jel 22,19)

ttiillyy P>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

off Russell Crowe Amorth atyája is kicsit radikális, de a viccesebb, szerethetőbb oldalról megközelítve. Itt azért néha a falat kapartam idegemben.
Az atyáról annyit, hogy bár rengeteg off pontban nem értek vele egyet, de az látszik, hogy elhivatott. Olyan munkát végez, amiben felfoghatatlan dolgokat látott – akár hisz benne az ember, akár nem, ezt nem lehet elvenni tőle. És emellett a saját „munkatársai” sem hisznek már neki, lenézik a munkáját sok esetben. Azt hiszem, mindenki ennyire erélyesen fejezné ki magát a helyében.
Nekem kötelező volt gyorsan/darálva olvasni, de ehhez a könyvhöz a lassabb haladást ajánlanám, mindenképpen könnyebb úgy befogadni.

bmgrapes I>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Ha nem hiszel abban, hogy létezik a sátán, feltételnül el kell olvasnod ezt a könyvet. Semmi túlmisztifikált maszlag, csak a véres valóság.

sistvan>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Akár hiszel a gonoszban, akár nem, érdemes elolvasni. A valóságon alapszik és testközelből mutatja meg a Sátánt. Külön fejezetet szán az olvasóknak a védekezésre. A könyv olvasása után máshogy látja az ember a világot.

Arelke>!
Gabriele Amorth: Egy ördögűző tapasztalatai

Hogy lehet értékelést írni egy ilyen könyvről? Nem tudom. Tetszett? Mi? Hogy vannak ördögök? Ez elég hülyén hangzik. Nem tetszett? Szintén mi? Az biztos, hogy amióta megismertem Amorth atya nevét, kiváncsi voltam, miről ír. És a stílusa tetszik. Egyszerű, lényegretörő, nem alkalmaz barokkos körmondatokat, és nem kerülgeti a forró kását. Egész könyvéből süt a feltétlen hit, a meggyőződés. Nem ijesztget, nincs ebben rémtörténet, se horror. Elvileg csak a tapasztalat. Hogy ki mit hisz el belőle, vagy miben hisz, az meg mindenkinek a maga dolga.

aled>!

A sátán is ad hatalmat híveinek.[…]Így előfordulhat, hogy valakinek jóstehetsége van, mások, ha kapnak egy fehér lapot és egy tollat a kezükbe, többoldalnyi üzenetet írnak mintegy diktálásra maguktól, ismét másoknak az a benyomásuk támadhat, hogy egyszerre két helyen jelen tudnak lenni, és egyik lényük távoli házakba és helyekre is be tud hatolni. Általánosan elterjedt, hogy bizonyos emberek „hangot” hallanak, amely olykor imádságokat sugall, máskor egészen más dolgokat.

Kapcsolódó szócikkek: sátán
Rituga P>!

… az ördögöt sokkal jobban dühíti a gyóntatás, vagyis ha egy lelket kiszabadítunk a karmai közül, mint az ördögűzés, amikor az ember testét vonjuk ki a befolyása alól.

Rituga P>!

Aki figyelmen kívül hagyja a sátánt, a bűnnel sem tud mit kezdeni, és nem érti meg Krisztus működését.
Legyen az is világos, hogy Jézus áldozata révén győzte le a sátánt.

aled>!

Ördögi lidércnyomás. Olyan hirtelen támadó, olykor folyamatos lidérces gondolatokról van szó, amelyek ésszerűen gyakran abszurdnak tűnnek ugyan, az áldozat mégis képtelen megszabadulni tőlük. Ezért a lidércnyomás alatt lévő ember állandó kétségbeesésben, kiszolgáltatottságban él, ki van téve az öngyilkosság kísértésének. A lidércnyomások szinte mindig befolyásolják az álmokat is. Lesz, aki azt mondja, hogy ez lelki betegség, amivel pszichiáterhez kell inkább fordulni. Az összes többi jelenségre is létezhetnek ugyan pszichiátriai, parapszichológiai vagy hasonló magyarázatok, mégis vannak olyan esetek, amelyek sehogyan sem férnek bele ezeknek a tudományoknak az esettanába, és ahol a baj egészen nyilvánvalóan ördögi eredetű, illetve kézenfekvő az ördögi jelenlét. Ezek olyan különbségek, amelyeket tanulással és gyakorlattal lehet észrevenni.

Carmilla >!

A sátán volt az Isten kezéből származó teremtmények legtökéletesebbike, a többi angyal felett – ő úgy gondolta, minden felett, amit csak Isten teremtett – hatalommal és tekintéllyel rendelkezett. Úgy gondolta, képes felfogni Isten tervét, ám valójában nem értette, hogy a teremtés egységes terve Krisztusra irányul, és Jézus földrelépéséig nem is nyilvánulhatott meg teljes egészében. Ebből származott a sátán lázadása, aki továbbra is az abszolút első akart lenni, a teremtett világ középpontja, szemben az Isten által megvalósított tervvel. Ebből származik törekvése, hogy uralma alá hajtsa a világot („az egész világ a gonosz hatalma alatt áll”; 1Jn 5,19) és szolgálatába állítsa az embert az ősszülőktől kezdve, hogy neki engedelmeskedjenek Isten parancsaival szemben. Ez sikerült neki Ádám és Éva esetében, és arra számított, hogy minden más emberrel is sikere lesz, hiszen az „angyalok egyharmad része” segítette ebben, ők a Jelenések könyvének tanúsága szerint követték őt az Isten ellen való lázadásban.

Kapcsolódó szócikkek: sátán
aled>!

-Kígyó képében jövök az ágyadba.
[…]
-Van őrzőangyalom, aki azért virraszt, hogy bajom ne essék;
te semmit sem tehetsz.

aled>!

Ha tudnád, te micsoda tűz vagy számomra, meg sem kérdeznéd ezt tőlem.

aled>!

Vannak ajtók, amelyek maguktól kinyílnak és becsukódnak egy bizonyos időpontban; léptek hallatszanak egyes folyosókon; tárgyak tűnnek el és kerülnek elő ismét a legváratlanabb helyeken; láthatatlan állatok mozgásának nesze hallatszik.

Rituga P>!

Nem hallgathatok arról sem, hogy az Egyházban túl sokan vannak, akik teljesen közömbösek ezzel a problémával szemben, s ezáltal a híveket védtelenül teszik ki számtalan veszélynek. Úgy gondolom, hiba volt az ördögűzést szinte teljesen kitörölni a keresztség szertartásából (úgy tűnik hasonló véleményen volt VI. Pál is). Véleményem szerint hiba volt eltörölni a szentmise végén Szent Mihályhoz szóló imát anélkül, hogy bármit a helyébe állítottak volna. Főként pedig megbocsájthatatlan hiányosságnak vélem, s ezért a püsüököket érzem felelősnek, hogy kihalt az Egyházból az ördögűzési pasztoráció. Minden egyházmegyében kellene lennie legalább egy ördögűzőnek a székesegyházban, továbbá a leglátogatottabb templomokban és kegyhelyeken is.

Rituga P>!

Manapság számos kutató folalkozik azokkal a jelenségekkel, amelyek a demonopatikus emberekben lejátszódnak, és elismerik ezeknek a normálistól elütő eredetét, amikor paranormálisnak nevezik őket. Nem kételkedünk a tudomány fejlődésében, de nem felel meg az általunk folyamatosan tapasztalt valóságnak az a feltételezés, hogy a tudomány mindenre választ találhat, és minden bajt visszavezethet valamilyen természetes okra.