Megjelenésének várható időpontja: 2019. június 26.

Bipolar 1 csillagozás

végletek között
Gabriel Wolf – Marosi Katalin: Bipolar

Ebben ​a verseskötetben ötven téma található. A szerzők mindegyiket saját stílusukban dolgozzák fel, öntik rímekbe szedett szavakba: így született meg ötven cím (összesen száz vers) erősen eltérő, végletes nézőpontokból.
Marosi Katalin regényeiben és verseiben egyaránt gyakran előfordulnak a romantikus, érzelmes és szerelmes motívumok. Gabriel Wolf műveiben pedig a sötétség, az őrület és a horror.
A szerzők egyfajta művészeti kihívásként úgy döntöttek, alkotói stílusukat szembeállítják egymással.
Egy példa a kötet koncepciójára:
„Túlvilág” című költeményében Marosi Katalin a mennyországról ír, Gabriel Wolf azonos című versében pedig a pokolról.
A kiadvány címét, azaz a „Bipolar”-t az ihlette, hogy a szerzőkben felmerült, mennyire másképp lehet szemlélni pontosan ugyanazt a dolgot, hiszen minden csak hozzáállás kérdése. A bipoláris depressziónak is ez a lényege: Az abban szenvedő beteg hajlamos a dolgokat egyszer túlzottan pozitívan, reményt keltően… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

172 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780368922343 · Megjelenés időpontja: 2019. június 26.

Gabriel Wolf – Marosi Katalin: Bipolar

Fogalmam sincs, miért kezdtem el olvasni ezt a kötetet. Kínos bevallanom, de még soha nem olvastam verseskötetet. Legfeljebb az iskolában olyanokat, amiket kötelező volt. Valamiért felkeltette az érdeklődésem a koncepció. El sem tudtam képzelni, mit lehet ebből kihozni, mi értelme van, milyen lehet az eredmény?
Akiben ugyanezek a kérdések felmerülnének, azokkal közölném: NAGYON különleges az eredmény.
Marosi versei számomra valahogy megfoghatatlanok. Olyanok, mintha füstöt próbálnék meg elkapni. Mindig más és más alakot öltenek. Nem mondom, hogy mindegyik tetszik, de mindegyik ötletes és egyéni. Sokszínűek. Ez tény. Nekem Marositól a Tűz tetszett legjobban. Valamint az Remény és a Gyertya.
Wolf versei fejbe vágják az embert. És szíven is.
Azt hittem először, hogy mindenféle olyan horror versek lesznek tőle a kötetben, ami csupa-csupa vér, de nem szól semmiről. De nem így van. Rengeteg érzelem van bennük. Többnyire félelmekről ír, lázálmokról, víziókról. De van benne romantika is. Nagyon érdekes élmény ezeket olvasni. Bár (mint említettem) nem vagyok túlzottan tájékozott a kortárs költészetben, de nem hiszem, hogy túl sokan írnának ilyen verseket mint ő. Tőle nem is tudom melyik tetszett a legjobban eddig. A Bárányka című vers a legbetegebb, az már biztos! :)
A két szerző stílusának szembeállítása szerintem nagyon jó ötlet volt. Különlegessé teszi a könyvet.
Mondjak valami meglepőt? E kötet olvasása közben (mert még nem olvastam teljesen végig) kedvet kaptam más verseskötetek elolvasásához is! Ez azért gondolom nagy szó, nem? :)

ronin1

…Álmomat őrző apró lángocska az élet.
Most elmondom: miről szól a Bibliában az ének.
Eldobtam pár érmét, meglelje, ki rászorul,
szekrény mélyén fajátékom megette a szú…

Marosi Katalin: Gyertya

…Talán, talán, talán.
Felmászok a talán falán,
S a szív dobog, dobog, dobog,
Miközben a hegytetőn egy vonat elrobog…

Marosi Katalin: Remény

ronin1

…nyugalom a halálban, izzadtság az éjben
álmomban megmártóztam a sűrű vérben
bárányka vagy: fehér, véres, áldozati
együtt lépünk a fényre: halvány, alkonyati

feszület a falon, holt hever a pamlagon
ülve várja s köszönti az előkelő rothadást
izzó szemű keselyű néz be az ablakon
szárnyát kitárja, feláll, hátán ködpalást…

Gabriel Wolf: Bárányka