Kreatív ​szépírás és kalligráfia 19 csillagozás

Inspiráló ötletek, technikák és gyakorlatok saját kézírásos alkotások
Gabri Joy Kirkendall – Laura Lavender – Julie Manwaring – Shauna Lynn Panczyszyn – Walter Foster: Kreatív szépírás és kalligráfia

Ez a különleges kézikönyv valójában egy interaktív kalauz, amely tele van kreatív ötletekkel, mókás feladatokkal és egyszerű, lépésről lépésre követhető gyakorlatokkal. A modern kalligráfiától az illusztrációkig és a krétarajzokig, az egyszerű betűktől a bonyolultabb szavakig számtalan különleges megoldást mutatunk be, amelyekkel mindenkit elkápráztathatunk, akár ajándékba adjuk őket, akár otthonunkat díszítenénk vele. Elsajátíthatjuk a kacskaringók és virágok rajzolását, a vászonra festett betűk művészetét, elkészíthetjük saját krétarajzokkal díszített táblánkat, ékes kerámiákat, de műveinket digitalizálhatjuk és ki is nyomtathatjuk. Számtalan inspiráló és hasznos tippet kapunk, amelyek segítségével elsajátíthatjuk a kreatív szépírás fortélyait, az üres oldalakon pedig gyakorolhatjuk és kidolgozhatjuk saját stílusunkat is.

Kossuth, Budapest, 2017

Bea_Könyvutca P

Ez a könyv éppen annyira gazdag és sokrétű bemutatót tart a szépírás, a kalligráfia világáról, mint amennyi szerzője van. :)
Remek útmutató, segédlet a szépírás elsajátításához. Mi közösen próbáltuk a könyv útmutatásai alapján elsajátítani a kalligráfia alapjait Bencével. Az eszköz, amivel írunk többféle is lehet. Bence tintapatronos töltőtollal próbálkozott, én pedig ecsetfilccel.
Nagyon alapos magyarázatokat és bemutató rajzokat kapunk a szerzőktől és természetesen gyönyörű kézírásokat. Az egész könyv nagyon alapos, igényes és gyönyörű, öröm belőle, benne dolgozni, gyakorolni. Nem csak másolásra buzdít, hanem arra is, hogy megtaláljuk a saját stílusunkat, ehhez segítséget is nyújt.
Bővebben a könyvről és képeket a próbálkozásainkról találhattok a blogon:

mrsp

Imádom a kalligráfiát, nagyon régóta szeretném már elsajátítani ezt a tudást, de eddig soha nem találtam olyan könyvet vagy online cikket, ami az alapoktól kezdte volna, és segített volna elindulni. De ez most megváltozott.

Ez a könyv tökéletes arra, hogy megtanítsa az embernek a kalligráfia csínját-bínját. Nem úgy állítja be, mintha csak több ezer forintos eszközökkel, profi tanfolyamon lehetne megtanulni, hanem elmagyarázza, milyen eszközöket, milyen testtartásban, milyen papíron használjunk. Aztán jönnek a gyakorló oldalak. Úgy tanuljuk meg a kalligráfiát, mint az első osztályban az írás, betűnként, alakzatonként, vonalanként. Vannak gyakorló sorok és oldalak, ahova kipróbálhatjuk az újonnan szerzett tudást, és a könyv csodás minőségű papírból készült, a tinta nem áztatja át a lapokat, ami nagyon jó dolog.

Ennek örömére én is beszereztem egy ilyen töltőtollat, nem a legprofibbat, elég olcsó volt, de úgy gondoltam, tanulgatni ez is jó lesz. Hát, kellett hozzá egy kis idő, mire rájöttem, hogy kell használni, de végül sikerült, és nagyon szuper érzés volt vele írni. A könyvben mutatott vastag-vékony vonalváltásokat még nem sikerült elsajátítanom, nem tudtam ráérezni, hogy mikor kell nyomni és mikor nem, de összességében nagyon élveztem, és nem akartam egyben az egészet megtanulni, hanem pár naponta szánok rá időt, és szépen végigveszem a könyvet.

Ami engem nagyon meglepett, hogy nem álltunk meg itt: oké, megtanultál szépen írni, viszont látásra! Nem. A könyv igazi „csemege” része még csak most kezdődik, ami grafomán egyéneknek maga a mennyország. Ugyanis mindenféle szuper technikát és ötletet bemutat, amiben a megszerzett tudást hasznosíthatjuk, a kalligráf képektől kezdve a díszes bútorokig mindenféle dologba bevezet minket, sőt, rengeteg ötletet ad, hogyan készítsünk egyedi, kézzel készített ajándékokat is a kalligráfia segítségével. Számomra ez a könyv egy csoda volt, nagyon sokat fogom még forgatni, és mindenkinek fogom ajánlani, aki meg szeretné tanulni a kalligráfiát.

csucsorka P

Amikor a Férj hazahozta a könyvtárból, teljesen elámultam, hogy milyen óriási ez a könyv és alig vártam, hogy fejest ugorjak benne, de végül akkora csalódást okozott (a könyv, nem a férjem), hogy nagyon örültem annak, hogy csak könyvtári és nem fizettem érte hirtelen felindulásból.

Bár olyan szinten az alapoktól kezd, hogy az általános iskola első két événének szép emlékeit idézte fel bennem – de valahogy a helyes testtartás, honnan jöjjön a fény és hogyan tartsuk a tollat témakörök után kicsit olyan érzésem támadt a könyv további részeitől, mint mikor a rajzoktatós képeken az első kép a „Rajzold meg a ló fejét!” – egy karika, a második pedig a „Rajzold meg a ló többi részét” és ott egy tökéletesen kidolgozott paci, amilyet én soha életemben nem fogok tudni rajzolni.
Szóval csak oda akarok kilyukadni, hogy szerintem nem kezdőknek lett kitalálva. Aki már egy kicsit konyít a dolgokhoz, remek tippeket nyerhet – főleg ahhoz, hogyan léphet ki a papír dimenziójából a nagy betűs kalligráfus életbe – hogyan rajzolhat magának pinterestes meghívót/ültetőtáblát; pólót, posztert, bármit – aminek csak a csillagos ég szab határt, meg az ember kézügyessége, amiből nekem – a könyv alapján arra jutottam –, úgy tűnik, nem adatott ennyire sok.

Boglinc P

Egy féláras polcon találtam rá a könyvfesztiválon, és úgy érzem, nem csináltam vele rossz vásárt.

Ez a kötet azoknak is jó lehet, akik teljesen kezdők, mivel a totális alapoktól kezdi. Eszközök, testtartás, betűk írásának iránya.

Alaposan begyakorolható vele mindaz, amit a legelején tudnunk kell ahhoz, hogy mi is csodálatos alkotásokat készíthessünk a későbbiekben.

Akadnak benne gyakorló oldalak is, de nincs túlzásba víve, így nem az az érzése az embernek, hogy vett egy félig üres könyvecskét.

Viszont muszáj vagyok megemlíteni, hogy az alapok mellett a gyakorlás során a páciens kénytelen különböző stílusban írt betűtáblázatokat keresni az interneten, amivel még több írásformát tud elsajátíthat, ez ugyanis nem szerepel a könyvben.

A négy részre tagolt kötetnek csak az első része taglalja a betűírás folyamatát, a többi szerintem inkább ötletgyűjtemény és némi segítség, hogy mi mindent lehet még létrehozni. Arra szerintem bárki rá tud jönni magától, hogy amit előrajzolt, azt a tollal átírás után radírozza ki szépen.

Sok ötletet ad, mit és mire lehet használni, hogyan lehet mutatós képeket készíteni, de kell hozzá egy adag saját tudás és fejből jövő kreativitás. Azt ne várja senki, hogy leül, és mire a végére ér, úgy begyakorol mindent, hogy maga is kalligráfusként keresi a kenyerét. :)

Kossuth, Budapest, 2017
_Leelan_ P

Kissé csalódtam a könyvben.
A Kalligráfia része borzasztó kevés.
Mindössze pár oldal, és ebből a legtöbb gyakorló rész.
Ezzel nem is lenne baj, de a könyv mindössze egy darab dőlt betű típust és egy darab álló betű Típust mutat be nekünk.
Amikor néztem videókat a YouTube-on ezzel a témával kapcsolatban határozottan több fajtát láttam. Emiatt vagyok csalódott.
Igazából azokat az adatokat, amiket itt leírt, hogy mikor nyomjuk meg kissé a toll hegyet és mikor ne, ezt egy sima videóból is meg lehet tanulni, ellesni. Simán látni a technikákat.
Szóval tanultunk kettő betűtípust, ott sem az egész ábécét, csak néhány betűt. Adott néhány gyakorló oldal, ami speciálisan van bevonalazva, direkt a döntött betűknek. Ez tök jó.
Utána jött egy kis díszítés tanulás. Kb. Kettő oldal, és kész. A kalligráfia ki is múlt.

A könyv középső része kalligráfia stílusban való alkotásról szól.
Itt van néhány új stílus, betű típus amikkel megismerkedünk, de ehhez már ceruzák, ecsetek, festékek kellenek. Inkább rajzolás és festés kalligráfia stílusban. Ahogy az egyik cím is megfogalmazta.
Oldalakat szaporítottak azzal, hogy milyen egy H- HB-s stb. ceruza, milyenek az ecsetek fajtái.
Ez… általános iskola. Vékony ecset… vastag ecset… műszálas… stb. Hogy mossuk ki őket használat után. Erről írni oldalakat, számomra pusztán oldal pazarlás és hely kitöltés.
Ez a rész tipikusan azt a fajta stílust mutatja be, amivel tele van a Pinterest és Instagramm.
Kifejezetten tetszettek a gouache-sal készített képek vagy az illiminált kezdőbetűk, de ezekhez erősen jó kézügyesség kell, főleg az itt bemutatott betűkkel. Illetve jól kell rajzolni kisebb méretekben, mivel Altajban nem egy A/4-es lapot tölt be egy „&” jel, vagy valamelyik betű. Szóval ez a kettő fejezet inkább haladó festeni, rajzolni tudó embereknek hasznosabb, ajánlott.
De ugye fejlődni mindig van hova :) motivációnak és célnak azonban tökéletesek ezek a kis ötletet adó oldalak is.
A harmadik rész pedig A Kréta betűk fejezete.
De jó is lett volna iskolába ezeket kipróbálni!
A „VAKÁCIÓ!” Felirat mennyivel jobban nézett volna ki! D

Összességében számomra nem Sok újdonságot tudott megmutatni ez a könyv.
De kétségtelen, tele van kreatív ötletekkel, amiket szívesen nézeget az ember, és meg is akarja azokat valósítani.
A kalligráfia és a kalligráfia stílusban való alkotásokhoz ad egy alapot, ami tényleg csak alap.
Innen van bőven hova fejlődni még.
Kezdőknek ajánlom csak. Akik otthonosabban mozognak a művészetek világában, ahogy én is, azoknak (úgy gondolom) kevés ez a könyv. Nem elég kihívás és nem is fejleszt tovább.
Ami miatt tényleg csalódtam a könyvben az az volt , hogy a kalligráfia része, ami tényleges kalligráfia, az kevés. Pusztán a könyv egy harmada. Mondjuk, hogy megvan az 1/3-a.
Lehet nagyok voltak az elvárásaim, vagy félre vezettem magam, de ez van.
Jó lett volna több betű típust megtanulni, vagy legalább az összes betűt végig gyakorolni.
Több írás formával sokkal boldogabb lennék! :(

Chill86 P

Látványos, szépen kialakított könyv, ám én többet vártam.
1-2 jó ötletet találtam benne, amit biztosan ki fogok próbálni, de a többi „csak” érdekesség, gyakorlásra engem nem sarkall.
Arra számítottam, hogy a különféle technikák bemutatása helyett kifejezetten a szépírás megtanítására fog koncentrálni a könyv. Egyszerűen: sima tollal vagy ceruzával – betűket kanyarintva. Ehelyett azzal szembesültem már az első fejezetnél, hogy akkor ha ezt végig szeretném vinni és gyakorolni amiket leír, akkor bizony be kell vásárolnom régi fajta tollból, tintából, stb. Ugyanígy a többi fejezetnél. Tehát nem egy technikát gyakoroltat, hanem inkább sok technikába belekóstol.

Babó_Buca P

Tipikusan többször fellapozós ötlettár. Mert oké, hogy egyszer elolvastam, és végig gyakoroltam, de a dolog itt még nem áll meg. Fontos a rendszeresség és az alaposság, amihez a könyv ad helyet. Bár nekem volt külön vázlatfüzetem, amit nektek is csak ajánlani tudok.
Azoknak ajánlom, akiknél hiányzik az utolsó löket ahhoz, hogy elkezdjenek a kalligráfiával foglalkozni. Nagyon jól megtanít az alapokra, ami után az alkotásoknak már tényleg csak a képzelet szab határt.

www.egy-lany-blogja.blogspot.com/2017/10/irjunk-szepen-…

Arwen

A könyv négy részből áll: modern kalligráfia, illusztrációk, krétabetűk és kézműves betűcsodák. Számomra a krétabetűs rész nem volt érdekes, ugyanis nem tervezem kipróbálni (ki nem állhatom a kréták állagát, meg a szálló port), a többiben viszont rengeteg remek tippet és ötletet találtam. Maga a kiadás minősége lenyűgöző, kiváló papírra nyomtatták, így könnyű volt gyakorolni a betűket (mondjuk néha a bal oldalon meggyűlt a bajom, de oda mindig nehezebb írni). Én azt mondom, hogy akit érdekel a kalligráfia, és szeretne vele foglalkozni, mindenképpen vessen erre a könyvre egy pillantást.

Perly P

Be kell vallanom, a borítókép alapján kisebb méretű könyvre számítottam. Teljesen ledöbbentem, amikor a könyvtáros hölgy a kezembe nyomta ezt az „óriási” példányt. Miután túltettem magamat ezen aprócska tévedésemen, nagy örömmel kezdtem bele az olvasásba.
Ez tipikusan olyan könyv, amit az ember nemcsak szimplán elolvas, hanem állandóan forgat (kivéve ha már kívülről fújja :D)!
Megfelelő íróeszköz híján, én egy egyszerű töltőtollal kezdtem bele a gyakorlásba, de a célnak ez is tökéletesen megfelelt.
Nagyon hasznos nemcsak kezdőknek, hanem a profiknak is, hiszen rengeteg ötletet, inspirációt adnak a szerzők, amit érdemes kipróbálni, vagy saját ízlésünkre alakítani.
Alig várom, hogy beszerezzek egy saját példányt, addig is igyekszem nem elfelejteni a tanultakat. :-)

szonja08760

Szuper könyv!
Érthetően egyszerűen magyarázza el az alapokat, jó papírral dolgoztak, amin nem üt át a festék és a filctoll.
Én nagyon jól szórakozok vele miközben a művészet egy új ágával ismerkedek. Plusz pont jár azért is, hogy a könyv végén kreatív felhasználási ötleteket találunk, ahol az eddig tanultakat felhasználhatjuk pl. névkártya, dekoráció.
Bővebben: