Régészeti ​kalandozások 3 csillagozás

Gábori Miklós: Régészeti kalandozások

E könyv műfaját nem könnyű meghatározni. Átmenet az útleírás és a régészeti ismeretterjesztés között. Úti kalandok és tudományos kutatómunka élményszerű leírása. Szerzője neves archeológus, aki olyan helyre vezet el, melyet az olvasó és utazó közönség előtt többnyire ismeretlen.

Eredeti megjelenés éve: 1969

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1969
386 oldal

Bla IP>!
Gábori Miklós: Régészeti kalandozások

Gábori Miklós kedvenc régészeti íróm. Oly élvezetesen szól szakmai útjainak tapasztalatairól, hogy öröm olvasni. Virtuálisan vele jártam végig Mongólia, Kína paleolitikus lelőhelyeit, polcomon valamennyi megjelent könyve ott sorakozik, őrzöm munkássága emlékét. Arról nem is beszélve, hogy időnként oly természetes emberi reakciói vannak a tapasztaltakra, amelyek ma is aktuálisak (https://moly.hu/idezetek/1244380), bár ő a könyvet a ’60-as években írta. Érdekes volt olvasni pl. újra Csapó György után a Vasa hajóról…Ajánlom!

emokemoke>!
Gábori Miklós: Régészeti kalandozások

A könyv első harmada annyira lekötött hogy alig tudtam letenni. Mongólia amúgy is mindig vonzott és Gábori Miklós élvezetesen ír az országról az emberekről az állatokról és nem utolsó sorban a régészetről. Francia országi leírásában olyan helyekről mesélt ahol én is jártam de persze itt is rengeteg újdonságot olvastam. A többi fejezet valahogy laposabbnak tünt számomra viszont örültem hogy végre egy akkoriban kötelező politikai propaganda mentes Világjárók kötetre bukkantam.

Laohu>!

Amikor D. Black amerikai kutató 1927-ben a Sinanthropus pekiensis hátsó őrlőfogát megtalálta, első dolga volt, hogy a szenzációs ősemberleletet a nyugati szakembereknek bemutassa. Zavaros idők voltak Kínában, félt, hogy útközben a kis fognak lába kél. Egy ékszerésszel arany amulettet csináltatott az óraláncára, abban helyezte el a fogat. Így indult el a pekingi ősember, hogy bemutatkozzon a tudomány világnak.

Bla IP>!

Dolgoztak, szenvedtek, elviselték a hideget, a sötétséget, és most a sok bankház parasztok, munkások vagyonát őrzi. Valamit azonban kifelejtettem: mitől lett gazdag Svédország? Százötven év békéből.

Laohu>!

A kínai lakásokba, bejutni szinte lehetetlen volt, az Ég Templomától pedig éppen eltiltották a külföldieket, mert az angol követség tagjai krikettmeccseket rendeztek a körülötte levő kertben.