Mai magyar elbeszélők 2 csillagozás

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.
A művek szerzői: Szabó Pál, Déry Tibor, Illés Béla, Lengyel József, Veres Péter, Németh László, Illés Endre, Illyés Gyula, Goda Gábor, Darvas József, Örkény István, Cseres Tibor, Mesterházi Lajos, Vészi Endre, Dobozy Imre, Mándy Iván, Karinthy Ferenc, Fejes Endre, Sánta Ferenc, Kamondy László, Galambos Lajos, Galgóczi Erzsébet, Szabó István, Szakonyi Károly, Csurka István, Moldova György
Enciklopédia 28
Szereplők népszerűség szerint
Helyszínek népszerűség szerint
Kálvin tér, Budapest · Trevi-kút · Hősök tere
Várólistára tette 2

Kiemelt értékelések


Amik nekem személy szerint tetszettek:
– Németh László: HORVÁTHNÉ MEGHAL (Nem tudom, de az a benyomásom, Németh Lászlónál mindig meghal valaki! Haha… Amiket eddig olvastam tőle…)
– Illés Endre: SZIGORLAT (Orvosképzés. Remek kis novella.)
– Örkény István: EGYPERCES NOVELLÁK (Mikor írt Örkény rosszat?)
– Karinthy Ferenc: BARACKLEKVÁR (Nagyon élvezetes/szomorkás volt kicsit bepillantani a Karinthy család életébe. Róza néni döntését is tökéletesen meg tudom érteni.)
– Galgóczi Erzsébet: MÍNUSZ (Vidéki család, szegénység, emberi-családi viszonyok érzékletes leírása.)
– Moldova György: ARRIVEDERCI, BUDAPEST (Örkény mellett a másik író, aki szatirikus humorát csillogtatja.)
Népszerű idézetek




Manapság szidni szokás a fiatalokat, hogy közönyösek és érzéketlenek, de én ebből csak annyit vettem észre, hogy majdnem mindnyájan türelmetlenek.
157. oldal, Örkény István: Egyperces novellák - A törzsvendég (Szépirodalmi, 1971)




– Ez itt a Fontana di Trévi, papa, a Trévi kút – mondta Benedetto Glavina. Az öreg Glavina Alajos, aki Budapestről jött látogatóba a fiához, körülnézett.
– Csupa félcédulás, fiam, szórják a pénzt a vízbe.
342. oldal, Moldova György: Arrivederci, Budapest! (Szépirodalmi, 1971)




A pálinka az anyjáé, ő gyűjtötte egész ősszel a szilvát, az ő pénzén főzték ki pálinkának, a két demizsont ő őrzi a szekrényben, s a szekrény kulcsát piros madzagon a nyakában hordja, mint egy skapulárét. Nézi, hogy tegnap reggel óta valóban elfogyott egy liter pálinka, mehet újra megtölteni az üveget – de nem sajnálja, inkább bizony elégedettséget érez. Elismerést. A fene egye meg – gondolná, ha utánajárna, mit gondol –, ezek a rohadt férfiak mennyit tudnak inni!
284. oldal, Galgóczi Erzsébet: Mínusz (Szépirodalmi, 1971)




A Heves megyei B. községben előkerült egy ember (Rakasza Károly árokásó), aki 1640. augusztus 7-én, amikor kellett volna, elfelejtett meghalni. Máskülönben is szórakozott volt, így például sose tudta, ki a király, jobban mondva, 1655-től egészen máig abban a hitben élt, hogy I. Lipót az uralkodó.
Így történt, hogy egyszerűen megfeledkezett súlyos bélcsavarodásáról. Csak ásta az árkot, s eközben észre se vette, milyen fájdalmak gyötrik, elfelejtette, mije fáj, majd a betegség neve s végül az egész betegség kiment a fejéből. Több mint 400 éve egészséges, mint a makk.
154. oldal, Örkény István: Egyperces novellák - Új közmondás (Szépirodalmi, 1971)




[…] Milyen magányos lehetett egész életében – talán úgy, hogy nem is tudott róla –, mert az önző emberek mindig magányosak. Ki tudják zsarolni mások szolgálatát és még a gyengédségét is – de a szeretetét senkinek. Ideig-óráig a szeretetet is, de csak annyi időre, míg le nem leplezik magukat. S ez az idő mindig nagyon rövid. Mert önzetlennek mutatni magukat mindig erőfeszítésükbe kerül, az erőfeszítést pedig nem szeretik. Semmitől nem félnek annyira, mint az erőfeszítéstől.
299. oldal, Galgóczi Erzsébet: Mínusz (Szépirodalmi, 1971)
Említett könyvek
Hasonló könyvek címkék alapján
- Tar Sándor: A 6714-es személy 93% ·
Összehasonlítás - Kőrössi P. József (szerk.): A könyvember 89% ·
Összehasonlítás - Móra Ferenc: Szeptemberi emlék ·
Összehasonlítás - Kuczka Péter (szerk.): Ötvenedik 88% ·
Összehasonlítás - Kardos György (szerk.): Körkép 83 ·
Összehasonlítás - Hunyadi Csaba Zsolt (szerk.): Májusfának levelei ·
Összehasonlítás - Baranyi Ferenc (szerk.): Aranyasszony ·
Összehasonlítás - Háy János – D. Szabó Mária (szerk.): Ákombák tanár úr ·
Összehasonlítás - Domokos János (szerk.): Huszadik századi dekameron I–II. ·
Összehasonlítás - Fábián Zoltán – Dér Endre – Tóth Lajos – Szabó Pál – Csák Gyula – Csoór István – Timár Máté – Bertalan Ágnes – Gerő János: Dajkáló táj ·
Összehasonlítás