Vacsora ​a Hotel Germániában 1 csillagozás

Gábor Andor: Vacsora a Hotel Germániában

Gábor ​Andor a novellában is hű maradt ahhoz az irodalmi elvhez, mely jóformán minden írását a társadalmi élet és a történelem konkrét eseményeivel hozta összefüggésbe. Az életmű kitűnő elemzője, Diószegi András így ír a novellista Gábor Andor indulásáról és kibontakozásáról: „Mint ahogy költészetében, prózai munkásságban is van néhány figyelemre méltó dokumentuma 1905 körüli politikai radikalizmusának. Fegyelmezetten komponál, oroszosan sötéten látó novelláiban élesen körvonalaz szociális problémákat, és plasztikusan jellemez egyszerű, nyomorúságos körülmények között élő embereket… A háború éveiben írt novelláiban szentimentalizmustól ment, tiszta hangot üt meg. Az emigrációban Gábor Andor megteremti a realista novellának egy sajátságos, korszerű változatát, melynek leginkább reprezentáns darabjai A számla és a Vacsora a Hotel Germániában. Ezekben az író – elsők között az európai irodalomban – a fasizmus dehumanizáló hatását leplezi le. Pontos, aprólékosan dokumentált tényanyagot… (tovább)

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kiskönyvtár Szépirodalmi

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1974
314 oldal · ISBN: 9631501965

Várólistára tette 3


Kiemelt értékelések

dapi>!
Gábor Andor: Vacsora a Hotel Germániában

Aki nem olvas fülszöveget, azt olykor meglepetések érik. A cím alapján készültem egy nyugtalanító álmokat távol tartó kikapcsolódásra. Nos, ez a lehető legtávolabbra került olvasás közben. Letenni alig tudtam, s minduntalan fennakadtam a művek megírásának időpontján (ez velem elég gyakran előfordul). Lehetett volna még kutakodni, ezt későbbre hagyom, miután olvasok még Gábor Andortól. Annyi bizonyos, hogy a könyvben szereplő novellák többségét emigrációban írta (Ausztriában, ahonnét kiutasították, Párizsban, ahonnét kitoloncolták), leginkább Berlinben, ahonnét 1933-ban – Hitler hatalomra jutását követően – Moszkvába távozott. Ahhoz képest, hogy az 1910-es években kabarészerzőként mutatkozott be, vígjátékokat írt (a Dollárpapa is az ő műve), majd hazatérését követően a Ludas Matyi szerkesztését is elvállalta (sőt a nevét is tőle kapta az újság), ezek a háborúk árnyékában keletkezett novellák egészen mások. Majd két évtizeddel halála után jelent meg ez a kötet, nem tudom melyik olvasóközönségnek szánta, Lányi Viktor, Réz Ádám szerepel fordítóként több novellánál is. Tényeken alapul, tökéletesen tájékozott azokkal az eseményekkel kapcsolatban, amik elől messzire távozott. Már megmutatja a fasizmust, a fasizmusban nevelődött ember elferdült személyiségét, a diktatúrát, a börtönöket, a rendőrségi módszereket, s a koncentrációs táborok is megjelennek a maguk valóságában, de pszichológiai háttérképpel. Hogy ne legyen ennyire sötét, fel-felvillantja azokat az embereket, akik emberek tudtak maradni, jelzés csak, hogy többen vannak, a mozgalmat, amihez tartoznak, sejteti.
Érdekességképpen: 1957 körül, az MTV indulása után az egyik legsikeresebb bemutató volt a tévére alkalmazott Vacsora a Hotel Germániában című dráma, amit Mihályfi Imre rendezett, a két főszereplő Inke László, Benkó Gyula volt.


Népszerű idézetek

dapi>!

Őszintén szólva, megtizedelték a zászlóaljat, negyvenkét halottunk volt, és sebesültünk alig, mert az oroszok nem pásztázva lőnek általjában, hanem célozva, egyes emberre, különösen kiszedegetve a tiszteket, mint mazsolát a kalácsból.

294. oldal, Vacsora a Hotel Germániában (Szépirodalmi, 1974)


Hasonló könyvek címkék alapján

Örkény István: Egypercesek
Örkény István: Válogatott egyperces novellák
Gárdonyi Géza: Ida regénye / Szerelmi történetek
Móricz Zsigmond: Tyúkleves
Ady Endre: Az én hadseregem
Babits Mihály: Babits Mihály válogatott művei I-II.
Kosztolányi Dezső: Horoszkóp
Babits Mihály: Tímár Virgil fia / Halálfiai / Válogatott novellák
Krúdy Gyula: Pókhálós palackok
Mikszáth Kálmán: Lovagok, hóhérok, szeretők