Ms. ​Marvel 1. – No Normal (Ms. Marvel (vol. 3-4.) 1.) 20 csillagozás

G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Marvel Comics presents the all-new Ms. Marvel, the groundbreaking heroine that has become an international sensation! Kamala Khan is an ordinary girl from Jersey City – until she is suddenly empowered with extraordinary gifts. But who truly is the all-new Ms. Marvel? Teenager? Muslim? Inhuman? Find out as she takes the Marvel Universe by storm! As Kamala discovers the dangers of her newfound powers, she unlocks a secret behind them as well. Is Kamala ready to wield these immense new gifts? Or will the weight of the legacy before her be too much to handle? Kamala has no idea either. But she's comin' for you, New York! It's history in the making from acclaimed writer G. Willow Wilson (Air, Cairo) and beloved artist Adrian Alphona (Runaways)!

Marvel, 2019
ASIN: B07WC32WQ1 · Felolvasta: Shanta Parasuraman
Marvel, 2014
120 oldal · Illusztrálta: Adrian Alphona
Marvel, New York, 2014
120 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780785190219 · Illusztrálta: Adrian Alphona, Jacob Wyatt

FélszipókásŐsmoly P>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Wow, ez jó volt! Sokkal több, mint amire számítottam. :)

Kamala Khan, egy pakisztáni származású, Jersey Cityben élő muszlim család különc leánya, aki Avengers fanfictiont ír, egyszer csak maga is természetfölötti képességekre tesz szert egy különös, ködös éjszaka során. Az időközben már Marvel Kapitányként működő Ms Marvel régi jelmezébe képzeli magát és meglepetésére ez valóban megjelenik, majd rájön, hogy akaratlagosan képes méretet változtatni, akár csak egy-egy testrészénél is. Bár az ábrázolás néhol a Nimona alakjait idézi, remekül tükrözi a történet sokszor abszurd hangulatát. Nagy szerepet kap a főszereplő muszlim háttere, a szüleivel való viszonya, van mecsetes jelenet, urdu nyelvű beszélgetés, étkezési szokásokra utalás is. Mindezt vicces, fiatalos, kedvesen geek módon előadva. Eredettörténet (minden klasszikus velejárójával – szuperképességekre ébredés, gyakorlás, jelmezkészítés, bonyodalmak, titkos személyazonosság és énkeresés), teljesen a 0-ról be lehet csatlakozni új olvasóknak. A kötet záró képsorain feltűnő ellenség spoiler is kíváncsivá tett a maga abszurditásával.

Hanna IP>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Nem vagyok a szuperhős-képregények nagy fogyasztója, de ez remek volt: árnyalt és nem szokványos karakter és családi háttér, jó sztori és klassz rajzok. Jöhet a többi, aztán már csak néhány év, és oda lehet adni a gyereknek, hogy Kamala legyen a kedvenc szuperhőse.

Zsoofia>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Marvel-kezdőknek jó első választás lehet.

A cselekmény céltudatos és egyenes, a főszereplő izgalmas (mind háttértörténetben, mind személyiségben), a színvilág remek, a mellékkarakterek pedig türelmesen várják, hogy több szerepet kapjanak (Bruno a szívem szottya). A család egyrészt nagyon átérezhető olyanoknak, akiket rövid pórázon tartottak a szüleik, másrészt talán egy picit sztereotíp, de ennek nem én vagyok a megmondója. Amivel akadt bajom, az az, hogy Kamala hogy kapta meg az erejét, az egy kicsit ködös volt (háhá, vicc).

Mesemondó IP>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Folyamatában olvastam annak idején, de jó volt most így még egyszer, egyben. Kamala Khan nagy port kavart első megjelenésekor; bár nem ő a Marvel első muszlim női szuperhőse, határozottan ő eddig a leghíresebb. És a legszerethetőbb (bár azért M továbbra is a szíven csücske). Ehhez hozzátesz a képregény látványvilága és vizuális stílusa, kicsit karikatúra-szerű, sokszínű képeivel, szárnyas plüss lajhárjaival (!!!), és kifejező arcaival. Kamala amerikai tinédzser, lökött családdal és tipikus haverokkal – az, hogy a lökött család történetese muszlim, csak annyiban játszik szerepet, hogy végre ilyen reprezentáció is rendelkezésre áll a Marvel-rajongó fiatalság számára (ideje volt). Ez az első kötet klasszikus „origin story”, van benne training montázs, meg ruhatervezés, meg képességekkel való kísérletezés – tehát nagyjából minden, ami egy jó kezdéshez kell. Plusz néhány poén a klasszikus Marvel hősök és klasszikus jelmezeik rovására… Marvel-kezdőknek külön szeretettel ajánlom.

nagydviktor>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Ha tizennégy lennék és lány (de akár csak tizennégy úgy simán) ez lenne a kedvenc képregényem, sőt: valószínűleg egy életre meghatározná a szeretetemet a műfaj felé. Vicces, bátor* reflektál a szuperhős klisékre (miniszoknyában, az éjjeli New Yorkban bizony fázik az ember), és tök jók a rajzai. Minden bizonnyal a célcsoport miatt, de a képregény így felnőtt fejjel elég didaktikus**, ugyanakkor az üzenetek simán megállják a helyüket. A képregényt elhalmozták díjakkal, s azt kell mondanom a megfelelő kontextusban*** értékelve az elismeréseket ez valahol érthető is. Ha lesz kiadó idehaza, aki felvállalja a Ms. Marvel fordítását simán odaadom bármilyen kamasznak, hagyj legyen ez a kedvenc képregénye.

*Az egyik legszexualizáltabb Marvel karakter, Ms. Marvel helyét egy tizenéves, pakisztáni származású, muzulmán, visszahúzódó és bizonytalan lány veszi át.
** spoiler
*** Az amerikai társadalomban dúló belső harc ("Hogyan ne térdeljünk le, mint társadalom és emésszük el magunkat, mint nemzet") egyik mellékes kulturális epizódjaként, ahol a nem konvecionális díszlet- és szereplőválasztás sokat nyom a latba.

CaptainV IP>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Nagyon kis kellemes, pihentető darab, bár én a darkosabb, cinikusabb dolgokat szeretem. Kiválóan hozza a bevándorlószülők gyerekeinek komplexusait, szorongásait, a származással kapcsolatos felemás érzéseket, valamint a szupererővel való bénázást és barátkozást. Egyszerű, amit úgy értek, hogy a megszokott, sablon epizódokon megyünk vele végig, de Kamala végig szimpatikus, a mellékszereplők jól festik fel a gimis hangulatot, és ami talán a legjobban sikerült benne, az a képek hangulata, különösen a helyszínek, hátterek guszták.
Annyira nem fogott meg, hogy folytassam, de fiatalabb korosztálynak kóstoló gyanánt biztos, hogy ajánlanám.

Lappantyú>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Valami aranyosra vágytam, és ez az elvárásom tökéletesen teljesült is. Az új Ms. Marvel a tökéletes ifjúsági irodalom, megvan benne minden, amit a műfajtól el lehet várni. Kamala Khan imádnivaló és nagyon #relatable főhős, aki pont annyira kínos és tini és nerd, hogy azonnal ráismerjek néhány évvel ezelőtti önmagamra. A mellékszereplőkben pont elég lélek van, hogy komikus sztereotíp figurákként is szerethetőek és hihetőek legyenek. A történet pörgős és leköt, a humor vicces, az üzenet pedig a célcsoport számára rendkívül fontos. Persze, mondhatnánk, hogy didaktikus, de én még nem olyan rég voltam tinédzser, emlékszem, mekkora reveláció volt, hogy én valamilyen vagyok és nem kell másmilyennek lennem.
A rajzok is szuperek, és a háttérben rengeteg elrejtett kis poén lapul, ami miatt érdemes az átlagosnál hosszabban nézegetni az oldalakat.
Amúgy kávéházi katolikusként nagyon könnyen tudtam azonosulni a muszlim szereplők vallásukból fakadó problémáival és konfliktusaival és Wilson értékrendjével (ez már a The Bird King című regényénél is így volt). Egy részem azt kívánja, bárcsak olvashattam volna a megjelenése idején, még tinédzserként, alighanem hatalmas szerelem lett volna. Azért nagyon nem szomorkodok, mert így is nagyon aranyos és, a csudába is, öregszem, nosztalgikus olvasmány volt.

Szilver>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

Ilyen szórakoztató képregényt még sosem olvastam. Az egészet átjárja a humor, a kaland és a "marveles' szuperhősös hangulat. Kamala egy szerethető, esendő karakter, aki nagyon nincs a helyzet magaslatán. A „főgonosz” bemutatása a végén nagyon tetszett, jót nevettem rajta.
Kíváncsi leszek hogyan tudják majd behozni a karaktert az MCU világába. Remélhetőleg megtartják ezt a humorfaktort, mert akkor végre nem Ant-Man lesz az egyedüli comedy karakter a szériában.

Sabinomi>!
G. Willow Wilson: Ms. Marvel 1. – No Normal

A Saga nem volt a legjobb képregény, nem nekem való. Ezért próbáltam olyat keresni, ami biztosan tetszeni fog. Imádom a Marvelt, és a csajos dolgok is az én asztalom. Ahogy elkezdtem olvasni, tudtam, hogy ez az, ami nekem való.

Kamala egy muszlim lány New Jerseyben, aki nem szereti a vallása kötöttségeit. Imádja a szuperhősöket, és szeretne ő is különleges lenni, de csak fanfictionjeiben lehet az. Egyik este elszökik egy buliba, ami után különleges képességei lesznek.

A sztorija nagyon tetszik. Mondjuk nem az első szuperhősös történet, mégis a tini, csajos köntösbe költöztetett történet megvett. Előtte nem néztem semmi hasonlót, most már a Runaways-hez tudnám hasonlítani.

A sorozat nagyon humoros, és nagyon tetszik a főszereplő is. Kamala egy kis közösség tagja, ami elég behatárolja őt. Egy igazi mai csaj, aki szeretné megtalálni magát egy olyan világban, ahol a muszlim közösség életvitelét nem nézik jó szemmel. Sőt, ő maga sem tudja ki ő. Próbálja megtalálni önmagát, ami egy ilyen változás hatására még nehezebb számára, főleg szigorú szülei mellett.

Nagyon tetszett a világ felépítés. Nem nagyon követtem, hogy a Marvelnek van-e másik képregénye, ami tini lányoknak szól, de ezt nagyon eltalálták. Az előbb említett muszlim kisebbségi kilétet nagyon jól ábrázolták, és ez nagyon tetszett. Imádtam azt is, ahogy Kamala próbált rájönni, hogy milyen képessége is van.

A humor nem csak Kamalától származik. Brunóval levő jeleneteiket nagyon szerettem. Igaz, kicsit klissés, de nekem nagyon tetszett, hogy ő lesz a segítője, és közben ő a titkos szerelme. Másik kedvenc karakter még Kamala bátyja. Sajnos, nem valami jó a névmemóriám :( . Nem is emlékszem, volt-e olyan jelenet, amiben benne volt, és nem nevettem jót rajta.

Számomra a Saga után ez a humoros történet kellett. A szövege nem nehéz, így jó kis nyelvgyakorlás, ezenfelül nagyon tetszett a történet is. A történet lassan építkezik, és minél jobban megismerjük a dolgokat. Én ajánlani tudom a történetet, bár nem tudom, hogy férfiaknak is tetszeni fog-e. Én biztosan végigolvasom.

FélszipókásŐsmoly P>!

Either eat the bacon or stick to your principles. Chow or chow not, there is no smell.

Lexi_009>!

Maybe putting on a costume doesn't make you brave.

Issue number 2

Lexi_009>!

Good is not a thing you are. It's a thing you do.

Issue number 5

Ms. Marvel (vol. 3-4.) sorozat · Összehasonlítás