Hit ​a középkor világában 1 csillagozás

G. R. Evans: Hit a középkor világában

Egyik-másik kora keresztény közösségben örökre kitaszították maguk közül azokat, akik a kereszténység felvétele után vétkeztek. Máshol a bűnbánók számára volt ugyan visszaút, de csak hosszú ideig tartó nyilvános penitencia után, amikor is a vétkezőknek jellegzetes ruhát kellett hordaniuk, és elkülönítették őket a gyülekezettől. A nyilvános bűnbánatot legtöbbször csak olyan súlyos bűnök esetén szabták ki, mint a gyilkosság, a paráznaság vagy a hitehagyás. A vétkes csak azután térhetett vissza a közösségbe, hogy a püspök feloldozta a bűne alól.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vallástörténet Scolar

Scolar, Budapest, 2003
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639193976 · Fordította: Nagy György

Kuszma>!
G. R. Evans: Hit a középkor világában

Az én hibám. Arra számítottam, hogy ez a kötet egyfajta mentális térképet ad a középkori ember vallásértelmezéséhez, bemutatja, hogyan gondolta és képzelte el a kor gyermeke mindazt, amit az egyházatyák a maguk magasztos magányában kiókumláltak. Igazából fogalmam sincs, honnan szedtem ezt az előfeltételezést – már azon túl, hogy nyilván ezt akartam beleolvasni a címbe. Ezzel szemben ez a könyv egy szimpla összefoglalása a kereszténység történetének a Római Birodalom bukásától nagyjából a reformációig mintegy 150 oldalon – és hát 150 oldal az finoman szólva is kevés egy ilyen sokrétű témához. Ebből fakad, hogy szinte semmit nem találtam benne, ami nagyon új vagy nagyon meglepő lett volna – úgyhogy ezt az értékelést most kénytelen vagyok arra kihegyezni, hogy nem nagyon tudok értékelést írni róla. (Nálam ez is min. 15-20 sor.) Három és fél csillagnál kevesebbet azért nem akarok adni rá, mert különben meg egy tisztességes vázlat azoknak, akik épp csak kicsit belekóstolnának a vallástörténetbe. Ráadásul nagyon szép kötet, igazán tetszetős képanyaggal: jó sok fényben fürdő angyal meg szent, valamint számos szenvedő Krisztus színarany háttérben – sokat elárul a korszak ellenállhatatlan vonzalmáról a nemesfémek iránt. Ezt amúgy megértem, Emma lányom is odavan a csillogó dolgokért. (Amiből viszont nem szeretnék messzemenő következtetéseket levonni a kor szellemisége, és egy 5 éves hölgy gondolkodásmódja között.)

Az írországi kelta keresztények a „karizmatikus” módszert választották. Törékeny hajóikon nekivágtak a tengernek, és kikötöttek ott, ahová a Szent Szellem partra vezette őket. Mindenkit megpróbáltak megtéríteni, aki csak az útjukba került.

Kapcsolódó szócikkek: Szent Szellem