Germánia 24 csillagozás

Az új világ fővárosa
G. L. Thompson: Germánia

Németország megnyerte a második világháborút, és létrejött az Urálig nyúló Nagynémet Birodalom. A történet az 1950-es években játszódik; a német polgárok elégedetten figyelik a Birodalom erejét fitogtató építkezéseket, élvezik a győzteseknek kijáró életet, miközben nem is sejtik a valóságot. Semmit sem tudnak a múlt borzalmairól, a meggyilkolt zsidókról, sem a Birodalomban zajló kíméletlen hatalmi harcokról. Siegfried Wolff, az egykori kommandós veszélyes feladatot kap: meg kell szabadulniuk mindenkitől, aki veszélyt jelent a Birodalomra. Mindezt a legnagyobb titokban. Bármi áron…

A szerző lebilincselő stílusban, valós történelmi dokumentumok felhasználásával építi fel a regény képzeletbeli világát, képtelenség ellenállni az általa kínált játéknak: mi lett volna, ha…

Qedrák P

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Lehet, hogy több magyarok által írt alternatív történelmi regényt kellene olvasnom? :)
Mert ahogy a nemrég a kezembe került Trenka Csaba által írt Egyenlítői Magyar Afrikában pozitívan csalódtam, úgy a Germánia is hangulatos regénynek bizonyult, Robert Harris: Führer-nap című regényének utánérzéseként.

Az alaphelyzet ugyanaz, a németek megnyerték a második világháborút, a Führer testi ereje viszont gyengül, az utódok már készen állnak az egymással lefolytandó hatalmi harcokra. Ebbe csöppen bele a főhős, Siegfried Wolff, aki de hogy pontosan kinek az akaratából, azt csak a legvégén tudjuk meg. Ez a fajta titokzatosság érdekes módon nem a regény elejére, hanem inkább a végére sűrűsödik össze, hogy aztán a szerző egyetlen mozdulattal oszlassa el őket.

A világépítés csillagos ötös, a győztes és virágzó diktatúra szellemisége hatja át, ahol az állampolgár alapvetően boldog életet élhet, annak ellenére, hogy a látótere horizontján azért jól körvonalazódnak az elnyomó rezsim sötét fellegei. Ennél közelebb azonban nem kerülünk ehhez a kérdéshez, nem történik meg az a katarzis, amikor valaki ráébred, hogy az ember ember általi elnyomásában valami nincs rendjén. Talán azért, mert a legsötétebb folt már „régen”, az események előtt tíz évvel megtörtént, és hirtelen senkinek sincs kedve fellebbenteni róla a fátylat.

Talán a karakterek jelentenek némi gyenge pontot a történetben, hiszen nehezen azonosulhatóak, és bár eleinte egy főhőssel indulunk, ő a végére elveszíti a nézőpontját.

Végezetül megjegyezném, hogy a magyar történelem behozása a képbe rendkívül diszkréten történik, pedig nehéz ellenállni a kísértésnek, hogy hazánkat az európai történelem középpontjának fogjuk fel. Az angliai meccs, vagy egy-két motívum felemlegetése azonban bőven elegendő Magyarországból, azt hiszem hogy a náci vezetők sem láttak belőlünk sokkal többet, hiába gondolnak egyesek mást.

Az új főváros, Germania Welthaupstadt leírása valahogy tükrözi a nácizmus iránti félelemmel vegyes csodálatunkat is. Mert míg a kommunizmus megvénült, összeaszott és megrohadt, addig a nácizmust ereje teljében taposták bele a történelmi eszmék temetőjébe, amelyre alaposan rászolgált. De a csodálat mégis velünk maradt, hiszen míg az öreg és kiszámítható járási párttitkárt egy fél disznóval meg lehetett vesztegetni, addig egy SS-tiszt képernyőn történő felbukkanásától egy kicsit mindenkiben megáll az ütő. Ezt az érzést akarta talán a regényben is emlegetett Albert Speer elérni, és bár a nácizmus vereséget szenvedett, azt hiszem, amint a Germánia is mutatja, a kulturális hatása még mindig velünk él.

pwz ISP

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Az alternatív történelem, annak is a 2. világháborút egy „kicsit” másként továbbgondoló változata úgy tűnik, elég népszerű hazánkban a magyar írók között is. Példaként most csak Trenka Csaba Gábor Egyenlítői Magyar Afrika-ját említem, de született még néhány könyv ebben a témában.
G. L. Thompson, vagyis Gráczer László Tamás elsőkönyves történelemtanár debütálása, vagyis ez a könyv is ezek közé tartozik. Az látszik, hogy a Welthauptstadt Germania a szerző szíve csücske, nagyon elmerült abban a témában, ami az új világ 2. vh utáni fővárosáról, a Hitler által megálmodott és Speernek köszönhetően megvalósított Berlin-Germániaról szólt.
Közben meg azt vettem észre, hogy a történet a „jó nácik” és a „rossz nácik” között bonyolódik. Az olvasónak (is) ezek között a határok között kell mozognia. Érdekes! Nem hittem volna, hogy lesz olyan könyv, amikor a jó nácik-nak? szurkolok! :)
Londoni 6:3-as beszúrás epic! :D

„Siegfried sem erőltette tovább. Leült a nappaliban egy kopott fotelbe, s míg Kammler a hálóban zörgött, vetett egy pillantást a Berliner Zeitung sportrovatára. Vezető hír: Anglia – Magyarország: három – hat a Wembley-ben! Csúnya blamázs… A magyarok valamit nagyon tudtak a focipályán. Érdekes lesz, ha a nagynémet válogatott összekerül velük a jövő évi világbajnokságon.”

Rudolf Höss, Auschwitz parancsnoka most is „adja magát”, mint Merle Mesterségem a halál-jában!
Olvasásra érdemes! :)

negoti

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

A Führer-nap után egy újabb 'Mi lett volna, ha…' 2. világháború (után) témájú történelmi regény és a Germánia, szerintem, a jobbak közé tartozik. A történet maga, a leírások nagyon jól sikerültek (például Rudolf Höss és Siegfried találkozása és a beszélgetés hátborzongató volt) , érdekes olvasmány. Nekem tetszett.

schummyka

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Egész másra számítottam.. (és most nem spoilerezem el azt, hogy miről NEM szól a könyv:) Direkt nem keresgéltem könyv olvasása előtt, hogy ki a szerző, de a kb. 4x is említett ilyen-olyan vonatkozású magyar mondatok után sejtettem, hogy ez egy álnéven írt magyar író könyve lesz. Összességében tetszett a könyv, akit érdekel a téma, simán el lehet olvasni.
Egyébként a könyv végén van egy „Könyvek, filmek, források, a Germánia-projektről” szóló ~7 oldal, ami nagyon érdekes és szerintem jól is tette az író, hogy ezt mellékelte, ezt elolvasva tovább lehet merülni a témában, akit érdekel..

SayanKimblee

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Összességében tetszett ez a mű. Remekül vezette le az író, hogy (szerinte) mi történt volna, ha Németország nyertes félként kerül ki a háborúból. Engem meggyőzött: sehol sem éreztem túlzónak az eseményeket, és Berlin világvárossá való alakítását is életszerűnek éreztem ebben a helyzetben. :) De a legéletszerűbb mozzanat, a történet mozgatórúgója nem más, mint a kialakult hatalmi harcok. A Führer betegeskedik, és – természetesen – többen is vágynak rá, hogy a helyébe léphessenek. Főhősünk, Siegfried Wolff feladata eltüntetni az útból nem kevesebb, mint hetven árulónak titulált személyt.

nyolcadikutas

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Az álnéven író magyar történész regénye biztos alapokon nyugszik. A „mi lett volna, ha…” kérdésre kapott irodalmi válaszok mindig izgalmasak. Ahogy haladtunk a történetben ficánkolt bennem egy gondolat, kívántam, bár csak ne jönne be a megérzésem. De bejött. A nagy titok egy sokszorosan lerángott csont lett, mely a kóbor kutyát is éhen pusztítaná. Ahogy rám telepedett az igazság, az érdeklődésem is lelohadt. Kár érte.

Nibela I

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Elvéreztem rajta, annyira mégsem indult érdekesen, hogy végigolvassam.

edka P

G. L. Thompson: Germánia Az új világ fővárosa

Tíz éves koromban szerettem bele a német nyelvbe, kultúrába, egyszerűen mindenbe, ami a némettel kapcsolatos. A történelmet utálom, ahogy van, a második világháború témája viszont érdekel, azon belül is inkább Németország, természetesen. :D
Voltak a könyvben olyan részek, amit rettenetesen untam és legszívesebben átugortam volna, de volt, amit nagyon izgalmasnak és érdekesnek találtam. A nevek és események memorizálásában egyértelműen sokat segített, mert így biztosan jobban megmarad, mintha bemagolnám a törikönyvből, mivel a suliban is ezt a témát boncolgatjuk.
Az unalmas részeket leszámítva is tetszett, a Német Birodalom gondolatától pedig átjár a borzongás. Jó volt!

Kapcsolódó szócikkek: Magyarország
zsebtigris P

Apró, de hasznos trükk, ha gyorsabb és pontosabb kiszolgálást akarsz: vedd fel az egyenruhádat!

zsebtigris P

Érezte, ahogy a koffein dolgozni kezd a szervezetében. Igazi erős ristretto. Lehet, hogy az olaszok csapnivaló katonák voltak, de náluk jobban senki sem tudott kávét főzni.

zsebtigris P

A baba érkezését négy hét múlva várták, de nem tudta, fiú lesz-e vagy lány – a Führer kis katonája vagy a Führer kis angyalkája.

virrasztó

Háborút nyerni persze könnyű; de békét – azt már sokkal nehezebb.

zsebtigris P

– (…) A mi kedves olasz barátaink – mosolyodott el cinkosan az Obertsgruppenführer. – Ha a háborúhoz nem is értenek, élni azért tudnak. La dolce vita!

Tündérke P

Zsidók elvétve sem akadtak Auschwitzban.

141. oldal, 5. fejezet

Tündérke P

Zsidómentes Európa: az igen.
Ezért kiirtani tizenkétmillió embert: azt már nem.
A németek ilyet nem tehettek.
Ahhoz túlságosan civilizáltak voltak.

142. oldal, 5. fejezet

virrasztó

– Nem szeretnek minket – jegyezte meg félhangosan a magánnyomozó lakásának ajtajában, inkább magának, mint Kammlernek.
– Nem azért vagyunk, hogy szeressenek minket – vont vállat a barátja Hoffmanntól elszedett kulcsokkal babrálva –, hanem, hogy féljenek tőlünk. A félelem teszi engedelmessé és boldoggá az állampolgárokat ebben a nagyszerű országban – tette hozzá vigyorogva, majd kitárta az ajtót. – Fáradj be!

schummyka

Heydrich volt az RSHA megteremtője és az SS egyik, ha nem a legzseniálisabb koponyája, akinek csak a hatalom számított, semmi más. Siegfried is ismerte a Himmler agyát Heydrichnek hívják szóviccet, mint ahogy nyílt titok volt az RSHA, és így az SD berkein belül, hogy az Oberstgruppenführer szédületes karrierjében nagy szerepet játszott a Heydrichhez fűződő barátság.

72. oldal (Kossuth, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Heinrich Himmler · Reinhard Heydrich