Brown ​atya botránya (Brown atya 5.) 35 csillagozás

G. K. Chesterton: Brown atya botránya G. K. Chesterton: Brown atya botránya G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Hosszú évekkel ezelőtt eltűnt a szemünk elől, de hamarosan visszatér Sherlock Holmes, Hercule Poirot vagy épp Miss Marple méltó társa, az első ránézésre ugyan kissé idétlennek és gyámoltalannak tűnő, valójában viszont rendkívül éles elméjű s az emberi lélek titkait mélyen ismerő angol pap, Brown atya, aki minden elé kerülő bűnügy kusza szálait kibogozza. Gilbert Keith Chesterton nem csak egy újabb magándetektívvel ajándékozta meg az irodalmat a jeles páter személyében: humoros és lebilincselő novellái felnőtten meglelt keresztény hitének, világlátásának és optimizmusának is tükrei.

Eredeti megjelenés éve: 1935

Új Ember, Budapest, 2008
272 oldal · ISBN: 9789639674707 · Fordította: Péter Ágnes
Móra, Budapest, 1991
172 oldal · ISBN: 9631167194 · Fordította: Péter Ágnes

csgabi P>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Volt ebben a tíz történetben jó is, rosszabb is, összességében kellemes kikapcsolódás volt, csak hát a felolvasót lehetett volna jobban megválasztani. Vagy azt gondolta a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, hogy a nem látók vagy gyengébben látók örüljenek, hogy felolvasnak nekik? Nem tudom, azt azonban igen, hogy amikor meghallottam Guy Faulkes nevét kimondani a felolvasó által, felállt a szőr a hátamon: Gui Féksz.

Na, de ha elvonatkoztatunk ettől, akkor kapunk tíz nem rossz történetet, ami kellemes kikapcsolódást jelenthet bárkinek. Brown atya jófej pap, azonban sokkal jobban kijön szerintem ez, ha a televíziós sorozatban látjuk őt.

Bla IP>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Chesterton füzetecskéjében Brown atya lép elénk. Nekem e bűnügyi történetek újak voltak, bár olvastam már a szerzőtől.
Az éles elméjű katolikus pap, aki sok éves gyóntatói tapasztalatából szinte páratlan képességgel éri tetten az emberi szívet megrontó gonoszt. Brown atya minden novellában egy-egy újabb bűnügyet old meg sajátos módszereit követve, és lépten-nyomon magára haragítva az ügyekben illetékes Valentine felügyelőt, aki hajlamos a kézenfekvő megoldásokat keresni, míg a derék tisztelendő képes a látszat mögé látni. Brown atya humorral és őszinte együttérzéssel keresi a bűnösöket, akikkel kapcsolatban a legfőbb célja nem a lebuktatásuk, hanem a jó útra térítésük. Szórakoztató olvasmány.

G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Kellemes(en rövid) kis könyvecske, pont jó volt két nagyon hosszú, nehezebb olvasmány „lazítására”.
A történetek között volt jobb és gyengébb, Brown atya néhol egészen jó fej volt, máshol kissé zavaros, bogaras öregúr. Néhol visszafejti a logikáját, hogyan jött rá a bűnügyre, néhol meg csak úgy kiböki a megoldást. De úgy összességében tetszett.
És ideje volt végre elolvasnom, nagyon régen ott várakozott a könyvespolcomon!

KNW I>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Oké kis sztorik, de nem szerettem, hogy eléggé nyúl-a-kalapból-kirántós. A könyv rejtélye volt az egyetlen, aminél éreztem azt, hogy megvan a szokásos gyanúsítotti kör és van min gondolkodni.

Biró_Krisztina>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Én azon emberek közé tartozom akik elöször filmben látták+szerették meg Brown atyát.
Most pedig hangoskönyv formájában tudtam csak megszerezni,de semmit nem vont le a 9 történetből ez a formátum.

anesz P>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Én előbb láttam a filmsorozatot, aztán olvastam ezeket a novellákat, kicsit más személyiséget mutat a kettő.
A hangsúly a jó emberismereten és a megfigyelőképességben rejlik. Az első amatőr detektív a krimiirodalomban, és abszolút emlékezetes. Minden olyan logikus a magyarázatnál. Nincs sok szereplő, mégis meglepőek a megoldások. Nagyon szórakoztató kis rejtvényfejtések.

alaurent P>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Brown atya az anti-detektív, semmit nem úgy csinál, ahogyan a nagy elődök/kortársak tették. Ő csak ül, néz, hallgat, és észrevesz minden apró disszonanciát, következetlenséget, hamis hangot, tétova mozdulatot. A hézagokat pedig az emberi lélek mélységes, megértő ismerete segít neki logikai úton kikövetkeztetni, jóval előbb, mint arra a környezetében bárki más rájöhetne. Ilyen egyszerű minden esete, semmi előítélet, csak a nyitott odafordulás mindenki felé, az elfogadó, megértő, szinte jelentéktelen kis pap, aki csak van. És mégis, az eset végére mindig megbizonyosodhatunk róla, ő briliáns elme, nincs előle menekvés.
Ezzel együtt nem könnyű olvasmány a könyv, tele túlontúl szenvtelen, érzelemmentes leírásokkal, magyarázatokkal, néha erkölcsi szónoklattal megspékelve. A krimi műfajának egy speciális ágát képezik ezek a történetek, ahol van helye a logikai utat mellőző intuíciónak, és a ki tudja, milyen okból felbukkanó véletlennek – nevezhetjük Isteni Gondviselésnek, hogy a címszereplőből induljunk ki.

Krumplicsku>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Az első két novella után majdnem letettem…. bár ebben az is benne van, hogy én még Dame Agathatól sem szeretek novellás könyvet olvasni, pedig őt nagyon csípem.
Az is benne volt aztán, hogy bár a sorozatot felvettem, és ezer éve parkol a HDD-n, eddig nem néztem meg, de gondoltam, na, most jól letesztelem Brown atyát olvasva. Magyarán egy olyasfajta -teljesen téves- várakozás- volt bennem, hogy na most aztán egy hatalmas egyéniségű nyomozóval fogok találkozni, de Brown atya nem Poirot vagy MIss Marple reverendába bújt kisöccse, hanem tényleg egy antinyomozó, a történetek meg időnként sokkal inkább hasonlatosak voltak egy logikai feladványhoz, amit valamikor réges régen táborokban meséltünk egymásnak, és meg kellett fejteni, mint valós kriminovellákhoz (sok nem derül ki pl. a szereplőkről, a leggyakrabban kapunk egy betekintő képet a gyilkosságot/helyzetet (hiszen még csak gyilkosság sem történik mindig) megelőzőekről, majd egy leírást a bűntett helyszínéről, majd némi beszélgetés után Brown atya elmondja a megoldást.
De elkalandoztam, mert onnan kezdtem, hogy majdnem letettem. De nem tettem le, mert valahogy megkedveltem Brown atyát. Egy szóval nem állítom, hogy nem lehet ennél izgalmasabb, kacifántosabb, jobban megírt kriminovellákkal elütni az időt, de ha valaki mégis belebotlik, és nincs jobb dolga, nem is fog azért rosszul szórakozni.

ChEebor >!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Nagyon jó kis novellák, érdekes stílusban és csattanós megoldásokkal.

smetalin>!
G. K. Chesterton: Brown atya botránya

Második könyvet olvastam Brown atyától, és még mindig szeretem. Igaz néha kicsit túl sok volt ost a körítés.

ppeva P>!

Nem volt gentleman a szó eredeti értelmében, ám egy tudós poros kifinomultsága lebegett körülötte; volt benne valami enyhén züllött, déclassé, mégis inkább könyvmolynak, mintsem bohémnak tetszett.

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
ppeva P>!

S amennyire ismerem, valóban van benne valami szelíden és majdnem pipogyán rendhagyó. Először is többen látták sört inni a Kék Oroszlán előtt. Azonkívül úgy hírlik, verset ír, ami a helybéliek szemében majdnem olyan, mintha vadorzó volna.

anesz P>!

Nincs még ember a földön, aki olyan jóízűen és huzamosan tudta volna élvezni a semmittevést.

Jesper_Olsen>!

Ha valakiből kivész a szeretet, a logikáját is többnyire elveszíti.

157.

Katherine_Grey>!

… és a legfurcsább az egészben, hogy bizonyos mértékig igaza is van – mondta Brown atya, s úgy pislogott a szemüvege felett Rockra, mint egy bagoly.

Kisanna>!

Brown atya éppen nem volt kalandvágyó kedvében. Nemrég belebetegedett a túlságos munkába, és mikor lábadozni kezdett Flambeau barátja elvitte egy kis jachtkirándulásra.

Jesper_Olsen>!

Nem vall nemes lélekre, ha Isten irántunk mutatott türelmét érvként fordítjuk ellene.

148.

Brown atya sorozat · Összehasonlítás