Mondókáskönyv ​1. (Mondókáskönyv 1.) 98 csillagozás

Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1. Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Gyermekkorom távolából bukkantak elő ezek a mondókák, szüleim emlékezete is felszínre hozott néhányat, sokat pedig kis barátaimtól tanultam.
Ezeket gyűjtöttem össze, színes képeket gondoltam ki köréjük.
Szeretettel nyújtom át nektek, gyerekek. Lapozgassátok, nézegessétek!
Kívánom, hogy kedvetek teljék benne, akkor is, ha már ismerős szavakra leltek és akkor is, ha csupán most ismerkedtek ezekkel a mondókákkal.

/Füzesi Zsuzsa/

Urbis, Budapest, 2010
ISBN: 9789639706743

pannik>!

Csodálatosan illusztrált könyv.
Füzesi Zsuzsa lenyűgöző mesevilága, hurkás, copfos, pufók, egészségtől kicsattanó gyermekábrázolásai, a legaranyosabb állatfigurák és a legszebb virág és természet rajzok óriási méretekben köszönnek ránk minden egyes oldalról. Annyira szépek a rajzok és olyan jól illeszkednek az adott oldal mondókájához, hogy öröm olvasni. Ugyanis minden oldalon van egy mondóka és egy teli oldalas rajz ami ehhez a mondókához készült.

A mondókák nagy részét ismerem gyerekkoromból, felcsendült a fejemben a hozzájuk tartozó dallam vagy ritmus, ahogy anno mondtuk az oviban, vagy apával vagy anyával. De olyan mondóka is van benne amit nagymamám mondogatott kicsi koromban és olvasás közben képszerűen jöttek a gyerekkori emlékek. Nagyon jó volt.
Ez egy nagyon aranyos könyv, igazán szép és tartalmas is.
Jó lenne a sorozat többi részét is elolvasni.

stippistop>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Ez az a könyv, amitől a 16 hónapos Marcinak viháncolós jókedve támad, ha meglátja. Be kell ülni mellé a mondókázós fotelba, mutat rám, mutat a könyvre és jó 20 percig ezt nézegetjük, olvassuk, énekeljük. Tele van gyerekveréssel ("utánam jött édesanyám pofon veregetni" stb) és nem is túl píszí az egész (Hájas Muki víz alatt), de ha ez kell, akkor ez kell, kreatívan átköltöm a gyermekbántalmazós részeket és mindenki boldog! ;)

Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Mondókás könyvet kerestem a boltban tegnap Sára unokám névnapjára. Egy egész sorozatot találtam, szépen sorban begyűjtöm majd őket. Az elsőben azonnal sok ismerőst találtam, lányaim kedvencei is közöttük vannak.
Szépek a rajzok, színesek, nagyok, kisebb gyerekeknek is érdekesek lehetnek. Nekem nagyon tetszett, remélem az újabb nemzedéknek is elnyeri a tetszését.

mandris>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Tengerecki Pál és Weöres Sándor gyerekversei mellett mostanában a mondókák kerülnek elő leggyakrabban reggelente/esténként, sőt, az utóbbi héten mintha a másik kettőt valamelyest maguk mögé is szorították volna. Jók ezek a mondókák, kiszámolók, és ráadásul sok énekelhető is. Fiaim nagyon szeretik. Jó néhány kedvencük is van már belőle. És szépek a képek is.

Nórcsy08>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Nem is értem, hogy eddig nekem miért nem jutott eszembe megvenni Füzesi Zsuzsa könyvét. Nagyon jópofa, aranyos mondókák voltak 100 oldalon keresztül és még mindig tudtunk valami újat tanulni. Vagy azért, mert egy teljesen új mondóka fogadott bennünket, vagy pedig azért, mert egy teljesen más változatát olvashattuk. A rajzok is nagyon kedvesek voltak, szoktuk őket önmagukban is nézegetni. Ahogy elnéztem, 5 kötetből áll a sorozat, hát kíváncsi vagyok, hogy az 5. részre milyen mondókák fognak jutni, ugyanis az összes részt tervezem beszerezni.

KBCsilla P>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Ahogyan ez a könyv is, Füzesi Zsuzsa minden kötete önmagában is egy gyöngysor egy-egy gyöngyszeme.
Először akkor volt a kezemben, amikor a két lányom megszületett, és az nem mostanában volt.
Azóta néha rá-ránézek, és mindig elmosolyodok, mert eszembe jutnak a lányaim, ahogyan próbálgatták mondogatni a mondókákat – milyen érdekes, hogy a mondóka attól mondóka, hogy mondogatjuk… –, miközben nézegették a szemet és szívet egyaránt melengető illusztrációkat.
mondhatnám, hogy sok a kedvenc, de az a helyes, hogy mindegyik kedvenc.
Ami pedig a legnagyobb öröm, hogy nem kizárólag nekem, hanem a gyerekeimnek is.
A nagylányomnak éppen most sikerült beszereznem egy saját példányt.

farkas_niki>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Nagy kedvencem volt gyerekként ez a könyv, kívülről tudtam mindegyik mondókát. A rajzokat különösen szerettem benne, némelyik a mai napig nagyon élénken megmaradt bennem. Jó volt ismét kézbe venni.

eeszter>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Engem mindig levesznek a lábamról az ilyen gazdagon illusztrált könyvek. A mondókákon néha viszont meglepődtem, 1-2 helyen nem úgy ismerem őket, ahogy F. Zs. írja, biztos más tájegységről származom :) Hatalmas köszönet a könyvért @ttiillyy amiért ránk hagyományoztad :)

Levacsics_Lívia_Adél>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

Öt csillag, nem is lehet más, mert talán ez a könyv volt az első, már jóval egyéves korom előtt rabul ejtett.
Tegnap olvastam a második részt, ami csalódás volt, jól elmékeztem, hogy ez összehasonlíthatatlanul jobb. Azonban itt is akad pár olyan mondóka, ahol szerintem van ismertebb és ritmikailag is jobb verzió. :)

Gyöngyi69>!
Füzesi Zsuzsa (szerk.): Mondókáskönyv 1.

A gyerekeimnek a kedvenc mondókáskönyve volt, kívülről fújták az összes verset, elég volt a rajzot meglátniuk. Annnyira büszke voltam Rájuk! :)

Gyerekek, gyerekek,
szeretik a perecet,
sósat, sósat,
jó ropogósat!
Aki vesz, annak lesz,
aki nem vesz, éhes lesz!

tataijucc>!

jól elverte kis Bencét.

Fáj a kutyámnak a lába,
megütötte a szalmába.
Ördög vigye a szalmáját,
miért bántotta kutyám lábát!

Gólya, gólya, gilice,
mitől véres a lábad?
Török gyerek megvágta,
magyar gyerek gyógyítja,
síppal, dobbal, nádi hegedűvel.

Tente, baba, tente,

Cini, cini, kisegér.
Minden lyukba belefér.

61. oldal (Pannon, 1993)

Egy – megérett a meggy.
Kettő – csipkebokor vessző.
Három – te leszel a párom.
Négy – bíz oda nem mégy.
Öt – megérett a tök.
Hat – hasad a pad.
Hét – dörög az ég.
Nyolc – üres a polc.
Kilenc – kis Ferenc.
Tíz – tiszta víz.
Ha nem tiszta, vidd vissza,
majd a szamár, megissza!

70. oldal (Pannon, 1993)

Egyedem, begyedem, tengertánc,
Hajdú sógor, mit kívánsz?
Nem kívánok egyebet,
csak egy falat kenyeret.