Spirál 24 csillagozás

Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

Amit a nyájas olvasó a kezében tart, egy képregény.
Mondhatnánk úgy is, hogy egy album: képregényalbum.
Két fiatal magyar alkotó albuma.

Magvető, Budapest, 2008

egy_ember
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

A Spirál kiváló képregény – lenne. Futaki Attila hátborzongató képi világot teremt, egy szürke, borongós Budapestet, és a szenvedés megdöbbentő, fekete-fehér képeit, néhány erős vörössel.
És, hogy miért csak kiváló lenne? Azért, mert az alkotók úgy gondolták, muszáj minden képkockához valami szöveget biggyeszteni – hát rosszul sikerült. Idegesítően közhelyes mondatok sorjáznak az oldalakon, és ez kissé elrontja az élvezetet.
5 csillag járna a rajzokért, de hát szöveg is van hozzá…

Carmilla
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

Nyomasztó. Mintha egy paranoid skizofrén szürke szemüvegén át szemlélnénk végig az eseményeket. Beszűkült, bizarr, hallucinációkkal átszőtt világ.

schummyka
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

@egy_ember értékelésével szóról szóra….
Csak annyival egészíteném ki, hogy ne a megszokott kis méretű képregényt képzeljük el, ez egy „vaskos” ~A4 méretű komolyabb darab. Nagyon tetszettek a rajzok /már-már festmények/, de a szövegbuborékok néha tényleg elég furák voltak. Ezért csak a 4* tőlem.
(ja és még 1 apró negatívum – a könyv gerincén nincs semmi felirat, pedig méretéből adódóan bőven elfért volna a címe…de így csak egy nagy fekete könyv a polcon)

Vaszilij
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

Amikor először olvastam – már ha lehet ezt a kifejezést használni egy képregény esetében – eléggé megdöbbentő és felkavaró volt számomra. A művészi igényességgel kivitelezett rajzok, a bizarr, felkavaró történet egyfajta ellentétként jelentek meg számomra a szuperhős-képregényekkel szemben, egyben igazolták, hogy a képregény nem feltétlenül gyerekeknek való műfaj.

A második olvasás sajnos észrevetette velem a Spirál hiányosságait is. A képi megvalósítás most is teljes mértékben élvezhető, ugyanakkor a történet kissé elnagyolt, öncélúan filozofálgató, és szerintem nem kellőképpen megalapozott, valahogy nem áll össze egy egységes egésszé. Persze lehet, hogy ez cél is volt, elgondolkodtatni az olvasót, hogy maga fedezzen fel valamiféle magasabb rendű mondanivalót, de ahogy öregszem, egyre kevésbé szeretem az ilyen megoldásokat. Persze nem szájbarágós sztorit akarok, de nem is én szeretném elvégezni az író helyett a munkát. A vége persze ad egyfajta magyarázatot, értelmet nyer a Spirál cím is, mégis, a köztes részek valahogy döcögősre sikerültek szerintem.

Mégis ajánlom ezt a képregényt mindazoknak, akik szívesen adnának egy esélyt a képregényeknek, de taszítja őket az alsóneműt a ruhán kívül viselő kigyúrt férfiak és a kizárólag fürdőruhában parádézó nők látványa.

kulturzaj
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

Gyönyörűen rajzolt képregény, sok az olyan panel, ahol már-már fényképszerű realisztikussággal vannak ábrázolva az események, nagyon egységes, jól megragadható hangulata és világa van. Ez a jó benne.
A szöveg megfogalmazása és funkciója gyakran érthetetlen volt számomra. Vagy nem volt összhangban a kép és a szöveg, vagy egyszerűen fölösleges volt odabiggyeszteni egy lelki ömlengést a főszereplő belső vívódásairól. A történet maga is elég zavaros volt nekem. Igazából jobb lett volna, ha egyáltalán nincs is szöveg.
De amúgy tényleg szép. Ha olvasni nem is, nézegetni még biztosan fogom.

Allen_Ark
Futaki Attila – Nikolényi Gergely: Spirál

Képregény, felnőtteknek. Művészi igényesség, kétértelmű, sokértelmű történet. Megkapóan jó és élvezhető. Mintha Lynch forgatókönyv helyett rajzolt volna. Egy férfi, akit elkap a féltékenység és kivégzi a lányt. Joggal? Okkal? Vagy éppen a féltékenység játszik vele? Bolonddá tette a féltékenység? Vagy féltékeny, mert bolond? Megcsalták? Kötött-e szövetséget az ördöggel? Izgalmas.