Szívek ​a hínárban 1 csillagozás

Füst Milán: Szívek a hínárban

Füst Milán kevéssé ismert kisregényét veheti kézbe az Öregbetűs Könyvek sorozat olvasója. A 18. századi Krakkóban játszódó, a művészlét gondjait, küzdelmeit is bemutató tragikus, szerelmi történetet a szerző sajátos írásmódját megőrizve adjuk közre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Öregbetűs könyvek Fekete Sas

Fekete Sas, Budapest, 2009

Amapola P>!

Az éjjeli őr is épp akkor énekelte kinn az úton s talán épp az ablak alatt éjszakai dalát:
Ti urak az éjszaka fordúl,
Már sötétebb szakába lép
És nemsokára itt az éjközép.
Értsetek hát szót: elég a borbúl,
A fakó holdszelet
Már ott libeg a malom-híd felett.

Amapola P>!

Részeg voltam én barátom, a szerelemtől is, meg a bortól is. S most megmondod-e nekem, minek örűltem én annyira? Nem először voltam részeg, meg szeretőm is volt éppen elég, nyavalyogtam is velük éppen eleget és mégis, látod, egy pár rongy kis órát én is kihalásztam akkor magamak e kutyavilágban olyat, hogy azt hittem: minden az enyém, ami kell, amit a szívem, szemem valaha is megkívánt. Megöleltem volna még a csillagos egeket is …

Amapola P>!

Mit kellene tennem? Öljem meg magam? Mert csak valami katasztrófa intézhetné el azt, amit az ember nem tud elintézni, – gondoltam némely pillanatomban. S nem tagadom, néha még kívántam is ezt a katasztrófátát, valamit, ami rákényszerítse az embert, hogy mégiscsak változtasson azon, amin változtatni addig nem tudott.