Napló ​I-II. 4 csillagozás

Füst Milán: Napló I-II. Füst Milán: Napló I-II.

Negyven esztendőn keresztül írta naplóját Füst Milán. Esténként, éjszakánként újra meg újra megkísérelte szavakba önteni az átélt, látott, észlelt jelenségek, élmények lényegét. Megdöbbentő és elkápráztató az a tudás, bölcsesség, ami e naplóból elénk tárul.

Magvető, Budapest, 1976

Aigi P
Füst Milán: Napló I-II.

Amikor minden sok lesz. Amikor félredobom a szépirodalmat és azzal a lendülettel ráhajítom a zsánert is. Amikor nem bírom elviselni a betűk látványát és megfogadom, hogy most aztán tényleg csak a testedzésnek, és annak következményeként az élet fizikai örömeinek, fogom szentelni magam, akkor valahogy mindig újra a kezembe kerül. Felütöm tetszőleges oldalon és…
Kezd gyanússá válni. Úgy hiszem, magától mászik fel mindig az éjjeli szekrényre. Valószínűleg attól is olyan rongyos.

Bazslázs

Mindennap újra megszerezned az egyensúlyodat, úgy látszik, ez a dolgod. S lehet, hogy a többinek is, mindennek, ami van s a kozmikus világoknak úgyszintén.

316. oldal (2.kötet)

Bazslázs

Mindig a fejlődő, a fejlődésre képes érdekel minket – az mindig kevésbé, ami már véglegesen valamilyen, lezárt formájú.

Bazslázs

Ha a naplómat írom: – ez az én imám. – Ha leírom a dolgokat, megkönnyebbülök tőlük, elintézem őket, nem kínoznak tovább.

Bazslázs

Minden perc, melyet mással kell töltenem, mint gondolkodással, vagy írással, – olyan, mint a tőlem elrablott idő; – innen a határtalan vágy nyugalomra, – a folytonos rosszullét, ideges düh, ha az élet „realitásai” zavarnak. S innen a mániákus tevékenységi rohamok: mindent elvégezni hamar és jól – s aztán menekülni a csend felé!