Ez ​mind én voltam egykor 26 csillagozás

Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve
Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Füst Milán: Ez mind én voltam egykor

E ​könyvet itt – mely szépségben s humorban fürdetett példázatfüzérével az Ezeregyéjszaka fűszeres meséit idézi – Hábi Szádi, a bölcs, öreg mágus mondja el fiának, Tahtúrnak, hogy annak lelke és szelleme kinyíljék a világ rejtelmes, felmérhetetlen gazdagságára; s hogy gondolatainak kegyetlen igazságával és szívének gyöngéd jóságával figyelmeztesse ama tudnivalókra, melyek szükségesek azok számára, akik élni és gondolkozni akarnak a világban, ahol „szebbnek ítéltetett a tört szem, mint a ragyogó”. Vagyis hogy Füst Milán filozófiai naplója ez a két összefüggő, ebben a könyvben egyszerre megjelenő mű. A Hábi Szádi küzdelmeinek könyve Füst Milán sokszor terhes, sokszor gyötrelmes életének „gondolati eredménye”. S hogy nem csupán a gondolkozás kényszerére és örökös újrakezdésére nevel, de meg is örvendezteti az olvasót, az bizonyos, mert filozófiáját, komoly etikáját csodás-kedvességű „ezer és egy” meséjébe, történetébe rejtette. S mégis, hogy talán megrendülés fog el mindenekfelett –… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Füst Milán életmű, Harminc Év

Fekete Sas, 2013
Fekete Sas, Budapest, 2001
438 oldal · ISBN: 9639352063
Magvető / Szépirodalmi, Budapest, 1977

Buddha · Mózes

Ez a harmadik Bibliám:
Mindig olvasni fogom.
Ebből a könyvből olvasni mindig kell. Illetve itt a molyon soha nem teszem a végére a klikket.
Annyira tömör, olyan igaz.
Hihetetlenül pontos.
Pszichológia, élet, szellem, ember…….

1001 éjszaka meséi stílusában van megírva.
Papok, keresztények, iszlamisták, buddhisták stb.-k beszélgetnek.
Meg olyan emberek aki az egyszerű életvitelt képviselik.
Csodálatos könyv.

Fő feladatom felhívni a figyelmet erre a regényre. Buzdítani mindenkit hogy olvassa el.
Olyan szellemi teljesítmény, amit nagyon kevés embernél vélek fölfedezni.
Dosztojevszkij, Thomas Mann, ……………………………

Tudom, annyi más, talán jobb könyvek is vannak a világon az emberkék könyvespolcán, (legyünk csak szerények), de ne felejtsük el ennek az embernek a műveit.
Nagyon kevesen kedvelik, vagy értik meg Őt igazán.
Én nagyon szeretem, ez Önmagában nem ér semmit, de, aki elolvassa, az azt mondja majd, istenem, miért nem olvastam el ezt azelőtt.
Ezt mondom Én, kíváncsi vagy?
Itt van tessék…………………

Rea P

Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve

Nem hallottam még erről a könyvről. Kizárólag @Verdi lelkesedése vitt bele, de már néhány oldal után láttam, hogy én is fogékony leszek rá:)Csak kicsit tömény egyszerre olvasni. Szerintem napi 40-50 oldal pont kielégítő.
438 oldalon keresztül az élet számos dilemmáját, kérdését érintő mesés példákkal alátámasztó történetek, majd ezek megvitatása többféle aspektusból. Szórakoztatva tanulságos. Minduntalan elfelejtem, hogy ez Füst Milán írása, annyira Ezeregyéjszaka meséi feeling. Hogy nem történtek meg valóban? Nem számít, mert hasonlóak bárkivel bármikor. Persze, hogy nem új dolgokat tudunk meg, de az ilyen összeszedett tanmeséket határozottan élvezetes olvasmánynak tartom. Nemegyszer felkuncogtam az igazságtartalmán. Hát, és jó sokszor tükröt tart saját emberi hibáink felidézésére is.
Csak pici ízelítő, hogy pl.milyen témák köré íródtak a mesék:
– lehet-e elvek szerint élni
– a szeretet elfogultságra kötelez vagy tárgyilagosságra.
– egyes dolgokban a szív döntsön
– az értelem behatása az indulatokra
– sérelmekhez ragaszkodni?
– a bűnös társat keres
– körülmények mérlegelése
– a gúny szívtelensége
– a viharok szükségessége
– a bosszúálló kielégültsége
– szigorúság vagy engedékenység
– a józan ész és az abszolút erkölcs
és még sok-sok lelki ínyencség…

Mikor becsuktam a könyvet az utolsó gondolatom, hogy bizony, bizony mennyire így van ez. és nem is nagyon működhet másképp..Arra azért nagyon kíváncsi lennék, hogy ha Füst Milánba ennyi bölcsesség szorult, mint ahogy most a könyv alapján gondolom, tudott-e élni vele boldog derűs életet .
Persze ötcsillagos:)

Kiss_Zsuzsa I

Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve

Olykor onnan jön a segítség, ahonnan az ember nem várja. Füst Milán gondolatai úgy épültek be a mindennapi életünkbe az elmúlt évtizedek – évszázad – alatt, hogy észre sem vettük. Más és más szerzőtől olvastuk mindig ugyanazt, másként megírva.

Hábi-Szádi történetei deklarálnak. Első ránézésre megkérdőjelezhetetlenül, kijelentő mondatokban, olykor párbeszédekben tárják elénk az olykor egyszerűnek látszó kérdésekre adott válaszok bonyolult gondolatmeneteit, ugyanakkor ösztönöznek arra, hogy egy-egy levezetés fölött mi is megálljunk egy pillanatra, elgondolkodjunk. A látszólagos megkérdőjelezhetetlenség ellenére már az előszóban megnyitja annak lehetőségét, hogy az olvasó saját nézetrendszerébe illesztve más következtetést vonjon le.

Nem tudom, meddig tart életemnek ez a szakasza, de amíg minden történetét fel nem dolgozom, úgy érzem, ez lesz az alfa és az omega, ahova visszatérhetek, ha összezuhanni látszik minden. :)

tgorsy

Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve

Igen. Ez az a könyv, ami bárhol, bármikor mond valamit.
Nem tudom ha 30 évvel ezelőtt olvasom mit írtam volna róla.
Most: mintha csak magam mondtam volna.

alaurent

Füst Milán: Ez mind én voltam egykor Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve

A könyv valóban hajaz az Ezeregyéjszaka történeteire, mégsem nem tudott megfogni. Többszöri nekifutásra sem találtam érdekesnek, vagy lebilincselőnek a történeteket, túlságosan sok volt benne a bölcsködés, az eszmefuttatás olyan dolgokról, amelyeket inkább éreztem szőrszálhasogatásnak, mint fontos problémák feletti elmélkedésnek. Ismét igazolódott, hogy nem mentem bölcsészkarra… Bocs.

thg

Az nincs egészen úgy…

… ez mind én voltam egykor.

A bűntudatról:

Az első bűn elkövetése után rendesen így szól magához a bűnös: – most már mindegy. – És elköveti a másodikat is.
Fontos szó ez. Első bűnét esetleg nagy lelki tusa után követte el, de a másodikhoz nagyon hozzásegíti ez a „most már mindegy”. Nem gondolkodik többé, elejti magát. Bénult lélekkel beleveti magát abba, ami már van, s ezzel elejét veszi minden további küzdelemnek, úgy, ahogy ez a szegény Fereniké is tette.
Továbbá: aki bűnösnek érzi magát és a bűnbe mindjobban belesüllyed, rendesen társat is keres a süllyedéshez, másokat is igyekszik magával rántani, mert ha más is elköveti ugyanazt, ez valamelyest mégiscsak mentesíti őt.

228. oldal (Magvető, Szépirodalmi, 1977)

VERDI

[…] embereket sohase szabad gyűlölni, csak a cselekedeteiket, csak azokat szabad.

121. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

Littlewood IP

Mondd jótevőm, szoktál-e délutánonként annak örülni, hogy nem vagy vak? Hát annak, hogy nem vagy sánta, béna, süket, vagy ótvaros? Úgye, hogy nem? Úgye, hogy eszedbe se jut ilyesmi? No látod, jótevőm. Tehát ebben is igaza volt Buddhának. Matematikailag kifejezve: csak a kín pozitív szám, csak azt érzed igazán valóságodnak. Az öröm meg negatív szám. De mi az a negatív szám? A fene tudja. Megfogni a negatív körtét nem tudom, eddig nem terjed a tudományom. De az örömöt sem. Ez a ritka vendég nem marad nálam, hiába marasztalom. De a kín igen. Mert azért kín az én életem is, ha elégedett vagyok is vele. Ebben is igaza volt tehát Buddhának.

VERDI

Minden szempontból helyesen cselekedni nem lehet.

587. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

VERDI

– Ami forog, forogni akar s ami nyugszik, nyugodni akar. A halottak tehát valószínűleg épp úgy ragaszkodnak halálukhoz, mint mi az életünkhöz(!)(?)

587. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

tgorsy

…nincsen sivárabb, agy-szárítóbb munkálkodás, mint mikor az ember állandóan okos.

p.:194 (Magvető,1977)

Boldogok azok, akik hisznek

89. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

VERDI

No de az ember rendesen jobb jövőt remél a gyerekei számára, mint amilyen saját múltja volt

102. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

VERDI

– Mért rontottad meg ezt a szüzet, te gonosz kópé, – rivallt rá a kádi egy megvádolt legényre.

– Tetszik tudni, ez úgy volt, – válaszolta a fiú, – a gonosz szellem azt súgta fülembe: – rontsd meg, rontsd meg, – a jó szellem pedig azt: – ne rontsd meg, ne rontsd meg, – s amíg ezek vitatkoztak, én megrontottam.

20-21. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.

VERDI

– Hallod-e egyetlen fiam. Én vagyok oka életednek. De nekem volt gyönyörűség gügyögésedet is hallanom. Te valóban nem kérted az életet tőlem, ez így igaz. Tehát nékem kell hálásabbnak lennem nálad, azért, hogy itt vagy, ezt követeli a meggondolás. És ez az első tétel.

– És mégis én vagyok kénytelen korholni téged, amiért elégedetlen vagy azzal, amit tőlem kaptál. Figyelj ide! Én nem vagyok felelős az egészért, én is áldozat vagyok: a szenvedélyeimé és érzelmeimé. És ez a második tétel.

12. oldal Magvető Kiadó 30 év sorozat 1977.