Funk Miklós (szerk.)

Lányok ​fényben és árnyékban 8 csillagozás

Funk Miklós (szerk.): Lányok fényben és árnyékban

Lányok fényben és árnyékban, szomorúan és vidáman, szerelmesen és magányosan – száz színben és fénytörésben jelennek meg az antológia lapjain. Sorsok, történetek, hangulatok, szituációk és életérzések formálódnak az elbeszélésekben, amelyeket Funk Miklós válogatott kortárs irodalmunk legjavából. A főhős valamennyiben fiatal lány, kisebbek és nagyobbak, körülöttük meg bennük zajlik az élet, az ő alakjukon, érzelmeiken keresztül kapnak távlatot az események, helyzetek – művészi erővel. A szép gyűjteményben a fiatal olvasók magukra ismerhetnek, de túl is láthatnak önmagukon.

A művek szerzői: Végh Antal, Deák Tamás, Thiery Árpád, Mándy Iván, Körmendy Zsuzsanna, Kolozsvári Grandpierre Emil, Szakonyi Károly, Bistey András, Raffai Sarolta, Balázs József, Cseres Tibor, Boldizsár Iván, Vidor Miklós, Fenákel Judit, Tatay Sándor, Szabó István, Palotai Boris, Galgóczi Erzsébet, Bihari Klára, Jókai Anna, Szabó Magda, Bertha Bulcsu, Szeberényi Lehel, Sánta Ferenc

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Csíkos könyvek

Móra, Budapest, 1987
310 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631153436 · Illusztrálta: Molnár Péter

AeS P
Funk Miklós (szerk.): Lányok fényben és árnyékban

Vegyes felvágott, vannak benne nagy kincsek, mint Szabó Magda, Bihari Klára, Sánta Ferenc vagy Mándy Iván, és vannak persze igazi szocialista remekművek is, amiket ma már nyilván kihagynánk. Nekem ahhoz kedvet csinált, amihez mindig szokott: hogy újraértékeljem a rendszerváltás előtti alkotókat más műveiken keresztül is. Időt sajnos nem csinált rá.

puma
Funk Miklós (szerk.): Lányok fényben és árnyékban

Akkor tetszett (kb 20 éve), de bele kéne olvasni ahhoz, hoy most értékelni tudjam.

hofburg
Funk Miklós (szerk.): Lányok fényben és árnyékban

Gyerekkorom egyik kedvenc kötete volt. Annyi érdekes történet szerepelt benne.

Gelso P
Funk Miklós (szerk.): Lányok fényben és árnyékban

amikor kamaszkoromban olvastam, nem nagyon kedveltem, pedig most beleolvasva a tartalomba, valószínű, hogy kedvelném….

Araragat

De a titok! Az igazi nagy titok az emberről. Hogy ki kit szeret meg! Mikor és miért? Ismered egy évig. Mindennap együtt vagytok, és olyan közömbös vagy vele, mint bárkivel. És egyszer mást is kezdesz érezni. Miért épp azt? Miért épp akkor? Te nem gondolkoztál még ilyesmiről? Van egy elméletem. (….)
Az a kiindulásom alapja, hogy nem tudunk az emberről úgyszólván semmit. De ha elhinnénk, hogy a legmagasabb rendű teremtmény különböző sugarak bocsát ki magából:
nem elektromosságot, azon túli sugarakat.Kimondottan fizikai értelemben. Mérhetők is lennének ezek, minőségileg és mennyiségileg is. A kibocsátott sugarakhoz érzékelő-, felfogókészülékek kellenek.
Minden ember által kibocsátott sugár abszolút egyedi. Ugyan így a felfogó készülék is. Miért nem szeretek én meg bárkit?
Miért nem szeretsz meg te bárkit?
Világos? Én ilyen dolgokkal szerettem volna foglalkozni! Ezt kutatni az emberben…
-És miért nem kutatod?
-Mert a kutatáshoz tudomány kell!
-És miért ne lehetne neked tudományod?
-Mert vak vagyok!
-Hát persze, minden tudós vak addig, amíg fel nem talál valamit. Egész biztos , úgy érzi magáról… A festő is, hidd el. Nézel,nézel és nem látsz semmit! Te meg nem is nézel néha, és mégis látsz!
-Én igen! Láttalak már akkor is, amikor még be sem jöttél a presszóba. És ha hiszed, ha nem, én már nagyon sokszor álmodtam veled! Furcsa most ezt végiggondolni. Álmodsz valakiről, és úgy tudod, hogy nem létezik. És aztán eléd áll…

Nem álltam eléd . Az asztalodhoz ültem.
-Igen, igen, odaültél. És szóról szóra olyan vagy, mint amilyennek megálmodtalak.

302.-303.-304. oldal Végh Antal imádság a vadlibákért

Araragat

-Te nem olvastál Dickenst?
-A Copperfield Dávidot végigbőgtem. Köd is van benne? A természetleírásokat csak átfutom.
Mondd már, fágyolos az ég, meg sarjad a fű! A történet a fontos… hogy izguljak…fájjon valakiért a szívem… a helyébe képzeljem magam, vagy téged képzeljelek a helyébe.
-És értem izgultál?
-Állatian.
A fiú megfogja a lány piros csuklóját.
– Szeretném, ha megismernéd az anyámat.
Majd a nyári szünetben.

97. oldal Palotai Boris Egy lány meg egy fiú

Tele a part emberekkel.
Ezek eljutnak a világon mindenhova. Övék a föld.
Most jobb politikusaik vannak. Nem tudták a világot elfoglalni fegyverrel,
katonaként, most elfoglalják fegyver nélkül, turistaként.

305. oldal Végh Antal Imátság a vadlibákért