Ali ​Cremer és az U-333 3 csillagozás

Fritz Brustat-Naval: Ali Cremer és az U-333

„Sötét ​éjszaka, rossz látási viszonyok, széllökések, kisebb hullámok. Kevéssel 05.00 előtt elhagytam a hidat, hogy ellenőrizzem a navigációt és a mélységet. Néhány perccel később felhangzott: Parancsnok, a hídra! Mögöttünk körülbelül 500 méternyire, akár egy árnyék, teljes sebességgel egy korvett közeledett. Ebben a helyzetben lehetetlen volt elmenekülni vagy lemerülni. Amikor felértem a hídra, a korvett tüzet nyitott ránk. A híd teljes őrsége – a parancsnokot is beleértve – megsebesült. Az első őrtiszt és én azonban ismét felálltunk. A gránátok keltette légnyomás mindkettőnket letaszított a torony búvónyílásába, de mindketten újra felmentünk a hídra. Miközben én minden lehetséges módon próbáltam olyan pozícióba kerülni, hogy torpedót lőhessek ki rá, a korvett ismét felénk kanyarodott és legázolni készült bennünket. Olyan szűk körben keringtünk egymás körül, hogy fényszórói felülről világították meg a tornyot…”

Peter-Erich Cremer második világháborús német… (tovább)

Eredeti cím: Ali Cremer: U-333

Eredeti megjelenés éve: 1986

>!
Garamond Hungaria, Budapest, 2019
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786150038896 · Fordította: Kőrös László

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Alexanderr>!
Fritz Brustat-Naval: Ali Cremer és az U-333

Rengeteg legenda övezi a második világháború német tengeralattjáróit. Készült egy remek film, a Das Boot, illetve megjelentek könyvek is. Közülük kiemelkedik Günther Prien Tengerek szürke farkasa című könyve. Na meg persze ez a könyv.

Prien könyvében az tetszett, hogy mivel Prien nem élte túl a háborút, a tengeralattjárójával együtt elsüllyesztették, nincs benne magyarázkodás. Hiszen a könyvet még a háború alatt írta. Mivel Cremer túlélte a háborút, tartottam tőle, hogy itt bizony magyarázkodás lesz.

Nos, hadd oszlassak el minden ez irányú félelmet: nincs magyarázkodás. Ez a könyv nem arról szól. Ez a könyv a kezdeti katonai sikerekről szól, és az utána jövő zsákmány létről, amikor a tengeralattjáró már nem ragadozó, hanem menekülő préda. Nagyszerűen leírja, érzékelteti mennyire lefedték a szövetségesek a tengert, és mennyire nem hagytak élet és mozgásteret a tengeralattjáróknak.

Tetszett az is a könyvben, hogy Cremer nem egyszemélyi hős. Bár a legénysége azt vallotta, hogy ő felér egy életbiztosítással, a könyv maga nem az önfényezést célozza. Inkább rámutatott arra, hogy mekkora szerencséje volt Cremernek, hogy túlélte a háborút.

Tetszett az is, hogy a tengeren vívott csatáit, párbajait az ellenség szemszögéből is megnézte. Utána járt az ottani iratokban, jelentésekben. hogy a szövetségesek hogyan látták az adott eseményt.

Hogy ajánlom-e a könyvet? Naná!


Hasonló könyvek címkék alapján

Norbert Hannig: A Luftwaffe szolgálatában
Otto Skorzeny: Kommandós vállalkozásaim
Kurt Meyer: Gránátosok
Stephen E. Ambrose: Az elit alakulat
Ungváry Krisztián: Hősök?
Günther Prien: Tengerek szürke farkasa
Wilhelm Keitel: Keitel vezértábornagy visszaemlékezései
David Fraser: Rommel
Robin Cross: A sas bukása
Carl von Clausewitz: A háborúról