Megjelenésének várható időpontja: 2024. április 25.

A ​székkészítő 58 csillagozás

Fritsi Péter: A székkészítő Fritsi Péter: A székkészítő Fritsi Péter: A székkészítő

Weisz ​Kornél egy baranyai bányászvárosban éli gondtalan mindennapjait családjával, de aztán az idilli hangulat hamar tovaszáll, hogy helyét aggasztó események sora vegye át. Kornél legnagyobb lánya egyre furcsábban, sőt botrányosabban viselkedik, és amikor a férfi nyomozásba kezd, hogy mi állhat ennek a hátterében, hamarosan kénytelen rádöbbeni, hogy a tinédzserkori lázadásnak ehhez semmi köze. Habár még ő maga is nehezen hiszi el, de valamiféle baljóslatú, sötét erő irányítja a szálakat a háttérből, amely veszélybe sodorja nem csupán a saját, hanem az egész családja életét.

Vajon egyszerű vájárként képes lesz felvenni a harcot a természetfelettivel? Megtalálja időben a válaszokat, hogy megmentse a lányát? Miféle gonosz szemelte ki magának, és miért pont az ő családját? A megoldás talán valahol a múltban rejtőzik, miközben az idő vészesen fogy, és a döntéseknek, melyeket meg kell hozni, súlyos ára van.

A székkészítő hidegrázós hangulatú folk-horror a 90-es évek… (tovább)

Szülőföld, Gencsapáti, 2024
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636680091 · Illusztrálta: Gerst Panna · Megjelenés időpontja: 2024. április 25.
Szülőföld, Gencsapáti, 2023
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156449603 · Illusztrálta: Gerst Panna
252 oldal · ISBN: 9786156296511 · Illusztrálta: Gerst Panna

Lackenbach Máté · Weisz Kornél

ProKontra>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Egy igazán parázós, éjjel képtelenség olvasni, ütős horrort olvashattam Pétertől. A székkészítő tényleg az a sztori, amelyben minden előfordulhat, amire nem számítunk, minden megtörténhet, amit még akkor sem akarunk elhinni, ha már olvastuk a sorokat. Egy igazán jó horror olvasása közben az ember gyomra mindig kicsit vagy éppen nagyon görcsben van, komor, sejtelmes és baljóslatú, nos, A székkészítő ezeknek a kritériumoknak mind megfelelt. Adott egy gyönyörű család, akik boldogan élnek egymással. Dolgos emberek, akik nem ártottak senkinek. Legalábbis azt hiszik. Miért is hinnék másként? Azonban a múlt kísért… Démoni erők, sötét felhők gyülekeznek a kis család feje felett, és színre lép a gonosz, aki éhes, aki talán bosszúra szomjazik, vagy éppen szimplán őket szemelte ki. Hogy mi lehet az igazság? Olvassátok el, és megtudjátok.

Tény, hogy Péter nagyszerűen ír, tény, hogy sikerült megteremtenie azt a bizsergető légkört, amit minden hasonló könyvtől elvárunk. Tény, hogy izgalmas és döbbenetes fordulatokat kapunk. Tény, hogy olyan dolgok történnek, amelyet nehezen tudunk felfogni, mert abszolút nem számítunk rá. Azonban néhol éreztem azt, hogy beleesik abba a hibába, hogy túlír egy-egy részt, hogy a párbeszédeknél nem a lényegre megy rá először, hanem csak csivitelés zajlik. Viszont ezeket le lehet vetkőzni, el lehet hagyni, lehet tanulni, és egyre jobb és jobb könyveket írni.
Péter, várom a következő horror könyved, remélem, ugyanígy meglepsz, mint A székkészítővel

Laszdo IP>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Kiosztott nekem pár pofont ez a regény, de nem bánom.
Először is, kisvárosi családi idillbe csöppentem, de hamarosan éreztem, hogy valami nem stimmel. Az a fajta félelem töltött el, amikor tudom, hogy valami borzalmas következik, de fogalmam sincs, honnan és mi fog a nyakamba ugrani. A rettegés úgy kúszott elő a sorok közül, ahogy az őszi köd lopkadik elő alkonyatkor a kert végéből. Észre sem veszed, és már ki sem látsz belőle.
Amikor pedig szembesültem az iszonytató eseményekkel, és hősünk megkezdte reményvesztettnek tűnő küzdelmét a gonosszal, többször is fel kellett néznem a lapokból, hogy vegyek néhány mély levegőt a folytatáshoz.
És végül kaptam egy parádés befejezést, amely elintézte, hogy sokáig ne tudjak megszabadulni a nyugtalanító jelenetektől.
A történetről nem árulok el semmit, legjobb, ha mindenféle elvárások nélkül hagyod, hogy magával rántson a regény a válogatott rémségek hideg, sötét, bűzös bugyraiba.
Helyenként éreztem egy kis megbicsaklást a történetvezetésben, a szövegezésben, de annyira meggyőző a szerző stílusa, hogy ezek egyáltalán nem zavartak, ettől még közelebb kerültem a műhöz. Mintha a főhős csak nekem mesélt volna.
Tökéletes példa a könyv arra, hogy magyar szerzőtől, hazai környezetben játszódó regényt bátran vegyünk kézbe.
A bátorságra pedig itt aztán tényleg szükség lesz.
„Vissza fog jönni hozzánk. Érzem.”

dontforgettosmileandread P>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Most, hogy beköszöntött az igazi ősz, ki olvasna egy hátborzongató kötetet? Ajánlok egy könyvet a témában, ha még nem lenne elég hosszú a tbr listátok. Fritsi Péter A székkészítő regénye remekül indul, nincs benne semmi szokatlan. Illetve van, épp az, hogy ez hiányzik. Egy felhőtlen családi életet élő szövetségbe lépünk, mely tökéletesnek látszik ! „A békés hétköznapok történései pedig felgyorsulnak és egy hihetetlen, félelmetes világban találjuk magunkat a bányász családapát követve. Látszólag minden ugyanolyan, mint volt, de valami mégis megváltozott.”

Ez a regény inkább már a horror mezsgyéjén táncol, s néha át is lép rajta. Én sok mindent láttam már, így valószínű másképp értékelem, simán olvastam este, lefekvés előtt, anélkül, hogy ez bármiképp megzavarta volna a nyugodt harmóniám, de tény, ami tény: erős gyomornak való! Ennek tudatában vegyétek kézbe.
Mi szerepel benne? Boszorkányság, mágia, hiedelemvilág, meg nem élt álmok, abbamaradt nevetések. Egy olyan alak képében, akivel nem szívesen találkoznánk.
Megfélemlíti a szereplőket, türelemjátékra hív. Kicsit hbo-s mini sorozatnak éltem meg, premier plan vetítésben.
Hirtelen kialszik a lámpa fénye.
Kicsit távol éreztem magam ettől a világtól, de nem tudnám megmondani, miért. Ritkán olvasok hasonlót, szinte sosem, talán ezért. Megvolt benne a feszültségkeltés, jó volt a cselekményvezetés, néha kicsit tényszerű, de megvolt benne minden, ami kell.
A szálak messzire vezetnek, bár én csak sodródtam a cselekménnyel. Nem agyaltam rajta, mert képtelenség ezt előre megjósolni. Igazi írói fantázia szüleménye, melynek semmi sem szab határt. Olyannyira, hogy néha el is veszik a túlontúli részletességben. Másszor számomra túl sok információt közöl egyszerre. Komlón egészen hihetetlen dolgok történnek! ;-)
De ettől szép ez a műfaj. Olyan távoli, démoni sötétséggel körülvett világ kapuján kísér be, melyen egyedül, valószínű nem tudnál bemenni. Mert nem így keresnéd az ajtód, vagy az sem tudnád, hol van, van e ilyen bejárat. S lám, mégis van!

Kérdés kérdést, kétely kételyt szül a történetben, egyre több a megoldatlan ügy, mely már a főszereplőt is aggasztja.
Borzasztóan részletes, nem kíméli az olvasót. Volt izgalom, volt kis borzongás,
„ – Minden nap arra gondolok, bárcsak valahogy többet adhatnék nekik, de egyszerűen nem megy.
– Ha minden nap ezen töröd a fejed, akkor nem lehetsz rossz ember. ”

Örültem, hogy a magyar kortárs szerző kötetében magyar helyszíneken járunk. Hálás vagyok a könyvnek és Péternek, mert ennél a történetnél jöttem rá, hogy bár a krimit és a thrillert imádom, egyik kedvenc műfajaim közé tartozik; a horror nem az én világom, kevésbé tud kikapcsolni. Ugyanakkor, témájában egyedülálló, így jó szívvel ajánlom a műfajban keresgélőknek. Ilyen témában még nálam nem volt ajánló!

Criala P>!
Fritsi Péter: A székkészítő

„Aliz a saját ágyán hevert hason fekve, és az Állattemetőt olvasta Stephen Kingtől.
(…)
– És legalább jó? – kérdeztem.
– Hát, jónak jó, de azért éjjel sokszor álmodok tőle rosszat.
– És az jó?
Az egyik körmével a tapétát kezdte kapargatni a falon.
– Azt hiszem, egy horror regény nem elég jó, ha nem ez a hatása.”

Úgy vélem, ez igaz erre a regényre is. No nem álmodtam tőle rosszat, de sikeresen elérte nálam, hogy borzongva menjek lefeküdni, vagy erősebb lámpát kapcsoljak az olvasáshoz, ahogy szépen, lassan, fokozatosan bekúszott a bőröm alá.

Az első néhány oldal után úgy éreztem, hogy ezt én nem fogom végig olvasni, mert inkább tűnt egy száraz, személyes beszámolónak – mind a stílus, mind a történés –, mint egy izgalmas, horror könyvnek, de végül mégsem adtam fel, mert észrevétlenül elkezdett magába szippantani a történet. A történet, ami egyszerre rémisztő, borzalmas, elkeserítő, dühítő és az írásmódja, illetve a folyamatos elmélyülése miatt hihető: mintha egy megtörtént esetet mesélne el, ráadásul a sajátját. Teljesen a hatása alá kerültem és erre egyáltalán nem számítottam, főleg a kezdetek után, szóval elismerésem! :)
És kedves Péter, köszönöm, hogy olvashattam a könyvedet! :) Várom a többi regényedet, remélem lesz még jó néhány! :)

_BenGa>!
Fritsi Péter: A székkészítő

A székkészítővel Péter keresett meg a blog Insta oldalán. A mű korábban már megjelent e-book formátumban, idén pedig nyomtatott verzióban látott napvilágot. A fülszöveg gyors elolvasása után úgy gondoltam, hogy miért is ne? Egy ideje igényem lenne valami igazán ütős horrorra, ez pedig első blikkre azt kínálta nekem. Külön figyelmesség, hogy névre szóló könyvjelzővel érkezett a kötet. :)

1994 augusztus közepén kapcsolódunk a történetbe, helyszínünk Komló, Weisz Kornél és családjának mindennapjaiba nyerhetünk betekintést. Ez kezdetben egészen idilli, de később olyan események történnek, amik nyugtalanságot keltenek nem csak bennünk, hanem a szereplőkben is. A felmerülő kérdések nem maradnak megválaszolatlanul, azonban ezek nem biztos, hogy mindenki számára megnyugvást nyújtanak majd.

Mitől nevezek jónak egy könyvet? Fenntartja a figyelmem, olvasás közben úgy érzem, hogy akkor ezt most addig pörgetem, amíg a végére nem érek, annyira jól szórakozom. Mitől lesz jó horror egy könyv? Hagy maga után egy megmagyarázhatatlan érzést, ami kicsit kellemetlen, kicsit bosszantó, de tudom, elérte a célját, kiváltott belőlem valamit, helyenként mondjuk tényleges borzongást. Ennél a kötetnél bizton állíthatom, hogy egy jó horrorhoz volt szerencsém. A történet, a korszak kiválasztása, a misztikus részek, babonák használata mind-mind a helyén voltak, mindegyik telitalálat volt számomra. (90-ben születtem, a 90-es évek közepéről pedig nem sok élményem lehet… Ennek ellenére élvezetes volt.) Ez a szerző második kötete, azonban egyáltalán nem volt olyan érzésem, hogy egy kezdő íróval lenne dolgom. Jól átgondolt, és fokozatosan felvezetett cselekmény, a horror elemek a megfelelő helyen és időben vannak alkalmazva, ezáltal a lehető legnagyobb borzongást kiváltva. Nekem valamiért különösen tetszett a kitekintés a bányászok mindennapjaira, lebilincselő volt. A szereplőknek életszaga van, ezáltal közelebb is kerülnek az olvasókhoz, minden veszteséget és örömöt jobban át tudnak érezni.

A Molyos adatlapon még említésre került, hogy Stephen King nyomdokain jár Fritsi úr, azonban ez a nyomtatott verzióból kimaradt, külön a szerző kérésére. Viszont egyet kell értenem a korábbi fülszöveggel, mert nem járt messze a valóságtól. A székkészítő olvasása felidézte bennem, hogy miért kedveltem jobban a Mester régi éráját: több volt benne az elképzelhetetlenül beteg megoldás. Jelenleg úgy érzem, ha Péter ezen az úton halad, Ő lehet a magyar horror egyik meghatározó alakja, és sokan tanulhatnak majd tőle, hogyan érdemes ezt csinálni. (Khmkhm.) Aki alapvetően kedveli ezt a zsánert, semmiféleképpen ne hagyja ki, a többieknek pedig nagyon jó bevezető lehet, hogy miért érdemes horrort olvasni. 5 borzongással teli üstöt ér ez most nálam. :)

Blogbejegyzés, ahol egy miniinterjút is olvashattok a szerzővel:
link

betweenhorrortales>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Először is szeretném megköszönni Péternek a recenziós példányát. Nagyon örülök, hogy olvashattam a könyved!

Nosza, akkor az értékelés.
Engem elsőnek a tartalma fogott meg a könyvnek, nem a borítója. A borítójával sincs bajom, csak szimplán a tartalma jobban felkeltette az érdeklődésemet.

Ez miatt kezdtem el aggódni az első, majdnem, 50 oldalán keresztül. :D Mivel számomra egyik pillanatról a másikra nagyon gyorsak voltak az esemény történések és itt voltak megszakítások az olvasással. Annyira hirtelen kaptam a nyakamba azt a sok informaciót, hogy nem tudtam felfogni, hogy akkor most mi is történik és hogy, hol tartunk. Ez picikét megijesztett, mert én jobban szeretem azt, amikor ki van fejtve egy könyv és nem zúdúl a nyakamba a tömérdek információ, hanem szépen lassan haladunk a történetben.

VISZONT! Tovább olvasva a könyvet, olyan szinten magába szippantott a cselekménye, hogy a kezdeti nehéz olvasással, együltömben majdnem kiolvastam a könyvet. Másnapra már csak 95 oldal maradt, mert a fáradtság és álmosság legyőzött, de alig bírtam letenni a könyvet. :D A cselekmények onnan indulnak be igazán, miután Dóri kórházba kerül, onnantól kezdve letehetetlen olvasmány.

Volt benne egy rész, ami, hiába szeretem a horrort és vagyok oda érte, az az egy rész túl ment a határon és csak pislogtam, hogy ezt nem biztos, hogy kellett volna. [ khm a fürdőszobai jelenet az apa – lánya közt :| ] Ugyanakkor azt éreztem, hogy de igenis ez kellett bele, mivel a démonok már csak ilyenek. :'))

A másik dolog ez volt, amit imádtam ez a démonos feeling beütés. Ez a spirituális – misztikus kanyar benne a kedvencem volt. Azt is szerettem, hogy nem fukarkodott és színezgette a szavakat a szerző, hanem egy vérbeli horror regényt írt, ahol folyt a vér, leszakadtak a testrészek, emberi csontok halmaza ropogott a láb alatt, volt benne egy kis kannibalizmus is. Hát ezért is, megérte elolvasni és kapta meg az 5 csillagot, mert megvolt benne minden, ami egy horror regényhez kellett.

Azt is szerettem benne, hogy senki nem volt biztonságban, és hullottak a szereplők. Mert ugye bár, a szereplőket se lehet sértetlenül kihozni egy horror regényből. A szerző nem is kímélte őket. A cselekménye, maga a történet, pedig nagyon érdekes volt. Izgalmas volt olvasni, és se sablonos nem volt, se unalmas.

Ha a szerzőnek lesz még horror regénye, mindenképp elolvasom, mert iszonyat jól írja meg ezt. :D

CsonkaSzaboBrigi89 >!
Fritsi Péter: A székkészítő

A könyvre még novemberben hívták fel a figyelmem, idézem: „Ha nem lesz majd mit olvasnod (…)”. Olvasnivalóm ugyan mindig akad, csak épp időm nincs általában, illetve nagyon hangulatolvasó is vagyok, így nem csoda, hogy kb. 8 hónapig tartott, míg végül belekezdtem – molyon sem leltem akkor még ha jól emlékszem. Majd kb. 1 hete beugrott, hogy van ez a könyv… És egyszerűen jött egy érzés, muszáj volt belekezdenem – és csak annyit bántam meg, hogy nem akkor rögtön kezdtem el olvasni, mikor ajánlották!

Izgalmas és fordulatos, misztikus és horrorisztikus, jól felépített cselekménnyel és karakterekkel és kellő bevezetővel.
Nagyon tetszett az írói stílus és írásmód, Komló és a bányászvilág (voltak komlói bányász rokonaim), a legendák beleszövése, a boszorkányság, a néphiedelmek – mindez pedig horrorba illően tálalva!
Engem megvett magának, remélem olvashatok még a szerzőtől!

Ui: a Csabinak majd adok én cigit :'D

hajdu_zsuzsa>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Régóta szemeztem ezzel a könyvvel. Különös, hátborzongató atmoszférájú történet, középpontjában egy boldog családdal, akik élete a baljós események hatására darabjaira hullik.
Örültem a magyar helyszíneknek, szereplőknek, érdekesnek találtam a horror keveredését a misztikummal, boszorkánysággal, hiedelemvilággal.
Viszont mégsem hatott úgy rám, mint kellett volna, pedig zömmel este olvastam. Sajnos párszor elvesztettem a fonalat, újra kellett olvasnom bizonyos részeket.
Tehetségesnek tartom Pétert, biztos, hogy könyvről könyvre egyre jobb lesz, és én kíváncsian várom a továbbiakat.

Szavak_erdeje>!
Fritsi Péter: A székkészítő

„A gonosz célja néha csak a pusztítás.”

Az első gondolatom az volt, amikor befejeztem a könyvet, hogy csak az vegye kézbe, aki egy lendülettel el is tudja olvasni. Ugyanis letehetetlen. Igazi parázós könyv volt a számomra.

Nagyon szerettem olvasni ezt a kötetet, bár bevallom, sokszor a vér is megfagyott bennem. Nem hiányozhatott belőle a misztikum, a népi hiedelmek, a nyomozás, káromkodás, véres jelenetek. Az elején lassan építkezik a szerző, leteszi az alapokat, majd ahogy beindulnak az események, úgy válik egyre izgalmasabbá, és egyre letehetetlenebbé a kötet. A vége pedig.. Egy folytatásnak én személy szerint nagyon örülnék, kíváncsi vagyok hogy lehet még tovább fokozni a feszültséget.

A szereplők hétköznapiak voltak, jó és rossz tulajdonságokkal, jó és rossz döntésekkel egyaránt.

Egy lebilincselő horror történetet kaptam, amitől pattanásig feszültek az idegeim. Ezt a regényt kizárólag az erősebb gyomrú, komor hangulatú horror könyveket kedvelő felnőtt olvasóknak ajánlom.

Hosszabb ajánló a blogon:

szarvassylaszlo IP>!
Fritsi Péter: A székkészítő

Az egyik legjobb horrorregény, amit valaha olvastam. Remélem, hogy nagyobb visszhangot kap majd, mert komolyan megérdemelné. Borongós, sötét, borzongatóan elkeveredik benne a magyar rögvalóság a mitológiával. Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Vs_Anett>!

A halottakat nem ölelgeti az ember. Mondjuk, nem is igazán beszél velük…

Vs_Anett>!

– Egy részünk oda tartozik a föld alá, és soha nem fog onnan szabadulni.

Vs_Anett>!

– Azon gondolkozom – szólalt meg néhány perccel később –, hogy vajon mi idéztük-e ezt meg?
– Te meg miről beszélsz?
– Azzal, amit ma éjjel csináltunk… ennek nem szabadott volna így lennie. – Máté idegességében az ujjait tördelgette. – A világban nem kéne ilyen borzalmas dolgoknak létezniük, Kornél.
– Figyelj…
– Édes Istenem, tudod, milyen borzalmas dolgokat mondott nekem ott lent a pincében?

Kapcsolódó szócikkek: Lackenbach Máté · Weisz Kornél