Zarathustra 9 csillagozás

Mindennek szóló és senkinek se való könyv
Friedrich Nietzsche: Zarathustra Friedrich Nietzsche: Zarathustra

Az Imígyen szóla Zarathustra (1883) a filozófiatörténészek szerint szerzője kevésbé kidolgozott, nem elsőrangú fontosságú művei közé tartozik, az irodalmárok viszont a költő Nietzsche egyik legjobb művének tartják, a nem filozófus Nietzsche-olvasóknak pedig mindenkor a legnépszerűbb, legkedvesebb olvasmánya volt. A szerző – alakmása, alteregója, a perzsa vallásalapító, Zarathustra maszkjában – próféciáit mondja el benne. E próféciák értelmét, irányultságát mindmáig vitatják. Sokan a legreakciósabb, prefasiszta elméletek megnyilvánulását vélik kiolvasni belőlük (Zarathustra az Übermenschet, a felsőbbrendű embert jövendöli, hirdeti meg bennük); mások a pozitivista értékválság dokumentumának tekintik. A huszadik század szinte minden fontos irodalmi irányzata sokat köszönhet e műnek: irodalomtörténeti, filozófiai és esztétikai szempontból alapvető jelentőségű.

Im-ígyen szóla Zarathustra és Így szólott Zarathustra címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1883

Helikon, Budapest, 2016
582 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632277660 · Fordította: Kurdi Imre
Világirodalom, Budapest, 1922
412 oldal · keménytáblás · Fordította: Fényes Samu
408 oldal · Fordította: Fényes Samu

Cékla_Réka>!

A férfi boldogsága: Akarom. A nő boldogsága: Ő akar.

Tiámat>!

És ez maga az igazság, az a törvénye az időnek, hogy saját gyermekeit kell fölfalnia: így prédikált az őrület.

Kapcsolódó szócikkek: idő · igazság · őrület · törvény
Tiámat>!

Bizony, piszkos folyó az ember. Tengernek kell már annak lenni, aki egy piszkos folyót befogadhat anélkül, hogy maga is bepiszkolódnék.

Cékla_Réka>!

Szeretni akarni: ez annyi, mint késznek lenni a halálra is.

Cékla_Réka>!

Aki sokat kímélte magát, az végül saját sok kíméletességén nyavalyog.

Cékla_Réka>!

Az igazi férfi kétfélét akar: veszélyt s játékot. Ezért akarja a nőt, mint aki a legveszedelmesebb játékszer. A férfit harcosnak, a nőt a harcos felüdítőjének kell nevelni: minden egyéb ostobaság. Nagyon édes gyümölcs nem kell a harcosnak. Azért szereti a nőt, mert még a legédesebb nő is fanyar. A nő jobban érti a gyermekeket, mint a férfi, de a férfi gyermekebb, mint a nő.
Az igazi férfiúban gyermek rejlik és játszani akar.

Tiámat>!

Rideg az emberi lét s még mindig értelem híján való: egy bohóc végzetévé válhat.

Horváth_Brigitta>!

A férfi boldogsága: „Én akarok!”, a nő boldogsága: „Ő akar.”

Cheril>!

Ime, ez a tarantella oduja! Akarod látni? Itt függ a hálója! érintsd meg, hogy megrezdüljön.
Ekkor készségesen előjön: isten hozott pók! Hátadon feketéllik foltod és ismertetőjeled, de én azt is tudom, a mi lelkedben lakik.
Bosszu lakozik lelkedben: a hova marsz, fekete kelevény nő; bosszut állva forgatja meg mérged a lelket!
Eme példázatban szólok hozzátok, oh prédikátorai az egyenlőségnek, kik szintén forgásba hozzátok a lelkeket! Pókok vagytok és alattomos bosszúállók előttem!