!

Im-ígyen ​szóla Zarathustra 72 csillagozás

Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra
1 2
DiBook 990 Ft-tól
Könyvtár

Az ​Im-ígyen szóla Zarathustra (1883) a filozófiatörténészek szerint szerzője kevésbé kidolgozott, nem elsőrangú fontosságú művei közé tartozik. Nem így vélekednek róla az irodalmárok, akik a költő Nietzsche egyik legjobb művének tartják. A nem filozófus Nietzsche-olvasóknak pedig mindenkor a legnépszerűbb, legkedvesebb olvasmánya volt. Műfajilag a nagy világköltemények, emberiség-költemények közé tartozik, állandó utalással, finom, művészi rájátszással a Bibliára. Cselekménye, története úgyszólván nincs. A szerző – alakmása, alteregója, a perzsa vallásalapító, Zarathustra maszkjában – próféciáit mondja el benne, hol tömören megfogalmazott aforizmák, hol prózai ditirambusok, hol ritmizált prózájú himnuszok, hol példabeszédek formájában (szerepel benne szabadvers is, a műfaj világviszonylatban legkiemelkedőbb darabjai közül). E próféciák értelmét, irányultságát mindmáig vitatják. Sokan a legreakciósabb, prefasiszta elméletek megnyilvánulását vélik kiolvasni belőlük (Zarathustra az… (tovább)

Így szólott Zarathustra és Zarathustra címmel is megjelent.

Eredeti mű: Friedrich Nietzsche: Also sprach Zarathustra

Göncöl, Budapest, 1988
440 oldal · keménytáblás · ISBN: 9360192616 · Fordította: Wildner Ödön

Sátán

Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Im-ígyen szóla most az árnyék a könyv mögül:

Ismerd meg önmagad, s mások is megismernek téged!
Zúzd össze az általános nézeteket! Ne legyél átlagos, legyél átlag feletti!
Ne próbálj megfelelni a társadalmi normáknak! Hagyd, hogy kiutáljon mindenki és gondolkozz el, vajon miért történik mindez…
Merj jobb és több lenni, mint az átlag!
Ne kövesd a nyájat! Légy egyedi!
Ne fogadj el semmit sem, amit mindenki más alaptételnek mond! Lázadj!
Kételkedj mindenben, amíg meg nem győződsz az igaz létéről!
Merj kérdezni!
(…)

Im-ígyen szóla vala az árnyék a könyv mögül.

Arianrhod MP
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Ez azon művek közé tartozik, amelyet legalább háromszor el kell olvasni, hogy feltárja a titkait. De csodás élményben részesít, ha már megtette!

Morpheus P
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Ez nem filozófia, se nem irodalom. Tévedés azt hinni, és ezzel elmaszatolni azoknak, akik nem merik vagy nem akarják érteni. Akik pedig még nem tudják megérteni, azoknak azt üzenem, ne adják fel! Nem sikerül mindenkinek elsőre! (Nekem sem.)
A Zarathustra útmutatás keveseknek, akik a féregként való sárban csúszkálást ugyanúgy megelégelték, mint a sárban csúszkálókon való csúszkálást, mely csupán folytonos iszapbirkózás a posványban. A féregtempót és létet le kell rázni, a ránk szocializált béklyókat le kell tépni, oroszlánként kell ordítani, táncolni és repülni kell megtanulni, kinevetni magunkat, lerázni magunkról az undort a férgektől hemzsegő bemocskolt világ iránt, és legvégül azt is kinevetni. Mindent el kell vetni, ami arra ösztönöz, azt suttogja a fülünkbe, hogy legyünk kicsik, alázkodjunk meg, hódoljunk be a csőcselék erkölcsöknek, hogy bocsássuk meg sarat túró férgekké való lealázásunkat, hiszen a féregbölcsek és urak szerint nem lehetünk istenekké. Ne higgyetek nekik, mert csak a hatalmukat féltik! Csak a férgeken lehet uralkodni, és csak a férgeket lehet féreguralásra csábítani! Akik repülnek, azok nem lesznek soha többé férgek, és nincs igényük arra sem, hogy féregháton lovagoljanak, férgeket uraljanak. Akik repülni akarnak, azok istenné, emberfeletti emberré, őrült jógivá, Nemessé akarnak válni, már most, és itt.
Aki repült és repülni akar, azt el lehet tiporni, de újra féreglétbe kényszeríteni: SOHA.
Végül egy figyelmeztetés: Aki ezt a könyvet vakon követi, leborul előtte, pont azt a hibát véti, amitől éppen óvni akar! Mindenkinek a maga útját kell járnia! Azért persze a segítség mindig jól jön más emberfeletti emberektől, akár élők, akár már rég halottak, és tanulni kell tőlük, tanulnunk kell egymástól, fejlődni, előre haladni (repülni!) a soha véget nem érő úton. És táncolni és repülni és énekelni és…

bala01
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Az egyik legérdekesebb könyv, amit valaha olvastam. Már az első néhány oldal után magával rántott, majd amikor beleszaladtam az első komoly fejtörést okozó hasonlatba, egyszerűen magába zárt és azóta sem tudok tőle szabadulni. Nem szégyellem bavallni, hogy én is küzdöttem vele, de valójában ez a mű lényege. Gondolkozásra késztet, hiszen elképesztő zsenialitással ránt ki minden biztosnak hitt talajt (értékrendet) az ember lába alól.

Azonban nem csupán rombol Zarathustra. Egyetlen értéket jár körül azért, hogy számtalan perspektívából megvilágítsa annak korlátait. Ez az érték nem más, mint a szabadság.
Ezen a ponton érhető tetten Nietzsche zsenalitása. Szerinte nem az a szabadság ha lehetőségünk van felkínált értékek közül választani, hanem az, hogy tudjunk magunk teremteni. Ám a könyv végleges megértésére akkor jutottam, mikor egyik este olvasás közben helyeslően bologattam, majd elképzeltem mi lenne, ha maga Nietzsche ülne társaságomban, figyelvén az ilyenfajta reakcióimat. És bizony ő nem helyeselné egyetértésemet. Ingerülten venné tudomásul, hogy gondolatainak (teremtésének) lettem rabja, nem saját magamnak.

samsara
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Szent ég! Ez nagyon nagyon ötcsillagos, és három évtized itt a Földön, h végre kezembe vettem.:)

imrekati
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Én a 2003-as új fordítást olvastam, és olvasom folyamatosan ugyanúgy, mint a Bibliát… eszméletlen jó ez a könyv.

morin5
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Régóta terveztem már Nietzsche anti-Bibliájának befogadási kísérletét. Megfelelő ráhangolódást követően hosszas és kimerítő küzdelmet folytattunk, de végül nem adta meg magát.
Talán jól van ez így, huszonöt év múlva visszavágó.

betűfaló
Friedrich Nietzsche: Im-ígyen szóla Zarathustra

Nekem is beletört a fogam. Bár egyes részei tetszettek, és néhány sort már talán meg is értettem belőle.

cz_z

Kettőt akar az igazi férfi: veszélyt és játékot. Ezért akarja a nőt, mint a legveszedelmesebb játékot.

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · veszély
cz_z

Im-ígyen szóla a vas a mágneshez:

„Téged gyűlöllek leginkább, mivelhogy vonzol, de nem vagy elég erős, hogy egészen magadhoz ragadj.”

Lunemorte MP

Társakat keres a teremtő és nem holttesteket, nem nyájakat, nem hívőket.

Lunemorte MP

Tanuld meg magad szeretni – im-ígyen tanítom én – ép és egészséges szeretettel: a végre, hogy kitarts magadnál és ne kalandozz ide s tova.

Lunemorte MP

Egyszer egy asszony ezt mondta nékem: „igaz, hogy megtörtem a házasságot, de előbb a házasság tört meg – engem!”

Kapcsolódó szócikkek: asszony · házasság · házasságtörés
Tíci

Egykor majmok voltatok és még most is az ember majomabb akármelyik majomnál.

Frank_Spielmann IMP

Ha magasra törtök, járjatok a magatok lábán! Ne vitessétek magatokat föl, ne üljetek idegen vállakra és fejekre!

Lunemorte MP

Bizony, annyira elfáradtunk, hogy meg sem tudunk halni, íme virrasztunk és tovább élünk sírboltokban!

Kapcsolódó szócikkek: fáradtság · halál
Tíci

Szeretem azt, a kinek lelke pazarolja magát, a kinek nem kell köszönet, a ki nem ád vissza: mert örökkön ajándékoz és nem akarja magát megóvni.

Lunemorte MP

Szeretem a nagy megvetőket. Az ember olyas valami, a minek fölébe kell kerülni.