Megjelenésének várható időpontja: 2020. december 3.

Így ​szólott Zarathustra 41 csillagozás

Könyv mindenkinek és senkinek
Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra

Friedrich Nietzsche 1883 és 1885 között született, költői ihletettségű munkáját már a századelőn megismerhette a magyar olvasó – mi több, szinte egy időben két fordításban is. Bár Wildner Ödön fordítását például Ady Endre is méltatta, mára mindkét fordítás elavult. Kurdi Imre új fordításához a szerkesztők gazdag jegyzetapparátust készítettek, s ezzel a kötet nemzetközi mércével mérve is egyedülálló vállalkozásnak tekinthető.

Im-ígyen szóla Zarathustra és Zarathustra címmel is megjelent.

Szenzár, 2020
588 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634795650 · Megjelenés időpontja: 2020. december 3.
Szenzár, Budapest, 2016
Osiris, Budapest, 2004
628 oldal · ISBN: 9789633896105 · Fordította: Kurdi Imre

Lecter>!

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra Könyv mindenkinek és senkinek

Nietzsche Zarathustrája a legnagyobb ajándék az emberiségnek, amit az valaha is kapott. És ezek az ő szavai. Tudatában volt félelmetes zsenialitásának, és ki is használta azt, nem hiába hívta magát a nagy patkányfogónak. Nem finomkodott egy pillanatig sem, kalapáccsal filozofált, és ehhez talált is egy nagyszerű ellenséget, a kereszténységet. Darabokja cincálja a metafizikájukat, a halál prédikátorait, az élet ellenségeit, nem menekül senki, még Isten se, már a harmadik oldalon a haláláról beszél – Jézus itt még megússza, de csak öt év kell hozzá, hogy idiótát csináljon belőle. Viszont pusztítani bárki tud, ő épít is, és ez teszi a valaha írt legnagyobb könyvvé. Leleplezi a hazugságot, a „jóság birodalmát”, a jók öröktől fogva a vég kezdetét jelentették, le is számol velük. Nagyon veszélyes könyv, nem véletlenül köthető hozzá két világháború. Nietzsche nagyon is tudatában volt, hogy félre fogják érteni, azért is írt úgy, ahogy, elvárta, hogy dolgoznia kelljen az embernek a tudásáért, de aboszolút megéri az eredmény, hiába mondta Dalí, hogy pár nap alatt felfalta őt a bajuszával együtt, teljességgel nevetséges állítás. Nagyon óvatosan vele, nem hiába az az alcíme, ami. És hogy ki is akar lenni Nietzsche? Erre válaszoljon ő: „ Új nevet akar adni nekem? Az egyházi nyelvben talál egyet: én vagyok – az Antikrisztus.”

spinakker>!

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra Könyv mindenkinek és senkinek

Na akkor értékeljük át minden értékek átértékelőjét.
A mű szokatlan, de érdekes módszerrel van írva: ötvözi a prózát és a filozófiai esszét. Sajnos azonban ezen keverék módszer miatt egyik sincs eltalálva. Nem annyira próza, hiszen lényegében egyetlen szereplője van (kivéve a negyedik részben, ami viszont már kezd egy regényre hajazni), és alig valami cselekmény vagy párbeszéd. Pedig a párbeszéd jó lenne, mert konfrontációkkal jobban fel lehetne tárni Z. filozófiáját. Amikor van is, az sem igazi, mert Z. igazságai nem rendülnek meg, egyoldalúan lealáz mindenkit a vitákban, még követőit is hülyének nézi.
Plusz a műnek régies, költői, allegorikus-szimbolikus nyelvezete van, vagyis sokszor úgy kell kihámozni a lényeget.
Pedig vannak előnyei is. Azaz lehetnének. Ezzel a megoldással egy élő ember példáján keresztül, folyamatában lehetne bemutatni egy átfogó világképet, ami élőbben hatna, mint egy esszében. Ez viszont nem sikerül, egyrészt a fenti ok miatt, másrészt meg Z. nagyon sokat lelkizik prófétai szerepéről, ami engem nem nagyon érdekelt. Az viszont frissítő megoldás, hogy Z. nem egy dörgedelmes ószövetségi próféta, hanem egy (többé-kevésbé) emberszerető, vidám, pozitív tanár alakja (egy ideig).
Nem szigorúan filozófiai értekezés sem, ami megint csak hátránnyá válik. Így ugyanis nem fejti ki részletesen a gondolatait, nem épít fel érvrendszereket – egyszerűen csak kinyilvánít igazságokat. Így nem lehet megtudni, hogy pl. valójában mi is a hatalom akarása vagy az örök visszatérés – amik pedig önmagukban is elég gyenge és irracionális (óh, az irónia) koncepciók.
És mivel nem is teljesen filozófia, nehéz is kritizálni – bár ahhoz egyébként sincsenek meg a kellő filozófiai ismereteim. Így nem tudom megítélni, mennyire újszerű és világmegrázó gondolatok ezek. Személy szerint azonban nekem nem mondott túl sok újat vagy túl radikálisat. Sőt, ez a világkép meglehetősen egyszerű, naiv és idealista, mint egy lázadó kamaszé (vagy egy kezdő transzhumanistáé. Bizony, az Übermensch fogalma nekem ilyennek tűnik). Valóban, csak az akkori fönnálló rendszer ellen lázadott, önálló világképet azonban nem dolgozott ki. Ma már, amikor a vallásnak már nincs akkora szerepe, ennek a lázadásnak már nincs célja (illetve, a valláskritikának jobb érvei vannak).
De más okból is idejét múltnak érzem. Az egész mű nagyon modernista. Pl. hisz az egyéni zseniben, aki önmagában meg tudja rengetni a világot, vagy az egyenes ívű intellektuális fejlődésben.
Vannak érdekes meglátásai, persze – bár azok sem probléma mentesek. Pl. ha nincsen erkölcsiség, akkor a szociopata, sznob Übermenschek csoportja hogyan fog kijönni egymással?
Elhamarkodott volt egyből az extra deluxe kritikai kiadást elolvasnom. Ha már Nietzsche, akkor inkább tisztán filozófiai művét kéne, mert ott már olvastam remek gondolatmeneteket. De Nietzche nevetséges beképzeltsége és förtelmes hímsovinizmusa miatt azért nem tetoválnám magamra a képét (mint egy híres zenészünk).

Boglarina>!

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra Könyv mindenkinek és senkinek

Órára kellett olvasni, de csak egy részét. Talán emiatt, talán nem, de nem igazán tudtam megérteni, hogy mit is akar kifejezni írásával Nietzsche. Az lejött belőle, hogy bibliai hangvételű, a cselekményszál is hasonlóságot mutatott vele részben.

Quator>!

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra Könyv mindenkinek és senkinek

Nietzsche összefoglalja ebben a műben legfőbb gondolatait és irodalmi formában Zarathusztra szájába adja. A mű tele van szimbólummal, sokféleképpen értelmezhető. Talán emiatt van, hogy sokan félreértették, de úgy gondolom, hogy ez a mű fő ereje is, hogy elolvasás után az olvasó értelmezheti, és az ő személyiségének, tudatának megfelelően találhatja meg benne az értékeket, amik számára felemelkedést, többletet adhatnak. Azt egyébként sosem értettem a filozófia tudományában, hogy egy mű esetében általában miért az ellentmondásokkal foglalkozik, szerintem inkább az értékekre kellene a hangsúlyt fektetni, én ezt a művet is ebben a szellemben olvastam, hogy mit adhat nekem.
Viszont aki most ismerkedik a szerzővel, nem ezt a könyvet ajánlom elsőnek. Ez az egyik legnehezebben megérthető műve, érdemes előtte megismerkedni pár egyéb könyvével, és utána belekezdeni ebbe a nagyszerű irodalmilag is értékes művel.

Frank_Spielmann I>!

Olyasvalami az ember, amin felül kell kerekedni.

Zarathustra elöljáró beszéde

Masszaraks>!

Nem kis művészet az alvás: egész álló nap fennen kell virrasztani érte.

Frank_Spielmann I>!

A kis bosszú még mindig emberibb, mint a semmilyen.

A mérgeskígyó-marásról

Kapcsolódó szócikkek: bosszú
Frank_Spielmann I>!

A férfi boldogsága így szól: én akarom. Az asszony boldogsága így szól: ő akarja.

Az ifjú és vén asszonyokról

Frank_Spielmann I>!

Azt mondjátok, hisztek Zarathustrában? De mit számít Zarathustra? Híveim vagytok: de mit számítanak a hívek!
Nem kerestétek meg magatokat: hát megtaláltatok engem. A hívek mindig így cselekszenek; ezért nem ér egy fabatkát sem a hit.

Az adakozó erényről

Nagy_Detti>!

Győzedelmes, önmegtartóztató, érzékeid ura, erényeid parancsolója vagy-e? Ezt kérdem tőled.
Vagy talán az állat és a szükség beszél vágyakozásodból? Avagy a magány? Netán a békétlenség magaddal?
Azt akarom, hogy győzelmed és szabadságod legyen, ami gyermekre vágyik. Győzelmednek és szabadulásodnak emelj élő emlékműveket.
Mutasson túl rajtad, amit építesz. Előbb azonban építsd fel nékem tenmagadat, hogy hibátlan összhangra leljen benned a test és a lélek.

A gyermekről és a házasságról (87)

Frank_Spielmann I>!

Némelyek túl későn halnak meg, némelyek pedig túl korán. Idegen még a tanítás: „Halj meg idejében!”
Halj meg idejében; így tanítja Zarathustra.

Az önkéntes halálról

betűfaló>!

A jóktól és igazaktól pedig óvakodj! Szeretik megfeszíteni azt, aki maga szab magának erényt – a magányost pedig gyűlölik.

jcsaladi>!

Szeretem, akikben hatalmas megvetés lakozik, mert hatalmas őbennük a tisztelet is, nyilak ők, melyeket a túlsó part felé lő ki a vágy.

169. sor

Diaval>!

Ámde akit gyűlöl a sokaság, miként kutyák a farkast: az a szabad szellem, a rabszíjak ellensége, az imádatra képtelen, ki erdőben lakozik.