A ​történelem hasznáról és káráról 16 csillagozás

Friedrich Nietzsche: A történelem hasznáról és káráról

Nietzsche vehemensen támadja a XIX. század uralkodó világnézetté emelkedett historizmusát, melynek formáját elsősorban Hegel történetfilozófiája adta meg. A „világfolyamat” mint az élet értelme és saját korunk, mint e folyamat szükségszerű eredménye a szellem veszélyes eltévelyedése – vélekedik, mert a siker imádatát, a történelem anonim hatalmának csodálatát váltja ki, s így az egyén erényei semmivé törpülnek. Szemlélete minden pátosza ellenére is megőrzi elfogulatlanságát, a „történelem” hasznát feltétlenül igényli. Máig időszerűvé teszi írását a történetírás három alaptípusának – monumentális, antikvárius, kritikai – kidolgozása.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hermész Könyvek Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 1995
Akadémiai, Budapest, 1989
112 oldal · ISBN: 963055299X · Fordította: Tatár György

Lady_Hope I>!
Friedrich Nietzsche: A történelem hasznáról és káráról

Nem könnyű olvasmány, de logikusan van felépítve, és a mondanivalója is eléggé emészthető. Az igaz hogy sosem olvastam volna el, ha nincs az egyetem, de nem bántam meg.

sztalker>!
Friedrich Nietzsche: A történelem hasznáról és káráról

kötelező olvasmány szerintem is minden, társadalom és politika iránt érdeklődő ember számára. kampányidőszakban különösen ajánlott!!

professzor>!
Friedrich Nietzsche: A történelem hasznáról és káráról

A jelenkor szemlélet nélküliségére is vonatkoztatható, „korszerűtlen elmélkedés”. Minden valódi gondolkodásra vágyónak kötelessége elolvasni.

winrudi>!
Friedrich Nietzsche: A történelem hasznáról és káráról

Elgondolkodtató, nagy igazságokat megfogalmazó mű. Átlátható logikai felépítéssel, jó példákkal dolgozik, ennek ellenére nem könnyű olvasmány.

L_Nagy_Balázs>!

Nem, az emberiség célja nem a végben rejlik, hanem egyedül legkiválóbb példányaiban.