A ​kereszténységről 1 csillagozás

Friedrich Nietzsche: A kereszténységről

„Mi az, ami ellen küzdünk a kereszténységben? Az, hogy meg akarja törni az erőseket, az, hogy le akarja lohasztani a bátorságukat, kihasználni rossz óráikat és fáradságukat, az, hogy nyugtalansággá és lelkiismereti gyötrelemmé akarja átváltoztatni büszke biztosságukat…”

„Mi a boldogság? – Annak az érzése, hogy a hatalom növekszik, hogy egy ellenállás legyőzetik.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jegyzetek a kései hagyatékból Attraktor

Attraktor, Máriabesnyő, 2014
98 oldal · ISBN: 9786155257780 · Fordította: Óvári Csaba

Voltaire

Lunemorte P>!

A reformáció: egyike a közönséges ösztönök leghazugabb kitöréseinek.

Lunemorte P>!

Mint ismert, Voltaire-t még az utolsó pillanataiban is zaklatták: „Hisz Ön Krisztus istenségében?" – kérdezte őt a curéje, s elégedetlenül azzal, hogy Voltaire jelezte neki, szeretné, ha nyugton hagynák, megismételte a kérdését. Ekkor a haldoklót még egyszer utoljára elfogta a harag: dühödten utasította vissza az illetéktelen kérdezőt: „au nom du dieu! – kiáltotta az arcába – ne me parlez pas de cet-homme-lá!" – halhatatlan utolsó szavak ezek, amelyekbe minden bele van foglalva, amely ellen ez a legbátrabb szellem a harcát vívta.

Kapcsolódó szócikkek: Voltaire
Lunemorte P>!

Semmi esetre sem érdemel előjogot, sem a Földön, sem az Égben, ha valakinek sikerült eljutnia egy kisszerű, kedves birka-természet tökéletességéig; ezzel még, szerencsés esetben is, mindig csak egy kisszerű, kedves, abszurd birka marad, szarvakkal a fején – feltéve, hogy nem pukkad szét a hiúságtól, mint egy udvari lelkész, s nem kelt botrányt bírói attitűdjeivel.

Lunemorte P>!

Ha a kereszténység csupán okos önzés, akkor még okosabb önzés eltakarítani az útból.

Lunemorte P>!

Az első keresztények rafinált zsidó-okossága
Ne hagyjuk félrevezetni magunkat: „ne ítéljetek", mondják ők, de mindenkit a pokolba küldenek, aki nem az ő hitüket vallja.

Lunemorte P>!

Az, hogy az uralkodó fajok alávetik magukat a kereszténységnek, lényegileg annak a belátásnak a következménye, hogy a kereszténység csordavallás, s hogy engedelmességre tanít: egyszóval, hogy a keresztényeken könnyebb uralkodni, mint a nem-keresztényeken. Ezzel az ujjmutatással ajánlja a pápa még ma is a kínai császárnak a keresztény propagandát.

Lunemorte P>!

A zsidó „választottság-ösztön": minden erényt minden további nélkül a maguk számára vesznek igénybe, a világ fennmaradó részét pedig a maguk ellentéteként veszik számításba: a lélek közönségességének sokatmondó jele.

Lunemorte P>!

Valóban, nézzük csak meg, hogy „a szeretet Istene" milyen tendenciákat sugalmaz a hívőinek: a „Jó" kedvéért tönkreteszik az emberiséget.

Leverkühn>!

A kereszténységben három elemet kell megkülönböztetnünk:
a. az elnyomottak mindenféle fajtáját
b. a középszerűek mindenféle fajtáját
c. a kielégítetlenek és betegek mindenféle fajtáját