A ​hatalom akarásáról és az örök visszatérésről 1 csillagozás

Friedrich Nietzsche: A hatalom akarásáról és az örök visszatérésről

Az Attraktor kiadó Nietzsche-sorozatának újabb kötete. A szerző kéziratos hagyatékában amely Nietzsche elméjének elborulása előtti jegyzeteit is taqrtalmazza rengeteg fontos szöveg maradt meg, melyeket már nem volt ideje kötetbe rendezni. Később több mint utólag kiderült: torzított, manipulált szövegű kiadás készült ezekből a töredékekből, ám néhány éve hozzáférhető a jegyzetek betűhív, kronologikus, változatlan szövege. Ezekből válogattuk ki a legfontosabbakat, mégpedig tematikus csoportosításban. A harmadik kötet a hatalom akarásával és az örök visszatérés motívumával kapcsolatos töredékeket tartalmazza.

Belefáradtak a barbárságba, ahogy ma a civilizációba fáradunk bele.

Metafizika és vallás helyett az örök visszatérésről szóló tanítás.

Nem vagyok eléggé korlátolt egy rendszerhez még a saját rendszeremhez sem…

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jegyzetek a kései hagyatékból Attraktor

Attraktor, Budapest, 2016

Napóleon

Friedrich Nietzsche: A hatalom akarásáról és az örök visszatérésről

Az embernek az élet minden pillanatával kapcsolatban fel kell tennie a kérdést: akarod, hogy ez még egyszer és még számtalan alkalommal megismétlődjön? Nietzsche válaszá­ban új imperatívusszal áll elő: cselekedj úgy, hogy minden egyes pillanatot még egyszer, számtalan alkalommal, sőt örökké ilyennek akarhassad, azaz ne rémülj meg a pillanattól, ha visszatér! Az életünkre rá kell nyomni az örökkévalóság képmását, tehát nem egy másik, túlvilági életben kell keres­nünk az örökkévalóságot, hanem a saját, evilági életünkben. Persze kérdés, hogy Nietzsche nem alkotott-e ezzel új mítoszt, a túlvilági örökkévalóság mítosza helyett az evilági örökké­valóság mítoszát?

Lunemorte P>!

„Szabadnak lenni, mint a madár”, szabadnak lenni a hagyománytól, a lelkiismerettől, a kötelességtől – minden nagy ember ismeri ezt a rá leselkedő nagy veszélyt. De akar­ja is: akarja a nagy célt és ezért annak eszközeit is.

Lunemorte P>!

Az eszközök, amelyekkel Julius Caesar védekezett a be­tegesség és a fejfájás ellen: végtelen menetelések, egyszerű életmód, megszakítás nélküli szabadban tartózkodás és ál­landó megerőltetések – ezek nagyjából a zseni létfenntartási feltételei általában.

Kapcsolódó szócikkek: Julius Caesar
Lunemorte P>!

Már nem törődöm az olvasókkal: hogyan is írhatnék én az olvasóknak? … Jegyzeteket azonban készítek, jegyzeteket magamnak.

Lunemorte P>!

Az ember semmi olyat ne akarjon magától, amire nem ké­pes. Tegye fel magának a kérdést: elől akarsz menni? Vagy külön magadért akarsz menni? Az első esetben legfeljebb pásztor leszel, azaz a csorda létszükséglete. A második eset­ben valami másra kell képesnek lenned, – magadtól külön – magadért – menni – tudni, ehhez másképp és máshová kell menni-tudni. Mindkét esetben képességgel kell rendelkezni, és ha az egyikre képes valaki, nem szabad a másikat akarni.

Lunemorte P>!

Pusztán elfogadni az embereket, szívünkkel nyitott házat tartani – ez liberális, de nem előkelő. Az előkelő vendégszere­tetre képes szíveket a sok elfüggönyözött ablakról s lehúzott redőnyökről ismerjük meg: legalábbis legjobb helyiségeiket üresen tartják. Olyan vendégeket várnak, akiket nem csu­pán elfogadnak…

Lunemorte P>!

A legszellemibb emberek, feltéve hogy ők a legbátrabbak, élik meg messze a legfájdalmasabb tragédiákat is: de épp azért becsülik az életet, mert az a legnagyobb ellenségesség­gel szegül szembe velük…

Lunemorte P>!

Amit ti valóságosnak tartotok, az tévedés, s minél inkább közelébe kerülünk az „eszmének”, annál közelebb jutunk az „igazsághoz”.

Kapcsolódó szócikkek: valóság
Lunemorte P>!

Ha csupán részvétből teszünk jót, akkor tulajdonképpen magunkkal teszünk jót és nem a másikkal.