A ​nagy Romulus 49 csillagozás

Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

A ​történelem groteszk ábrázolása végre a nagy lendülettel induló fiatal írót egyszeriben híressé, majd világhíressé tette. Ez volt az 1950-ben – huszonkilenc éves korában – írt A Nagy Romulus című „történelmietlen” tragikomédia. A „Nagy Romulus” jelentéktelen, mégis emlékezetes történelmi alak, Romulus Augustulus, az utolsó nyugatrómai császár. A már teljesen legyengült birodalom utolsó uralkodója valójában gyerekember volt, az uralkodás teendőihez nem is érthetett. A népvándorlás diadalmas barbár vezére, Odoaker ellenállás nélkül szállta meg Itáliát, bevonult Rómába, megszűntnek nyilvánította a császárságot és a kiskorú császárt megfosztotta trónjától. De megkímélte életét, sőt egy kellemes vidéki villát bocsátott rendelkezésére, és életfogytig járó jövedelmet biztosított számára. Sokkal későbbi kifejezéssel nyugalomba küldte. Példátlan történelmi példa. – Ez a témája Dürrenmatt komédiájának. Itt azonban Romulus Augustulus idősebb férfi, akit a biztos vég tudatában nem érdekel… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1950

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Populart Füzetek

Interpopulart, Budapest, 1996
88 oldal · ISBN: 9636131716 · Fordította: Fáy Árpád
Interpopulart, Budapest, 1995
86 oldal · ISBN: 9636131112 · Fordította: Fáy Árpád

moni79>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Egész jó, pedig nem vagyok oda a drámákért. Dürrenmatt ügyesen használja a római kori szereplőket, történetet arra, hogy saját korára is reflektáljon és általánosságban is bíráljon társadalmi, politikai jelenségeket.

sebzek>!

Ez valami fantasztikus.
Most is csak keresgélem a szavakat.
Romulus csatája a hatalom ellen, zseniálisan megírva.
A harmadik felvonás már belopta magát a szívembe, és a negyedikkel még meg is fejelte.
Eltüntette az összes „de” szóval kezdődő mondatot, ami olvasás közben megfogalmazódott bennem.
Prózában talán Vonnegutot lehetne hozzá hasonlítani, mivel Dürrenmatt is német nevet kapott születésekor :P , másrészt pedig ő operál könnyű forma mögé rejtőző súlyos mondanivalóval.

pakita>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Nagyon tetszett, ahogy az elejétől a végéig Romulus más-más arcát tárta elénk az író, miközben végig humorosan végigvezetett ezen a történeten. Történelmi téma szórakoztatóan tálalva, nem gondoltam volna az elején, hogy ilyen komoly mondanivalója van.

Interpopulart, Budapest, 1995
86 oldal · ISBN: 9636131112 · Fordította: Fáy Árpád
RitaMoly P>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Úgy tűnik nyerő szériában vagyok, ez is egy véletlenszerűen kiválasztott mű, ami nagyon tetszett. Az elején csak banális volt, aztán érdekes, ahogy a szöveg saját korára reflektált (főleg, mivel egy német anyanyelvű szerző a germánok invázióját állítja középpontba), majd a szereplők valódi motivációinak kibontakozásával kifejezetten komollyá vált a darab. Tetszett, ahogy Romulust fokozatosan ismertük meg, gyakorlatilag minden felvonásban más volt, a végére komolyan megszerettem. De ez részben annak is köszönhető, hogy értem mit miért tesz (vagy nem tesz, ugye), és teljesen védhetőnek látom az álláspontját.

Interpopulart, Budapest, 1996
88 oldal · ISBN: 9636131716 · Fordította: Fáy Árpád
blackangel>!
Friedrich Dürrenmatt: A nagy Romulus

Dürrenmattban nem csalódtam :)
elismerésem az övé, hogy egy unalmas történelmi témát érdekessé és komikussá tudott varázsolni. A mű olvasása után felvetettem anyumnak az ötletet, hogy mi is nevezzük el a tyúkokat a neves császárok után.

mohaborz>!

Hazának mindig olyankor nevezi magát az állam, amikor tömegmészárlásra készül.

III. felvonás

Nieve>!

Hatalmunk csak a jelen fölött van,ezt kihagytuk számításainkból, s most mindketten zátonyra futottunk.

IV: felvonás

Nieve>!

Jelentések sohasem rengetik meg a világot. A tények igen, de ezeken nem tudunk változtatni, mert amikorra a jelentés befut, már megtörténtek. A jelentések csak felizgatják a világot, épp ezért lehetőleg le kell szokni róluk.

Nieve>!

Odoaker germán fejedelem meghódította Páviát, mert a nevét viselő tyúk ma hármat tojt. Ha még ennyi logika sem volna a természetben, meginogna a bizalmam az egész világrendben.

Gabriella_Balkó>!

ZÉNÓ Már megint ráléptem egy tojásra. Hát itt már csupa tyúk az egész világ?

ROMULUS Róma rég meghalt. Egy halottért áldozod fel magadat, egy árnyért harcolsz, egy besüppedt sírhantért élsz. Eredj aludni, prefektus, napjaink üres pózzá alacsonyítják hősiességedet!

Nieve>!

ROMULUS: Mint a Haza Atyja, talán én vagyok Róma utolsó császára, és már emiatt is némileg reménytelen a pozícióm a világtörténelemben. Mindenképpen rosszul járok. De egy érdememet nem engedem elvitatni: soha senki sem állíthatja rólam, hogy valaha is fölöslegesen megzavartam volna egy ember álmát.

ROMULUS: Az uzsonnámat.
PYRAMUS: Az ozsonnát.
ROMULUS: Az uzsonnát. Hogy mi a klasszikus latinság, azt az én házamban én határozom meg.

blackangel>!

Romulus: Tanuld meg legyőzni a félelmet. Napjainkban ez az egyetlen művészet, amelyhez értenünk kell. Félelem nélkül szemlélni a dolgokat, félelem nélkül a helyes utat választani.

zn0 >!

Aki hamarosan maga is meghal, nem siratja a holtakat.