A ​baleset 15 csillagozás

Friedrich Dürrenmatt: A baleset Friedrich Dürrenmatt: A baleset

Trops textilügynöknek, A baleset főszereplőjének a gépkocsija elromlik, ezért a legközelebbi faluban kénytelen tölteni az éjszakát. A siralmasan unalmasnak ígérkező este – vendéglátója és annak barátai jóvoltából – váratlanul rendkívül szórakoztatónak és izgalmasnak bizonyul. Az öregurak ugyanis azzal töltik estéiket, hogy (hajdani foglalkozásuknak megfelelően) bírósági tárgyalásokat rendeznek. Trops vállalja a vádlott szerepét, s bár ártatlannak hiszi magát, az öregurak kérdései nyomán mind mélyebbre kell hatolnia önnön múltjába…

Eredeti megjelenés éve: 1956

Magvető, Budapest, 1958
160 oldal · Fordította: Gera György

dacecc P>!
Friedrich Dürrenmatt: A baleset

Dürrenmatt A baleset című rövid irománya szellemes kiindulópontot teremt: egy férfi defektet kap egy falu közelében, így hát szállást kell keresnie az éjszakára, ahol meghúzhatja magát reggelig. A főhős, Traps négy öregember társaságába keveredik így,
akik befogadják estére, ám fura játékot űznek szórakozásul: pereket vezetnek le, és mindig az aktuális vendég, aki náluk keres szállást, a vádlott. Remek ritmussal felépített írás, minden szereplő a helyén van, minden szereplőnek megvan a maga funkciója. Érdekfeszítően boncolgatja a bűn – ártatlanság kérdését, miközben eljátszik a gondolattal,
vajon el tudjuk-e magunk elől zárni lelkiismeretünket. Lélektani kórkép az emberről, a mindennapi ember titkairól önmaga előtt. Kórkép rólunk, mindannyiunkról.

A másik két novella (Az alagút; A kutya) is erős atmoszférával rendelkezik, viszonylag egyszerű történetvezetéssel – ezért inkább nem is részletezem azokat –, mégis nagyon gazdag jelentéstartalommal megpakolva.
Dürrenmatt letaglózott, nem számítottam rá, hogy ennyire tehetséges tollú író könyvét vettem meg, csont nélküli ötös.

Gulo_gulo>!
Friedrich Dürrenmatt: A baleset

A drámákat jobban szeretem, de ezek a rövid történetek is érdekesek a maguk módján.

gabiica P>!
Friedrich Dürrenmatt: A baleset

Nagyon érdekesnek találtam, tetszett az alapötlet és a kivitelezés, de felettébb a mondanivaló.